Nejen e-čtečky, ale i tablety a počítače jsou v oblibě pro čtení knih

Nejen e-čtečky, ale i tablety a počítače jsou v oblibě pro čtení knih

Tisk

KOYAANISQATSI 200Ani knihy neunikly moderním technologiím; oproti minulosti jsou čím dál více propojované třeba s chytrou elektronikou. Technologický pokrok několika posledních let rozšířil možnosti, jak jak si svou oblíbenou knihu přečíst.

 

Zejména o elektronických čtečkách knih se při jejich uvedení na trh mluvilo jako o revoluci ve čtení. Nicméně podle obchodníků, prodeje elektronických čteček zatím tato očekávání nenaplnily; v poslední době spíše stagnují, i když mohou mít díky svým výhodám, jako je třeba delší výdrž baterie, nebo technologie pro lepší čitelnost na slunci u uživatelů zabodovat.

Velkou konkurencí jsou pro e-čtečky představují zejména tablety, případně i chytré telefony s větším displejem, které mohou být cenově dostupnější. Předností takovýchto zařízení je i jejich multifunkčnost, zejména možnost být on-line. Myšlenka elektronických knih se objevila v roce 1971. Nejprve se tyto technologie zaměřovaly především na obory, související s počítači. V roce 2004 se objevila první čtečka využívající  elektronický papír.

E- Knihy – výhody 

Šetří místo; Čtenář může měnit velikost a druh písma;  E-knihy lze číst i při slabém osvětlení; S E-book readerem se manipuluje snáze než s tištěnou knihou; Na displeji je zobrazena vždy jen jedna stránka, takže čtenář má dokonalý přehled. Odpadají časté problémy se špatnou čitelností u hřbetu knihy; Lze jednoduše vytvářet kopie knihy v libovolném množství; E-knihy se snadno zálohují a skladují; Elektronické knihy jsou snadno dostupné na internetu a nejsou

E – Knihy – Nevýhody

E-kniha vyžaduje ke čtení další zařízení (čtečka, chytrý mobil, tablet, nebo počítač); Každý typ aplikace nebo zařízení pro čtení e-knih má od výrobce podporu jiných formátů e-knih;  Problémem bývá nemožnost uspokojivého přizpůsobení zobrazení obsahu malému displeji; E-Knihu nelze kvůli přísným licenčním podmínkám dále prodat, půjčit (až na omezené výjimečné případy), odkázat,  nebo darovat.

Tablet, nebo čtečku?

Dnešní doba přeje elektronickým hračkám; ty zasahují do oblastí, ve kterých bychom je ještě před několika lety nečekali. Jedním z těchto odvětví je čtení. Čím dál méně potkáváme na veřejnosti lidi s papírovou knihou a naopak přibývá elektronických čteček a tabletů. Který z obou přístrojů je  vhodnější? Obecně lze říci, že tablet je vhodný na hraní či práci a čtečka na čtení.

Tablet je velmi univerzální zařízení, se kterým můžeme brouzdat internetem, sledovat video, vyřizovat elektronickou poštu a jednoduše si do něj nainstalujeme jakékoli aplikace. Elektronickou knihu si můžeme přečíst i na tabletu.

Čtečky elektronických knih jsou na druhou stranu do značné míry jednoúčelová zařízení, většinou  s černobílým displejem, který používá speciální technologii, kterou nazýváme „elektronický papír“. Výhodu elektronických čteček s displejem, který používá „elektronický papír“, pozná každý uživatel, když si bude chtít přečíst svoji knihu v elektronické podobě na přímém slunci nebo v jiném hodně osvětleném prostředí. Text je totiž stejně dobře viditelný, jako v knížce na papíře za všech okolností. Naopak uživatelé univerzálních přístrojů, jako jsou tablety nebo čtečky s LCD displejem si toho na přímém slunci moc nepřečtou. Navíc, pokud budete dlouhodobě číst knihu na tabletu, budete si kazit oči. Další výhodou čteček je výdrž baterie. Na jedno nabití vydrží čtečka až měsíc intenzivního čtení. Výrobci čteček přicházejí v poslední době s inovacemi, jako je možnost podsvícení displeje pro večerní čtení nebo barevný elektronický papír. Podsvícení je přitom na čtečkách řešeno pro oči šetrným způsobem.

podle podkladů Expert Elektro, www.expert.cz 


 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Majitel Zlatéknihy.cz: „Čtenářům přinášíme nižší ceny, nakladatelům vyšší zisky.“

zlate knihy 200Nedávno byl spuštěn nový projekt pro milovníky knih Zlatéknihy.cz. Na našem webu jsme o něm imformovali a strhla se zde zajímavá diskuze, proto jsme oslovili původce nápadu a majitele toho internetového knihkupectví pana<...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Nahlédněte do kavárny Kontakty vašeho mobilu

volane cislo existuje 200V nakladatelství Ikar vyšla skvělá kniha Milana Tesaře, jednoho ze tří scenáristů komiksu Zelený Raoul. Nese název Volané číslo existuje a je skvělou oddychovkou!

 

...

Literatura

Oxfordská detektivka: V temnotě

v temnote 200Nadějná britská autorka Cara Hunterová si přede dvěma lety vydobyla renomé debutem Někdo blízký a v dubnu jsme pod značkovou lodí nakladatelství Host mohli začíst do druhého dílu série, s úsečným názvem V temnotě.

...

Divadlo

Zlínské divadlo čekají dvě kulturní neděle

 

divadlo zlin 200Městské divadlo Zlín má stále zavřeno, ale čekají je dvě neděle s divadlem, alespoň ve formě audio a online.

...

Film

Jak se Ježíše zmocnili filmaři

200filmNa rozdíl od islámu, kde zákaz zpodobnění - nejen - proroka Mohameda dodnes zabraňuje vzniku filmů, které by se věnovaly jeho zakladatelské osobnosti (a zlobný, v Americe natočený pamflet Nevinnost muslimů vyvolal krvavé nepokoje), křesťanství takové záb...