Deník uprchlice by se mohl stát povinnou četbou

Deník uprchlice by se mohl stát povinnou četbou

Tisk

denik uprchlice200V nakladatelství Brána vyšla Oksaně z Ukrajiny kniha Deník uprchlice. Jedná se o nelehké čtení, které by si však měl přečíst každý.

 

 

 

 

Jak uvádí Oksana, tak se jedná o knihu, kterou nikdy nechtěla napsat. „Je o mně a mé dceři – dvou malých lidech, kteří nikdy nechtěli válku, ale přesto na ně tvrdě dolehla. A také o úžasných lidech, kteří mi pomohli překonat zoufalství, cítit se opět jako člověk a napsat tento příběh,“ píše na přebalu knihy.

Vyprávění Oksany začíná v únoru tohoto roku v Oděse. Už to mě velmi zaujalo, protože jsem toto město v rámci mé dovolené na Ukrajině navštívila. Se zájmem jsem si přečetla něco málo o historii, památkách i kultuře v tomto městě a měla z toho smutný pocit.

Původně jsem si myslela, že budu knihu číst po částech – že si přečtu každý večer několik kapitol, ale nakonec jsem ji přečetla na jeden zátah. Právě tím, že jsem na Ukrajině strávila určitý čas, se mě tato válka dost dotýká a často myslím na lidi, se kterými jsme tam přišli do styku. Vypravěčka Oksana mi byla od začátku moc sympatická a se zatajeným dechem jsem tak hltala její příběh. Velmi často jsem ji obdivovala za to, jak to vše zvládla.

Člověk si nedovede představit, jak náročná pro tyto lidi byla cesta například do naší republiky a tady vše dostane velmi realisticky popsáno, až z toho opravdu mrazí. Musím přiznat, že často jsem měla slzy v očích a byla naštvaná na ty, co za tím vším stojí.

„V jednu chvíli se moje dcerka ocitá mezi něčím zavazadlem a jedním z těch samopalníků, namáčknutá na něj. Křičí: „To bolí, mami!“
Prorazím si k ní cestu. Nic jiného na světě pro mě v ten moment neexistuje než moje dítě. Křičím a do očí se mi hrnou slzy:
„Co to děláte, přeci vám řekli, že máte pouštět děti, ženy s dětmi. To je dítě, vytlačujete dítě.“
Kluk v uniformě se na mě dívá zmateně:
„To já ne. My máme rozkaz.“
„Máte rozkaz drtit dítě samopalem?“ nenechám se odbýt. A kluk se zastavuje.
„Nechte projít dítě! Pusťte dítě,“ je slyšet ze všech stran, děti pláčou a snaží se dostat ze zajetí zavazadel. (str. 134)

Naopak v závěru jsem měla radost, že se našli lidé, kteří se o Oksanu i její dceru postarali a pomohli ji. Stejně jako mě potěšilo, že se jednalo zrovna o nakladatelství Euromedia Group, jež s Oksanou nadšeně spolupracovalo a podpořilo ji.

Deník uprchlice je útlá knížka se silným obsahem. Podle mého názoru by si ji měli přečíst nejen ti, kteří jsou na straně Ukrajiny, ale především ti druzí. Snadno se odsuzuje, že Ukrajincům pomáháme a jako stát je podporujeme, ale chce se na to podívat i z té druhé strany a uvědomit si, že oni si tento osud nevybrali a nejraději by byli, kdyby nic takového nebylo nutné…

denik uprchlice

Deník uprchlice
Autor: Oksana z Ukrajiny
Překlad: Adam Havlín
Žánr: literatura faktu, životopis
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Hodnocení: 90 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/597095-denik-uprchlice.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Alžběta Bartošová – Mladá talentovaná Slovenka, která si užívá Prahu.

bart200Herečka Alžběta Bartošová nyní hraje v divadle Kalich v představení Horečka sobotní noci a nově od září v Atlantidě.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Co se stane, když policie má dva vrahy a dvě oběti v jednom?

55 200V nakladatelství Domino vyšla zajímavá a trochu jiná detektivka nazvaná 55. Jejím autorem je irský spisovatel James Delargy.

...

Literatura

Ať vás nepohltí Dlouhé stíny

dlouhe stiny 200V listopadu nám nakladatelství Kalibr vydalo temnou detektivku Dlouhé stíny od amerického autora Charlieho Donlea. Máte-li rádi atypické protagonisty a komplexní zápletku, kde se slévá minulost s přítomností, jistě si přijdete na své...

Divadlo

Divadlo doma na Valentýna: Nosatý romantik Cyrano, Lucie Bílá jako Carmen. Jen dokoupit květinu

Lucie Bílá jako CarmenRůže, čokoláda a divadlo! Ať už jste v páru, nebo single, vyberte si na Valentýna jako doprovod některou z vašich divadelních postav. S divadelními tipy Dramoxu si na své přijdou milovníci ulítlých komedií, shakespearovské klasiky i muzikál...

Film

DVD Z NFA

nfa perexNÁRODNÍ FILMOVÝ ARCHIV záslužně vydává – zpravidla v rekonstruované podobě – klasická díla české kinematografie. Dosud převažovaly hrané filmy (např. Takový je život, Extase, Krakatit, Černý Petr, Adéla ještě nevečeřela…), vyskytly se shrnující ...