Joona Linna opět na scéně

Joona Linna opět na scéně

Tisk

pavouk200V Nakladatelství HOST vyšla už devátá kniha s detekivem Joonou Linnou. Tentokrát má název Pavouk a opět přináší velmi zajímavou zápletku.

 

 

 

Příběh začíná připomínkou pohlednice, kterou dostala Saga Bauerová. Stál v ní výhružný text o pistoli s devíti bílými kulkami, z nichž jedna čeká na Joonu Linnu s tím, že zachránit ho může jedině Saga. Tehdy se to zdálo jen jako provokace, ale když se najde pytel s téměř rozpuštěným tělem, u kterého je bílá nábojnice, věci se dávají rychle do pohybu. Hned je jasné, že oběti budou přibývat a Joona se Sagou tomu musí přijít na kloub a hlavně přežít.

Pavouk je zajímavě vystaven – moc se mi líbilo, jak s vyšetřovateli pachatel komunikoval. Posílal totiž figurky, které byly doplněny nejrůznějšími indiciemi. Bylo tedy zajímavé sledovat nejrůznější myšlenkové pochody a také to velmi navnazovalo k dalšímu čtení.

„Z papírové utěrky Joona vytáhne srolovanou fotografii staženou červenou gumičkou. Když ji rozvine, do dlaně mu spolu s cínovou figurkou vypadne motýlí křídlo. Zatřepotá se ve vzduchu a snese se na stůl.
Jeden z techniků hbitě přiskočí a sebere křídlo pinzetou. Joona drží v prstech dvoucentimetrovou figurku, vidí, že je to žena, ale drobné rysy v jejím obličeji rozlišit nedokáže. Saga překročí prodlužovací kabel, vytáhne z těžkého digitálního mikroskopu zástrčku, pustí ji na podlahu a zapojí do zásuvky prodlužovacího kabelu. Joona položí figurku na preparační sklíčko a nastaví světlo, zaostření a zvětšení.
Tým se shromáždí před monitorem počítače. Figurka představuje ženu v nízkých botách, sukni a svetru.
Má výraznou bradu, úzký nos a vystouplé rty.“ (str. 199)

K tomu se přidává klasicky styl této manželské dvojice v podobě krátkých kapitol i vět a také určitě nadpřirozenosti postav. Kdo je na to zvyklý, tomu to nemůže vadit, ale někoho to možná překvapí.

Čtení knihy jsem si užila, byla jsem do příběhu hodně vtržena, ale ve výsledku šlo jen o jeden z mnoha detektivních příběhů. Už jsem toho zřejmě přečetla hodně, abych byla z Pavouka úplně u vytržení. Ale stále smekám před autory za to, jak vše dokážou vymyslet, držet čtenáře v napětí a udržet si kvalitu i přes vysokou číslovku dílu. A ještě navíc udělat zase takový doslov, že už se teď těšíte na pokračování!

Lars Kepler je pseudonym, za nímž se skrývá manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová (nar. 1966) a Alexander Ahndoril (nar. 1967). Pavouk (2022) je nejnovější knihou z jejich společné bestsellerové série krimi románů s hlavní postavou komisaře Joony Linny. V domovském Švédsku byli díky této sérii vyhlášeni za nejprodávanější autory desetiletí. Všech knih série se doposud prodalo patnáct milionů výtisků, jen v České republice přes půl milionu. Všechny romány vyšly také jako audioknihy v interpretaci Pavla Rímského (OneHotBook). Mimo sérii autoři vydali mysteriózní thriller Playground (2015, česky 2016).

pavouk

Pavouk
Autor: Lars Kepler
Překlad: Karolína Kloučková
Žánr: thriller, severské krimi
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 525
Hodnocení: 88 %

https://www.hostbrno.cz/pavouk/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jiří Pavlovský: „Čistota půl zdraví. CREW celé.“


pavlovsky jiri 200Jiří Pavlovský
. Jméno, které by měl znát každý fanoušek ať už fantastické, nebo komiksové literatury v našich krajinách. Jiří Pavlovský byl jedním ze zakladatelů komiksového nakladatelství

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Nová kniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života

NezviSiVrahaDoZivotaKniha Blanky Faltové Nezvi si vraha do života je označená jako kniha plná napětí a erotiky. Pod tím bych si představila úplně něco jiného, než ve skutečnosti je. Napětí je celkem jasné – občas se ráda bojím....


Literatura

Vraždy ve znamení hvězdy

vrazdy ve znameni hvezdy 200Středem zájmu slibného prozaika Františka Kalendy (* 1990) je historie ve spojení s detektivním příběhem, což mu v minulosti vyneslo nominaci na Cenu Jiřího Ortena. Tentokrát nás zavádí na dvůr Karla IV. a do ulic...

Divadlo

Santiniho jazyk, hlubší smysl k hledání a nalezení textového univerza?

santiniMěstské divadlo v Brně uvedlo jako svou třetí inscenaci sezóny a padesátousedmou inscenaci vůbec zajímavou a ojedinělou hru, která je inspirovaná literární předlohou Miloše Urbana, Santiniho jazyk. Autory jevištního převyprávění jsou režisér a herec, Stanisl...

Film

16. Festival francouzského filmu

200filmOd 21. do 27. listopadu promluví plátna vybraných kinosálů v Praze (Lucena, Světozor, Kino 35, CineStar Anděl), Brně (Scala) a Českých Budějovicích (Kotva) jazykem vzdělanců a zamilovaných. Již šestnáctý Festival francouzského filmu opět nabízí rozman...