Spíše než Češi jsme Evropané

Spíše než Češi jsme Evropané

Tisk

zrozeni-evropanu-2D-1-200Dva němečtí autoři, Johannes Krause a Thomas Trappe, se rozhodli ústy jednoho z nich čtenářům sdělit „skutečný příběh našich předků vyprávěný geny“, jak zní podtitul jejich knihy Zrození Evropanů. Tento podtitul naznačuje, že dosud jsme si vyprávěli příběh iluzorní či pouze přibližný.

 

Může si to dovolit. J. Krause patří k zakladatelům nové vědy, archeogenetiky, která díky objevům v sekvenaci DNA může na základě paleontologického a archeologického genetického materiálu, jako jsou zbytky lidských kostí, resp. kostí lidských předchůdců, zkoumat a odhalovat genetické a příbuzenské vztahy, jak se v průběhu let vyvíjely a jež vedly až ke zrození Evropanů v jejich rozrůzněnosti i jednotě.

Fascinující věda - archeogenetika

Archeogenetika tak má co říci k celé historické linii vývoje lidského rodu a takto je koncipována i celá kniha, která ukazuje nové myšlenky, jež tato věda přináší nejen do našeho historického a archeologického poznání. Kniha je archeogenetickým komentářem našich dosavadních poznatků a zároveň komplexním představením této nové vědy.

Archeogenetik J. Krause komentuje nejstarší díky kosterním pozůstatkům dohledatelnou historii Evropanů, jak předchůdců neandertálců, denisovanů a moderního člověka před statisíciletími, tak i migraci našich předků před cca 60 až 20 tisíci lety. Následuje nástin přesunů kolem 14. až 6. tisíciletí. Období mezi 8. až 5. tisíciletím přineslo paralelní kultury zemědělců a lovců a sběračů. Následuje archeologicky doloženější doba mladších kultur (5400–4200 př. n. l.). Souvislosti zjištění archeogenetiky a vývoje jazyků stopuje další kapitola, pak se pozornost obrací k vlivu technologií na společenské struktury. Od reflexe období vlády moru linie přechází do období lepry a tuberkulózy a moderních smrtelných chorob, vše v zrcadle archeogenetiky, jejíž pohled ústí v kritické zhodnocení rasistických, nacionalistických a xenofobních postojů.

Krédo knihy vyznívá v tom smyslu, že spíše než jednotlivé národy jsme shodně Evropané.

zrozeni evropanu

Zrození Evropanů. Skutečný příběh našich předků vyprávěný geny
Autoři: Johannes Krause, Thomas Trappe
Původní název: Die Reise unserer Gene: Eine Geschichte über uns und unsere Vorfahren (2019)
Žánr: populárněvědná literatura
Nakladatelství: Jan Melvil Publishing
Rok vydání: 2022, brožovaná
Počet stran: 256

Hodnocení: 100 %

www.melvil.cz/kniha-zrozeni-evropanu/

( 0 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Moje profesní dráha? To je velice pestrý způsob života se všemi pro a proti, říká Tomáš Netopil

tomas netopil 200Šest hudebních večerů slibuje letošní ročník hudebního festivalu Hudba v zahradách a zámku Kroměříž 2015. Zahajovacím koncertem bude 21. června uvedení slavné kantáty Carla Orffa Carmina Burana v provedení Filharmonie Bohuslava Martin...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Silný válečný příběh inspirovaný skutky Nicholase Wintona

 Dítě na nástupišti 100Dítě na nástupišti britské autorky Gill Thompson nabízí fiktivní zápletku odehrávající se zejména během druhé světové války, v níž najdete řadu skutečných míst, osob i událostí. Podíváte se do koncentračních táborů, ...


Literatura

Slavné internetové vtípky v knižní podobě, to je TMBOOK

tmbk 200Reagovat na dění v naší zemi kolážemi nebo memy, to už začíná být v podstatě folklor dnešní doby. A že nás především politická reprezentace zásobuje novým materiálem, o tom snad už nikdo nepochybuje.

...

Divadlo

Rossiniho opera v Brně, odvážná Zkouška lásky ve 21. století

Zkouska lasky perexHudební fakulta Janáčkovy Akademie múzických umění v Brně má své malé, ale moderní divadlo v ulici Orlí. Zde se představují studenti a absolventi Komorní opery Hudební fakulty se svými zajímavými výsledky studia. Posledním ti...

Film

Mlýn a kříž aneb Co lze vyčíst z jednoho obrazu

altRozměrné plátno Nesení kříže od nizozemského malíře Pietera Brueghela (má úctyhodný rozměr 124x170 cm a vystavuje je vídeňské Kunsthistorisches Museum) pochází z roku 1564 a zachycuje v renesančních kulis...