Skutečný příběh o touze po životě a přátelství

Skutečný příběh o touze po životě a přátelství

Tisk

Henry, perexHenry: Skutečný příběh přátelství polského plavce z Osvětimi do Ameriky je biografie naplněná přímo hmatatelnou touhou po přežití. Silná vůle protkaná nitkami vzácných přátelství nenechá jednoho výjimečného člověka zahodit vlastní ambice, sny a život jako takový. Pomůže mu přežít peklo války a krůček po krůčku z něho vytvarovat opět spokojeného muže.

Životopisný román s trochu komplikovaným titulem - Henry: Skutečný příběh přátelství polského plavce z Osvětimi do Ameriky – už svojí ponurou obálkou napovídá, kam nás osud Henryho nechá nahlédnout. Oficiální anotace nakladatelství Brána tento předpoklad potvrzuje:

„Příběh polského plavce, který přežil Osvětim a Buchenwald. Henryk vyrůstal v Krakově ve 20. a 30. letech 20. století, byl aktivní sportovec, věnoval se plavání a vodnímu pólu. V roce 1942 byl zatčen a prošel několika koncentračními tábory, přežil pochod smrti a na jaře 1945 se v Dachau dočkal osvobození Američany. Po válce se vrátil domů a ke své sportovní kariéře, ale záhy se rozhodl z komunistického Polska emigrovat. S dalšími přáteli v polovině 50. let uprchl do Nizozemska a následně odjel do USA. Ve své vzpomínkové knize s mrazivou věcností a do detailů přibližuje každodenní režim v táborech smrti. Text je z větší části psán v první osobě z Henryho pohledu, místy ho autorka doplňuje vlastními zážitky z návštěvy Osvětimi.“

Setkání novinářky a sportovce dalo vzniknout unikátní knize

Americká novinářka Katrina Shawver se proslavila především svými sloupky v Arizonské republice. Po několikaleté praxi v novinách jí osud přivál do cesty Henryho Zgudu. Slavného polského sportovce s pohnutým osudem. Tento optimistický a nezlomný muž ji natolik inspiroval, že se rozhodla jeho příběh vyprávět celému světu. Společné rozhovory (natáčené na magnetofonovou pásku), návštěva Polska, několikaleté studium holokaustu i druhé světové války připravilo Katrinu k reprodukci Henryho života.

Kniha jako taková je pro čtenáře dobře stravitelná. Krátké kapitoly doplněné fotografiemi a dokumenty z Henryho archivu dávají celému vyprávění lepší srozumitelnost. Když přemýšlím o stylu a jazyce Katrinina psaní, napadá mne pouze jedno přirovnání. Je lidský. Autorka pomocí písmenek dává Henrymu hlas. V době, kdy rozhovory mezi Henrym a Katrin vznikaly, byl už náš hlavní hrdina starší pán a jeho angličtina zůstávala poznamenaná přízvukem. Díky tomu je jeho povídání jednodušší a Katrin mu sice dodává formu, ale zanechává jeho autentičnost. To celé knize dodává o stupeň vyšší šanci, že se do ní čtenář empaticky vcítí.

Hodně zajímavé pro mě je i zapojení se autorky do celého příběhu. Svým výzkumem a znalostmi přispívá k dotvoření celkové atmosféry knihy.

Henry Zguda, nenápadný hrdina

S Henrym prožijeme jeho život od útlého dětství, až do současnosti. Poznáme, jak se z obyčejného kluka holdujícího vodním sportům stal polský šampion. Jak do jeho země vtrhla válka a on se z ničeho nic stal politickým vězněm. Vypráví nám o své deportaci do Osvětimi a posléze i do Buchenwaldu. Zejména vzpomínky z tohoto koncentráku mi dávají nové informace o chodu celého tábora. Třeba o tom, že politickým vězňům bylo umožněno dostávat poštu jsem neměla ani tušení.

Henry válku přežívá a začíná novou životní etapu v komunistické zemi. Jeho ideály ale nejsou s tímto režimem úplně slučitelné. A tak se odváží k riskantnímu kroku. Opouští rodnou zemi a míří za oceán. V Americe potkává ženu svých snů, dává si život do pořádku a konečně volně dýchá.

Přes všechny strastiplné a hrůzné roky zůstává Henry laskavým mužem se sympatickým smyslem pro humor. To z něj dělá člověka, kterému musím vysmeknout poklonu a nechat se jím inspirovat. Na Henryho život i samotné přežití koncentračních táborů mělo velký vliv přátelství s různými lidmi. Díky této knize mám chuť své skutečné přátele obejmout a říct jim, jak jsou pro mne důležití. Možná ten samý pocit zažijete i vy. Tedy pokud si autobiografii Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky přečtete. Pokud vás téma války a holocaustu zajímá, tak směle do toho.

Henry


Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky (Henry: A Polish Swimmer's True Story of Friendship from Auschwitz to America)
Autor: Katrina Shawver
Žánr: historický román, autobiografie
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2019
Počet stran: 320
Hodnocení: 85 %                           
Zdroj foto: Euromedia
Odkaz na web: Brána


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

ROZHOVOR - MUZIKÁLOVÝ HEREC TOMÁŠ LÖBL

lobl200Jak vypadá běžný rok muzikálového herce a které inscenace v divadle Kalich má nejradši Tomáš Lobl?

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Pozor na sovu, která nehouká

sova200První detektivka Samuela Bjørka vyvolala obrovskou senzaci. Aby taky ne! Silný příběh s mnoha zápletkami a rozuzlením, které vyrazí dech, to každý autor hned na poprvé nezvládne. Jenže teď přichází další kniha, další díl a s ním spojená velká očekávání. J...


Literatura

Vzorný syn nebo úkladný vrah?

vzorny syn perexKomu můžete důvěřovat, když ne sami sobě? Jednoho dne se brzy ráno vzbudí šestadvacetiletý Judžin. Cítí podivný kovový zápach a na klidu mu nepřidává ani telefonát od jeho bratra, který chce vědět, zda je doma všechn...

Divadlo

Divadelní hra „Spoutaný trávou“ zve děti i dospělé na originální loutky i stínohru

Spoutany travou 200Vyprávění nahého mnicha, císaře, generála a slona o životě, smrti i drobném hmyzu. Divadelní odpočinutí od světového chaosu s křehkými kovovými loutkami, zvuky a stíny. Již toto úvodní motto nastiňuje charakter divadelní hry „Spout...

Film

Dvě slova jako klíč: recenze

Dvě slova jako klíč - PLAKÁT (2)Na tento film se těšilo hodně lidí. I já. Pořád jsem si říkala, jaká dvě slova to asi budou? Miluji tě? Nebo třeba Být šťastný? Žít naplno? Vedle jak ta jedle. Jsou...