Deník uprchlice by se mohl stát povinnou četbou

Deník uprchlice by se mohl stát povinnou četbou

Tisk

denik uprchlice200V nakladatelství Brána vyšla Oksaně z Ukrajiny kniha Deník uprchlice. Jedná se o nelehké čtení, které by si však měl přečíst každý.

 

 

 

 

Jak uvádí Oksana, tak se jedná o knihu, kterou nikdy nechtěla napsat. „Je o mně a mé dceři – dvou malých lidech, kteří nikdy nechtěli válku, ale přesto na ně tvrdě dolehla. A také o úžasných lidech, kteří mi pomohli překonat zoufalství, cítit se opět jako člověk a napsat tento příběh,“ píše na přebalu knihy.

Vyprávění Oksany začíná v únoru tohoto roku v Oděse. Už to mě velmi zaujalo, protože jsem toto město v rámci mé dovolené na Ukrajině navštívila. Se zájmem jsem si přečetla něco málo o historii, památkách i kultuře v tomto městě a měla z toho smutný pocit.

Původně jsem si myslela, že budu knihu číst po částech – že si přečtu každý večer několik kapitol, ale nakonec jsem ji přečetla na jeden zátah. Právě tím, že jsem na Ukrajině strávila určitý čas, se mě tato válka dost dotýká a často myslím na lidi, se kterými jsme tam přišli do styku. Vypravěčka Oksana mi byla od začátku moc sympatická a se zatajeným dechem jsem tak hltala její příběh. Velmi často jsem ji obdivovala za to, jak to vše zvládla.

Člověk si nedovede představit, jak náročná pro tyto lidi byla cesta například do naší republiky a tady vše dostane velmi realisticky popsáno, až z toho opravdu mrazí. Musím přiznat, že často jsem měla slzy v očích a byla naštvaná na ty, co za tím vším stojí.

„V jednu chvíli se moje dcerka ocitá mezi něčím zavazadlem a jedním z těch samopalníků, namáčknutá na něj. Křičí: „To bolí, mami!“
Prorazím si k ní cestu. Nic jiného na světě pro mě v ten moment neexistuje než moje dítě. Křičím a do očí se mi hrnou slzy:
„Co to děláte, přeci vám řekli, že máte pouštět děti, ženy s dětmi. To je dítě, vytlačujete dítě.“
Kluk v uniformě se na mě dívá zmateně:
„To já ne. My máme rozkaz.“
„Máte rozkaz drtit dítě samopalem?“ nenechám se odbýt. A kluk se zastavuje.
„Nechte projít dítě! Pusťte dítě,“ je slyšet ze všech stran, děti pláčou a snaží se dostat ze zajetí zavazadel. (str. 134)

Naopak v závěru jsem měla radost, že se našli lidé, kteří se o Oksanu i její dceru postarali a pomohli ji. Stejně jako mě potěšilo, že se jednalo zrovna o nakladatelství Euromedia Group, jež s Oksanou nadšeně spolupracovalo a podpořilo ji.

Deník uprchlice je útlá knížka se silným obsahem. Podle mého názoru by si ji měli přečíst nejen ti, kteří jsou na straně Ukrajiny, ale především ti druzí. Snadno se odsuzuje, že Ukrajincům pomáháme a jako stát je podporujeme, ale chce se na to podívat i z té druhé strany a uvědomit si, že oni si tento osud nevybrali a nejraději by byli, kdyby nic takového nebylo nutné…

denik uprchlice

Deník uprchlice
Autor: Oksana z Ukrajiny
Překlad: Adam Havlín
Žánr: literatura faktu, životopis
Nakladatelství: Brána (Euromedia Group)
Rok vydání: 2022
Počet stran: 192
Hodnocení: 90 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/597095-denik-uprchlice.html


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Bydlím na vesnici v domku se zahradou. A to musí být moje hobby ať chci nebo ne, říká herečka Eva Daňková

eva dankova200Během let jsem viděl herečku Evu Daňkovou na scéně Městského divadla ve Zlíně minimálně v patnácti velkých rolích. I když hrála v české klasice a titulech světového repertoáru, obdivoval jsem její civilní projev a schopnost výstižné char...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Praobyvatelé Severní Ameriky: Indiáni

indiani 200V červenci u nakladatelství Universum vyšlo druhé vydání výborné knihy Thomase Jeira Indiáni, které nabízí ucelené informace pro všechny zájemce o pohnuté osudy domorodých obyvatel Ameriky.

 

...

Literatura

Rozepnutá: Román o lásce, o které se nemluví

rozepnuta 200Nakladatelství Mladá fronta vydalo ještě před koncem roku 2014 další literární skvost. Jde o román Rozepnutá australské spisovatelky Nicky Reedové.

 

...

Divadlo

Příběhy obyčejného šílenství

altNebo příběhy běžných dnů? Jedna z vůbec nejlepších divadelních her posledního dvacetiletí, dostalo se jí pozornosti filmové, ocenění mnoha kritiky a zejména pak ohromné divácké úspěšnosti. Žádá si znova a znova prostor na prknech “co znamenají svět”. A tentokrát...

Film

Také k nám pronikla kultura Made in Japan

janponsko perexJaponsko přitahuje svou exotičností, odlišným či spíše možná paralelním vnímáním snad všeho, nač si vzpomeneme - a jeho kultura fascinuje svou někdy obtížně uchopitelnou svébytností. Evropský či americký uživatel není konfrontován jen s li...