Skutečný příběh o touze po životě a přátelství

Skutečný příběh o touze po životě a přátelství

Tisk

Henry, perexHenry: Skutečný příběh přátelství polského plavce z Osvětimi do Ameriky je biografie naplněná přímo hmatatelnou touhou po přežití. Silná vůle protkaná nitkami vzácných přátelství nenechá jednoho výjimečného člověka zahodit vlastní ambice, sny a život jako takový. Pomůže mu přežít peklo války a krůček po krůčku z něho vytvarovat opět spokojeného muže.

Životopisný román s trochu komplikovaným titulem - Henry: Skutečný příběh přátelství polského plavce z Osvětimi do Ameriky – už svojí ponurou obálkou napovídá, kam nás osud Henryho nechá nahlédnout. Oficiální anotace nakladatelství Brána tento předpoklad potvrzuje:

„Příběh polského plavce, který přežil Osvětim a Buchenwald. Henryk vyrůstal v Krakově ve 20. a 30. letech 20. století, byl aktivní sportovec, věnoval se plavání a vodnímu pólu. V roce 1942 byl zatčen a prošel několika koncentračními tábory, přežil pochod smrti a na jaře 1945 se v Dachau dočkal osvobození Američany. Po válce se vrátil domů a ke své sportovní kariéře, ale záhy se rozhodl z komunistického Polska emigrovat. S dalšími přáteli v polovině 50. let uprchl do Nizozemska a následně odjel do USA. Ve své vzpomínkové knize s mrazivou věcností a do detailů přibližuje každodenní režim v táborech smrti. Text je z větší části psán v první osobě z Henryho pohledu, místy ho autorka doplňuje vlastními zážitky z návštěvy Osvětimi.“

Setkání novinářky a sportovce dalo vzniknout unikátní knize

Americká novinářka Katrina Shawver se proslavila především svými sloupky v Arizonské republice. Po několikaleté praxi v novinách jí osud přivál do cesty Henryho Zgudu. Slavného polského sportovce s pohnutým osudem. Tento optimistický a nezlomný muž ji natolik inspiroval, že se rozhodla jeho příběh vyprávět celému světu. Společné rozhovory (natáčené na magnetofonovou pásku), návštěva Polska, několikaleté studium holokaustu i druhé světové války připravilo Katrinu k reprodukci Henryho života.

Kniha jako taková je pro čtenáře dobře stravitelná. Krátké kapitoly doplněné fotografiemi a dokumenty z Henryho archivu dávají celému vyprávění lepší srozumitelnost. Když přemýšlím o stylu a jazyce Katrinina psaní, napadá mne pouze jedno přirovnání. Je lidský. Autorka pomocí písmenek dává Henrymu hlas. V době, kdy rozhovory mezi Henrym a Katrin vznikaly, byl už náš hlavní hrdina starší pán a jeho angličtina zůstávala poznamenaná přízvukem. Díky tomu je jeho povídání jednodušší a Katrin mu sice dodává formu, ale zanechává jeho autentičnost. To celé knize dodává o stupeň vyšší šanci, že se do ní čtenář empaticky vcítí.

Hodně zajímavé pro mě je i zapojení se autorky do celého příběhu. Svým výzkumem a znalostmi přispívá k dotvoření celkové atmosféry knihy.

Henry Zguda, nenápadný hrdina

S Henrym prožijeme jeho život od útlého dětství, až do současnosti. Poznáme, jak se z obyčejného kluka holdujícího vodním sportům stal polský šampion. Jak do jeho země vtrhla válka a on se z ničeho nic stal politickým vězněm. Vypráví nám o své deportaci do Osvětimi a posléze i do Buchenwaldu. Zejména vzpomínky z tohoto koncentráku mi dávají nové informace o chodu celého tábora. Třeba o tom, že politickým vězňům bylo umožněno dostávat poštu jsem neměla ani tušení.

Henry válku přežívá a začíná novou životní etapu v komunistické zemi. Jeho ideály ale nejsou s tímto režimem úplně slučitelné. A tak se odváží k riskantnímu kroku. Opouští rodnou zemi a míří za oceán. V Americe potkává ženu svých snů, dává si život do pořádku a konečně volně dýchá.

Přes všechny strastiplné a hrůzné roky zůstává Henry laskavým mužem se sympatickým smyslem pro humor. To z něj dělá člověka, kterému musím vysmeknout poklonu a nechat se jím inspirovat. Na Henryho život i samotné přežití koncentračních táborů mělo velký vliv přátelství s různými lidmi. Díky této knize mám chuť své skutečné přátele obejmout a říct jim, jak jsou pro mne důležití. Možná ten samý pocit zažijete i vy. Tedy pokud si autobiografii Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky přečtete. Pokud vás téma války a holocaustu zajímá, tak směle do toho.

Henry


Henry - Pravdivý příběh o přátelství a cestě polského plavce z Osvětimi do Ameriky (Henry: A Polish Swimmer's True Story of Friendship from Auschwitz to America)
Autor: Katrina Shawver
Žánr: historický román, autobiografie
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2019
Počet stran: 320
Hodnocení: 85 %                           
Zdroj foto: Euromedia
Odkaz na web: Brána


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

4. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

4 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Být primátorem je dřina

zpupnost 200V nakladatelství Kalibr vyšla kniha Zpupnost. Jedná se o thriller z prostředí komunální politiky, jehož autorkou je bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová.

...

Literatura

Útěk od hrůzné minulosti

imamova dceraToto je pravdivý příběh – i když některé detaily, které by usnadňovaly identifikaci, byly kvůli bezpečnosti změněny – a není v žádném případě znevažováním islámu všeobecně… Jde o osobní líčení, jsou to tedy mé vlastní životní zkušenosti, a...

Divadlo

20 let radosti a smíchu

screamers PEREXV letošním roce je to už dvacátý rok, kdy mají členové travesti skupiny Screamers plné diáře a brázdí republiku křížem krážem. Sama představení skupiny navštěvuji už od základní školy, takže jejich repertoár znám dobře a byla jsem zvědavá,...

Film

Producent Petr Jákl vyjádřil svoji účast a politování nad tragédií při natáčení westernu Rust

Petr Jákl 5

Obrovský smutek zavládl při natáčení westernu Rust, kdy došlo k naprosto neuvěřitelné tragédii. Americký herec Alec Baldwin při jedné ze scén vystřelil ze zbraně, která sloužila jako rekvizita a zasáhl hlavní kameramanku, dvaačtyřicetil...