Dívka, která musí zemřít

Dívka, která musí zemřít

Tisk

divka-ktera-musi-zemrit200Před několika týdny se v Praze objevil švédský spisovatel David Lagercrantz, aby představil svou novou knihu. Dívka, která musí zemřít je podle jeho slov posledním dílem série známé pod názvem Milénium. Co pro čtenáře autor přichystal tentokrát?

 

 

Musím říct, že jsem na šestý díl čekala opravdu netrpělivě. Nezanedbala jsem ani přípravu a před datem vydání jsem oba předchozí díly, které napsal Lagercrantz, znovu přečetla a znovu si je užila. Název je trochu provokující - přinejmenším musí ve čtenářích vyvolat otázku, která ze sester Salanderových to odnese. Zlověstná Kamila nebo superbojovnice Lisbeth?

Příběh otevírá epizoda s bezdomovcem, který si bere ve svých prohlášeních na paškál ministra obrany. Část, která působí poněkud nesmyslně, spojuje příběh nitkami a postupně odhalujeme význam celé příběhové linie. Díky této části se dozvídáme zajímavosti z oblasti výstupů na Mount Everest - stejně jako v minulých dílech jsme mohli blíže zkoumat například savantský syndrom nebo se zamýšlet nad ženskými právy a svobodou.

Kromě toho se dále prohlubuje část věnovaná dvojčatům, tentokrát především z hlediska zkoumání genů. Autor přináší další informace z dětství našich literárních sester. Díky tomu můžete vidět, že postavy nejsou černobílé - že Kamila má své důvody, proč se chová, jak se chová. Autor samozřejmě nemohl opomenout ani nahlédnutí do světa informačních technologií a poodhaluje svět trollích farem, které jsou zodpovědné za šíření fake news.

Oba naši hrdinové - Lisbeth i Mikael Blomkvist dostávají tentokrát na stránkách knihy vyvážený prostor. I tentokrát díky jejich spolupráci zachraňují svět okolo sebe a šlapou zločincům na paty. Lagercrantz dotahuje informace o pozadí celé série Milénium. O akční složku se postarají sestry Salanderovy v boji na život a na smrt. O překvapení se zase postará tajemný bezdomovec, který podle slov kolemjdoucích, vždy působil velmi noblesně.

Pokud shrneme všechny uvedené položky, David Lagercrantz předložil svým čtenářům další povedený příběh utkaný z překvapivých detailů. David Lagercrantz postupoval podle osvědčeného receptu a povedlo se! Věřím, že kniha je nejen pro mě velmi uspokojivým zážitkem.

Dívka, která musí zemřít nám dala spoustu odpovědí na otevřené otázky, které po sobě zanechal Stieg Larsson. Příběh a jedna éra opravdu v jakémsi smyslu slova končí, ale také to vnímám jako odrazový můstek pro restart.

 

divka-ktera-musi-zemrit

Dívka, která musí zemřít/Hon som maste dö
Autor: David Lagercrantz
Překlad: Karolína Kloučková
Žánr: thriller
Nakladatelství: Host
Rok vydání: 2019
Počet stran: 400
Hodnocení: 95 %                                    
Zdroj foto: www.hostbrno.cz
www.hostbrno.cz/divka-ktera-musi-zemrit/


 

Přihlášení



Antarktida. Nejlepší povídky z pera Claire Keeganové

Oceňovaná autorka a královna povídek Claire Keeganová si drží i u našich čtenářů čestné místo a velký zájem, bývá velmi čtená a oblíbená. Její povídky v různých souborech vydává nakladatelství Prostor. Tentokrát nabízí obsáhlejší publikaci nazvanou Antarktida, v níž najdete hned patnáct povídek Claire Keeganové a já si myslím, že by tato knížka rozhodně neměla chybět ve vaší knihovně.

Doba kamenná neskončila kvůli nedostatku kamenů. Ale co doba ropná?

Už více než 150 let používá lidstvo ropu. Už více než 150 let určuje ropa hodnotu půdy a definuje mezinárodní vztahy. A stejnou dobu trvá život May (Marie Anna Myšičková). May je žena, která žije na chudé farmě v Anglii. S rodinou svého manžela moc nevychází a touží po jiném, lepším životě nejen pro sebe, ale i pro dítě, které čeká.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Načítám nejnovější video z playlistu...

Rozhovor

„Rád by som hral na najväčšom hudobnom festivale na Slovensku“ Legendárny saxofonista Bill Evans

jazz 200Na Gypsy Jazz festivale sa predstavil legendárny saxofonista Bill Evans. Zveril sa nám, že by rád zahral aj na Pohode. Celý článok o akcii nájdete ZDE

...

Je mi skvěle

Chceš vědět, jak se cítit skvěle? Tahle knížka plná zábavy, básniček, otázek k zamyšlení, pokusů, her, vychytávek a vtipných obrázků ti ukáže, co dělat, když ti není úplně hej. Odpoví na otázky, jak vést zdravé vztahy, mít silné tělo, kterému budeš rozumět, a dobré návyky, jak pěstovat silnou vůli, odolnost, cílevědomost. Pomůže ti hledat smysl života. Zjisti, co všechno se v tobě odehrává.

Z archivu...

Čtěte také...

Broukobol pro milovníky proudů slov

broukobol 200V nakladatelství Argo vyšla loni kniha Broukobol lákající jak barevným až psychedelickým přebalem s Johnem Lennonem, tak jeho osobnostní.

 

...

Divadlo

Fenomén nekončící proměny a lidské identity tematizuje nová inscenace ve Studiu Marta

Orlando vizuál200Připravovaná inscenace s názvem Orlando kolektivu studentů Divadelní fakulty JAMU, Jana Doležela, Justiny Grecové a Jany Vaverkové ve spolupráci se Samuelem Špilarem (DAMU) vychází z románu Orlando (1928) od britské průkopnice literární m...

Film

Negativní postavy mám raději, říká čerstvý padesátník, herec Roman Luknár

roman luknar perexZnámou tváří je Roman Luknár už od svých dětských let, kdy začal hrát ve slovenském filmu a televizi, zatímco české publikum se s ním seznámilo až poměrně nedávno. To už byl vystudovaným hercem, ale do Česka si zpravidla jen tak...