Joona Linna opět na scéně

Joona Linna opět na scéně

Tisk

pavouk200V Nakladatelství HOST vyšla už devátá kniha s detekivem Joonou Linnou. Tentokrát má název Pavouk a opět přináší velmi zajímavou zápletku.

 

 

 

Příběh začíná připomínkou pohlednice, kterou dostala Saga Bauerová. Stál v ní výhružný text o pistoli s devíti bílými kulkami, z nichž jedna čeká na Joonu Linnu s tím, že zachránit ho může jedině Saga. Tehdy se to zdálo jen jako provokace, ale když se najde pytel s téměř rozpuštěným tělem, u kterého je bílá nábojnice, věci se dávají rychle do pohybu. Hned je jasné, že oběti budou přibývat a Joona se Sagou tomu musí přijít na kloub a hlavně přežít.

Pavouk je zajímavě vystaven – moc se mi líbilo, jak s vyšetřovateli pachatel komunikoval. Posílal totiž figurky, které byly doplněny nejrůznějšími indiciemi. Bylo tedy zajímavé sledovat nejrůznější myšlenkové pochody a také to velmi navnazovalo k dalšímu čtení.

„Z papírové utěrky Joona vytáhne srolovanou fotografii staženou červenou gumičkou. Když ji rozvine, do dlaně mu spolu s cínovou figurkou vypadne motýlí křídlo. Zatřepotá se ve vzduchu a snese se na stůl.
Jeden z techniků hbitě přiskočí a sebere křídlo pinzetou. Joona drží v prstech dvoucentimetrovou figurku, vidí, že je to žena, ale drobné rysy v jejím obličeji rozlišit nedokáže. Saga překročí prodlužovací kabel, vytáhne z těžkého digitálního mikroskopu zástrčku, pustí ji na podlahu a zapojí do zásuvky prodlužovacího kabelu. Joona položí figurku na preparační sklíčko a nastaví světlo, zaostření a zvětšení.
Tým se shromáždí před monitorem počítače. Figurka představuje ženu v nízkých botách, sukni a svetru.
Má výraznou bradu, úzký nos a vystouplé rty.“ (str. 199)

K tomu se přidává klasicky styl této manželské dvojice v podobě krátkých kapitol i vět a také určitě nadpřirozenosti postav. Kdo je na to zvyklý, tomu to nemůže vadit, ale někoho to možná překvapí.

Čtení knihy jsem si užila, byla jsem do příběhu hodně vtržena, ale ve výsledku šlo jen o jeden z mnoha detektivních příběhů. Už jsem toho zřejmě přečetla hodně, abych byla z Pavouka úplně u vytržení. Ale stále smekám před autory za to, jak vše dokážou vymyslet, držet čtenáře v napětí a udržet si kvalitu i přes vysokou číslovku dílu. A ještě navíc udělat zase takový doslov, že už se teď těšíte na pokračování!

Lars Kepler je pseudonym, za nímž se skrývá manželská dvojice Alexandra Coelho Ahndorilová (nar. 1966) a Alexander Ahndoril (nar. 1967). Pavouk (2022) je nejnovější knihou z jejich společné bestsellerové série krimi románů s hlavní postavou komisaře Joony Linny. V domovském Švédsku byli díky této sérii vyhlášeni za nejprodávanější autory desetiletí. Všech knih série se doposud prodalo patnáct milionů výtisků, jen v České republice přes půl milionu. Všechny romány vyšly také jako audioknihy v interpretaci Pavla Rímského (OneHotBook). Mimo sérii autoři vydali mysteriózní thriller Playground (2015, česky 2016).

pavouk

Pavouk
Autor: Lars Kepler
Překlad: Karolína Kloučková
Žánr: thriller, severské krimi
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2022
Počet stran: 525
Hodnocení: 88 %

https://www.hostbrno.cz/pavouk/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

BluEye: „Důležité je jít proti proudu a odlišit se“

blueye 200Skromný a sympatický mladík, který je znám i za hranicemi naší malé země, avšak na ulici byste ho přehlédli, protože mnohdy třeba ani nevíte, že jste slyšeli nějaký track zrovna od něj – to je BluEye, ostravský trancový DJ a producent, který na scé...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Pokračování Posledního čísla přináší napětí i trochu romantiky

zlodej cisel perexSpolečnost v Británií blízké budoucnosti je rozdělená na dvě skupiny – Čisté, kteří mají všechna práva a privilegia a Dreky, podřadné lidi. Poté, co zničili cirkus Silvia Sabatiniho, jsou Drekyně Hošiko a Ben, který patří k Čis...


Literatura

Noe v Komixu

Noe perexU příležitosti premiéry filmu Noe byl vydán i komiksový příběh. Na scénáři spolupracoval i hlavní tvůrce filmu Darren Aronofsky. Spolu s ním scénář napsal i Ari Handel. Výtvarné zprac...

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

Rychle, zběsile a tentokrát i smutně

Rychle a zbesile 200Šílenci na kolech jsou zpět. Již sedmý díl populární série Rychle a zběsile vstoupí zanedlouho do českých kin. Stojí za návštěvu nebo jen přežívá díky předchozím dílům?

 

...