Stojí Francisco úplně sám proti inkvizici?

Stojí Francisco úplně sám proti inkvizici?

Tisk

Sám proti inkvizici, perexUž když jsem po nové knize nakladatelství Vyšehrad sahala, bylo mi jasné, že nepůjde o úplně jednoduché čtení. Sám proti inkvizici je román, se kterým vás chci seznámit ještě dříve, než se pročtu až na poslední z 528 stran. Proč? A poradím vám, zda se pustit do jeho četby? Povím vám své prozatímní dojmy a posuďte sami.

Ke čtení tohoto hezky baculatého díla mne motivovaly tři základní podněty. Knihy z období druhé světové války ve mně vzbudily zájem o judaismus. Baví mne číst knihy a sledovat filmy o inkvizici, tedy doposud především o té zaměřené na čarodějnictví. A za třetí ráda „ochutnávám“ literaturu z různých koutů světa.

Když jsem si přečetla oficiální anotaci Vyšehradu, všechny tyto důvody se spojily v jednu touhu. Knihu Sám proti inkvizici si chci rozhodně přečíst.

Jeden z největších románů 20. stol. slavného argentinského autora pojednává o pronásledování židů španělskou inkvizicí v Jižní Americe. Marcos Aguinis vytvořil velkolepý portrét španělské inkvizice a koloniální společnosti v Jižní Americe. Kniha vychází ze skutečného život Franciska da Silvy, váženého lékaře 17. stol. v Jižní Americe, který se nezřekl židovské víry a byl pronásledován španělskou inkvizicí.

Knihu lze číst jako vzrušující dobrodružství s dramatickým koncem, jako příběh muže, který unikl pronásledovatelům stálostí v pravdě a který se stal svobodným rozhodnutím podstoupit mučení a smrt. Významné, snad dokonce první současné dílo o utrpení Židů v Latinské Americe vzbudilo pobouření jak ve Španělsku, tak i v židovských komunitách po celém světě.

Doufám, že se dozvím nová fakta o židovství, o inkvizici a zároveň poznám dílo argentinského autora. Marcos Aguinis je celosvětově oceňovaný spisovatel věnující se problematice lidských práv. Už to značí, že bych se mohla dočkat opravdu kvalitního čtení.

Má očekávání jsou vysoká. A jaká je realita?

Pocitově smíšená. Knížka má pro mě svá pro i proti. Začněme tedy těmi zápory, ať je máme co nejdříve z krku.

Bohužel jsem se nikde nedočetla, jak moc se autor opírá o skutečné události a kolik z celého příběhu je fikce. Protože jsem rozený optimista, možná to ani není zápor. Má přirozená zvědavost mne občas během čtení nutí pátrat po jiných zdrojích, kde se o celé situaci dozvím víc. S tím souvisí i to, proč jsem po zhruba dvou měsících čtení teprve někde za polovinou knihy a její konec je zatím v nedohlednu. Marcos Aguinis mi servíruje informace, o kterých si ráda popřemýšlím nebo pátrám po jejich doplnění.

Když tak o tom teď přemýšlím, vždyť to nakonec není nic negativního. Právě naopak. Kniha splňuje to, co jsem od ní chtěla. Doplnit mi vědomosti.

S čím mám ovšem opravdu problém, jsou jména. Latinskoamerická jména mi prostě znějí tak nějak všechna stejně a mnohdy se musím zastavit a pátrat v paměti, kdo že je vlastně ten Diego, kdo Francisco, a že vlastně da Silva je příjmení. Mám v tom řádný chaos. To je ale čistě můj osobní problém, za který nemůže ani autor ani kvalita příběhu.

Tak, a teď pojďme na ta pozitiva. Autorův styl psaní se čte dobře. Pohodlný přehled v knize umocňují krátké, dvou až čtyřstránkové kapitoly. S hlavním hrdinou Franciskem se seznamujeme v době jeho dětství a prokousáváme se jeho životními osudy až do okamžiku, kdy skončí uvězněný pouze proto, že se otevřeně přizná ke své nevhodné víře. Tedy k židovství.

Každá kapitola je pojatá tak, že její větší část popisuje život rodiny da Silva a zbytek kapitoly je věnován samotnému Franciskovi od okamžiku jeho zatčení. Tento styl mi vyhovuje. Francisko totiž ve vězení rozmlouvá nejen sám se sebou, ale vede diskuze s různými představiteli církve. Tyto části jsou opravdu k zamyšlení, občas lehce složité a čtenář jim musí věnovat plnou pozornost. Životní osudy rodiny čtení pomyslně odlehčí.

Tato kniha je opravdu studnicí poznatků o inkvizici a judaismu 17. století na jihoamerickém kontinentu. S přibývajícími stránkami je celý příběh čím dál víc hutnější a náročnější. Určitě mi bude ještě chvíli trvat, než se dozvím, jak to všechno dopadlo, protože se opravdu nejedná o lehké čtení, zvládám tak jednu kapitolu denně. Přesto se na ni pokaždé těším, protože Francisko rozhodně není Sám proti inkvizici. Já jsem s ním. A věřím, že stejně tak každý, kdo tuto světovou beletrii vezme do ruky. To totiž pan autor skvěle zařídil. Abychom Franciskovi fandili a zůstali s ním až do konce.

Sám proti inkvizici

Název: Sám proti inkvizici (La gesta del marrano)
Autor: Marcos Aguinis
Žánr: historický román, světová beletrie
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok vydání: 2019
Počet stran: 528
Hodnocení: 90 %                           
Zdroj foto: Albatros Media
Odkaz na web: Albatros Media


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Smyslem života je tvořit něco krásného, říká hlavní protagonistka kapely Vesna

vesnaDívčí kapela s pohanským názvem Vesna, která se skládá z pětice nádherných žen, vznikla jako projekt zakladatelky a textařky Patricie Fuxové. Současné seskupení tvoří Patricie, Bára, Oly...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ferdinand Havlík: “Zkouší jenom zbabělci”
ImagePrvní, co mě při pohledu na celkem objemnou publikaci Můj život s klarinetem napadlo, že život pana Havlíka byl a je velmi bohatý a pestrý a že má o čem vyprávět. Na téměř 400 stránkách se zachy...

Literatura

Smrtelná hádanka

smr 200Kdo miluje krátké detektivní příběhy, rád luští a ještě k tomu si potřebuje neustále upevňovat a rozvíjet své znalosti anglického jazyka, měl by sáhnout po této knížce. Má tvar trhacího kalendáře a obsahuje 10 mini detektivek. Hlavní postavou je inspekto...

Divadlo

Dracula znovu ožil

dracula perexNepodléhejme šalebnému vábení nadpřirozených sil, mezi které reklama a propagace zajisté patří. Nechal jsem se zviklat sugestivní nabídkou, že divadelní představení Dracula Reloaded, čas od času divadlem Aqualung pořádané v Ž...

Film

Poláková a Příkazký vyrazí obytňákem k moři. Do kin dojedou v dubnu

prazdniny s brouckem200Bára Poláková a Lukáš Příkazký vyjedou na letní dovolenou k moři obytňákem v nové filmové komedii Prázdniny s Broučkem režiséra Jiřího Matouška. Nečekané dědictví jim přihraje do cesty starý karavan, jemuž se odjakživa říká Br...