Mimořádná událost pro fanoušky českého humoru i milovníky vlaků

Mimořádná událost pro fanoušky českého humoru i milovníky vlaků

Tisk

MU Jana Plodkova Igor Chmela 01 foto Jaroslav KutheilMimořádná událost je sympatickou českou komedií, jejíž zápletka se inspirovala skutečnou příhodou. Jestli se chcete od srdce zasmát a už vás nebaví velké množství neustále natáčených romantických komedií, tohle by mohlo být něco pro vás.

 

Jiří Havelka byl především divadelním režisérem a hercem, ale v roce 2019 přichází se svým prvním celovečerním filmem Vlastníci. Ten se oproti jiným domácím komediím liší hlavně ve dvou věcech. Většina filmu se odehrává v jedné lokaci (na schůzi nájemníků) a je založen zejména na dialozích zúčastněných herců. Je na něm znát tvůrcova divadelní minulost, která se do toho snímku výrazně promítá.

Aktuální Mimořádná událost použila z Vlastníků jejich základní kameny a po obměně herců opět přichází s mnoha vtipnými hláškami a charismatickými výkony protagonistů. Tentokrát se ocitáme především ve vlaku. Ten se v jeden moment porouchá, jeho strojvedoucí Miloš musí vystoupit a opravit ho. Stojící vlak se ovšem samovolně rozjíždí a vydává se zpět do původní stanice. Zatímco Miloš se ho snaží celou cestu dohonit, mezi cestujícími se odehrávají dramatické i komické momenty.

Jak už jsem se zmínil, i tento film stojí především na skvělých hereckých výkonech. V nich dominuje zejména Jana Plodková, hrající manželku alkoholičku, která nemá ráda svého manžela a na první pohled ji vlastně moc nebaví ani celý život. Svou roli hraje natolik přesvědčivě, jako by snad během natáčení opravdu nasávala.

 DSF8207

Ale rozhodně není jedinou postavou, která stojí za zmínku. Svým výstupem bez textu pobaví i strojvedoucí Miloš zahraný Václavem Koptou. Majitele pohřební služby ztvárnil Jaroslav Plesl a jako by vypadl ze Spalovače mrtvol. Jenovéfa Boková si střihla hektickou, přisprostlou matku. Ctirad Götz zase myslivce s kriminální minulostí. Nechybějí ani kouzelní dětští herci Beáta Mikušová a Oliver Vyskočil.

Tento ansámbl potom dohromady vytváří opravdu vtipnou komedii, na které je zábavný i onen fakt, že se podobný příběh skutečně stal. Režisérovi Jiřímu Havelkovi ovšem samozřejmě nešlo o věrné zrekonstruování situace. Nejedná se přitom o jediný případ, který je ve filmu zmiňován. Celý scénář je přímo prošpikován řadou skutečných událostí. Nechybí tu třeba důchodce-terorista, který pokácel strom na trať, ale i řada dalších.

Tohle je prostě přesně ten druh oddechové komedie, při které nemusíte příliš přemýšlet, ale chcete se především pobavit. Když se takto nesourodá skupina lidí ocitne v samovolně jedoucím vlaku, ani nemůžete čekat nic jiného, než kopec srandy. Dobře, ve skutečnosti by situace mohla být daleko vážnější, ale to by v dopravním prostředku nesměli být Jana Plodková, Igor Chmela, Jaroslav Plesl nebo Ctirad Götz. A to k tomu ještě hraje balkánská dechovka, která onu komičnost ještě zdůrazňuje.

 

Ještě střípek z pozadí novinářské projekce. Následná tisková konference již probíhala, když do ní vpadnul uřícený Václav Kopta, který nestíhal. Netuším, jestli to měli tvůrci přichystané, ale na všechny přítomné to vzhledem k jeho postavě ve filmu zapůsobilo parádně.

Určitě si tedy nenechte tuto Mimořádnou událost ujít a zajděte na ni do kina. Kdy jindy, než v této složité době, se člověk potřebuje pobavit při sledování příjemného filmu. A právě tenhle počin plní tuto úlohu na výbornou.

Mimořádná plakát

Mimořádná událost

Produkce a distribuce: CinemArt

Scénář: Jiří Havelka, David Dvořák

Režie: Jiří Havelka

Kamera: Martin Štěpánek

Střih: Darina Štěpánková

Hrají: Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Ctirad Götz, Tereza Marečková, Václav Kopta, Marie Ludvíková, Robert Mikluš, Fedir Kis, Daniel Horečný, Oliver Vyskočil, Václav Vašák, Magdaléna Sidonová, Agáta Červinková, Milan Koritják

Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: CinemArt, Lukáš Loužecký

https://www.cinemart.cz/filmy/mimoradna-udalost/


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Fotografováním mám možnost vyjádřit své pocity, říká Petr Macháček

tanec ostrava 200Na Ostravsku to navzdory okolnostem „razoviteho regionu“opravdu kvasí a žije. Tvoří zde zajímaví lidé a pod tvrdou slupkou lze často nalézt jemnocit a  vytříbený vkus. Kultuře se zde daří, jak se lze přesvědčit nejen ze zpráv masmé...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Arvéd. Čemu všemu lze zaprodat duši?

Arved perexJiří Arvéd Smíchovský byl významný hermetik, okultista, vyznavač černé magie a mimořádně vzdělaný člověk s geniální pamětí. Aby dosáhl svého cíle, byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla.

 

...

Literatura

Pobavte se u Zápisníku cholerika

zapisnik cholerika 200Zápisník cholerika přibližuje peripetie jednoho Pražáka odehrávající se na pracovním poli, v osobním životě i v rámci šermířství. Kniha vyšla v nakladatelství Pointa a vychází ze stejnojmenného blogu.

Divadlo

Láska je láska – ale řízek je řízek

vzpoura nevest 200Tento podtitul nese nová hra autorské dvojice Michaely Doleželové a Janky Ryšánek Schmiedtové s názvem Vzpoura nevěst. Ty se komediálním způsobem podívaly na zoubek jak dnešní době,...

Film

Do kin se přivalí německy mluvené filmy

Dasfilmest perexBěhem října startují jedna filmová přehlídka za druhou. Před několika dny jsme psali o dnech španělsky mluvených filmů i nabídce titulů uvedených na prestižních festivalech v Berlíně, Benátkách a Cannes – viz Filmová sezona začíná (kultur...