Mimořádná událost pro fanoušky českého humoru i milovníky vlaků

Mimořádná událost pro fanoušky českého humoru i milovníky vlaků

MU Jana Plodkova Igor Chmela 01 foto Jaroslav KutheilMimořádná událost je sympatickou českou komedií, jejíž zápletka se inspirovala skutečnou příhodou. Jestli se chcete od srdce zasmát a už vás nebaví velké množství neustále natáčených romantických komedií, tohle by mohlo být něco pro vás.

 

Jiří Havelka byl především divadelním režisérem a hercem, ale v roce 2019 přichází se svým prvním celovečerním filmem Vlastníci. Ten se oproti jiným domácím komediím liší hlavně ve dvou věcech. Většina filmu se odehrává v jedné lokaci (na schůzi nájemníků) a je založen zejména na dialozích zúčastněných herců. Je na něm znát tvůrcova divadelní minulost, která se do toho snímku výrazně promítá.

Aktuální Mimořádná událost použila z Vlastníků jejich základní kameny a po obměně herců opět přichází s mnoha vtipnými hláškami a charismatickými výkony protagonistů. Tentokrát se ocitáme především ve vlaku. Ten se v jeden moment porouchá, jeho strojvedoucí Miloš musí vystoupit a opravit ho. Stojící vlak se ovšem samovolně rozjíždí a vydává se zpět do původní stanice. Zatímco Miloš se ho snaží celou cestu dohonit, mezi cestujícími se odehrávají dramatické i komické momenty.

Jak už jsem se zmínil, i tento film stojí především na skvělých hereckých výkonech. V nich dominuje zejména Jana Plodková, hrající manželku alkoholičku, která nemá ráda svého manžela a na první pohled ji vlastně moc nebaví ani celý život. Svou roli hraje natolik přesvědčivě, jako by snad během natáčení opravdu nasávala.

 DSF8207

Ale rozhodně není jedinou postavou, která stojí za zmínku. Svým výstupem bez textu pobaví i strojvedoucí Miloš zahraný Václavem Koptou. Majitele pohřební služby ztvárnil Jaroslav Plesl a jako by vypadl ze Spalovače mrtvol. Jenovéfa Boková si střihla hektickou, přisprostlou matku. Ctirad Götz zase myslivce s kriminální minulostí. Nechybějí ani kouzelní dětští herci Beáta Mikušová a Oliver Vyskočil.

Tento ansámbl potom dohromady vytváří opravdu vtipnou komedii, na které je zábavný i onen fakt, že se podobný příběh skutečně stal. Režisérovi Jiřímu Havelkovi ovšem samozřejmě nešlo o věrné zrekonstruování situace. Nejedná se přitom o jediný případ, který je ve filmu zmiňován. Celý scénář je přímo prošpikován řadou skutečných událostí. Nechybí tu třeba důchodce-terorista, který pokácel strom na trať, ale i řada dalších.

Tohle je prostě přesně ten druh oddechové komedie, při které nemusíte příliš přemýšlet, ale chcete se především pobavit. Když se takto nesourodá skupina lidí ocitne v samovolně jedoucím vlaku, ani nemůžete čekat nic jiného, než kopec srandy. Dobře, ve skutečnosti by situace mohla být daleko vážnější, ale to by v dopravním prostředku nesměli být Jana Plodková, Igor Chmela, Jaroslav Plesl nebo Ctirad Götz. A to k tomu ještě hraje balkánská dechovka, která onu komičnost ještě zdůrazňuje.

 

Ještě střípek z pozadí novinářské projekce. Následná tisková konference již probíhala, když do ní vpadnul uřícený Václav Kopta, který nestíhal. Netuším, jestli to měli tvůrci přichystané, ale na všechny přítomné to vzhledem k jeho postavě ve filmu zapůsobilo parádně.

Určitě si tedy nenechte tuto Mimořádnou událost ujít a zajděte na ni do kina. Kdy jindy, než v této složité době, se člověk potřebuje pobavit při sledování příjemného filmu. A právě tenhle počin plní tuto úlohu na výbornou.

Mimořádná plakát

Mimořádná událost

Produkce a distribuce: CinemArt

Scénář: Jiří Havelka, David Dvořák

Režie: Jiří Havelka

Kamera: Martin Štěpánek

Střih: Darina Štěpánková

Hrají: Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Ctirad Götz, Tereza Marečková, Václav Kopta, Marie Ludvíková, Robert Mikluš, Fedir Kis, Daniel Horečný, Oliver Vyskočil, Václav Vašák, Magdaléna Sidonová, Agáta Červinková, Milan Koritják

Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: CinemArt, Lukáš Loužecký

https://www.cinemart.cz/filmy/mimoradna-udalost/


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Krejbich – Hlaváč – Ondra: Smrt zítřkům

velky tresk200V dubnovém Velkém Třesku se promění Malá scéna na tvůrčí křižovatku. Střetne se zde malíř, hudebník a divadelník. Krejbich-Hlaváč-Ondra. Obraz – Hudba – Hra. Jiří On...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Začne další ročník FEBIOFESTU

FebiofestUž po šestadvacáté si diváci v Praze (a následně v dalších čtrnácti městech naší republiky) mohou vychutnat olbřímí přehlídku filmů nazvanou FEBIOFEST, spíše jen z prestižních důvodů opatřenou soutěží prvotin, aby se mohla honosněji zvát festivalem....


Literatura

Další z Případů Richarda Krauze

Román Moucha napsal Dominik Dán, úspěšný slovenský autor trháků z prostředí oddělení vražd, v roce 2009. Letos se dostává na český trh v bravurním překladu Josefa Šmatláka. Pan autor s panem překladatelem si sedl...

Divadlo

Mamma Mia! Další vítězství Heleny Vondráčkové na muzikálové scéně

helena perex1Prozatím poslední muzikálovou rolí Heleny Vondráčkové je Donna v muzikálu Mamma Mia!, který se v Kongresovém centru Praha hraje bezmála rok. Přitom popová diva do něj vstoupila až v sobotu 21. listopadu, co...

Film

V Praze a Brně začíná 7. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest

neviditelna christian schwochowOd středy do neděle se v pražských kinech Lucerna a Atlas a v brněnském komorním kinu Art uskuteční sedmý ročník festivalu německy mluvených filmů