Mimořádná událost pro fanoušky českého humoru i milovníky vlaků
Kultura21.cz

Mimořádná událost pro fanoušky českého humoru i milovníky vlaků

MU Jana Plodkova Igor Chmela 01 foto Jaroslav KutheilMimořádná událost je sympatickou českou komedií, jejíž zápletka se inspirovala skutečnou příhodou. Jestli se chcete od srdce zasmát a už vás nebaví velké množství neustále natáčených romantických komedií, tohle by mohlo být něco pro vás.

 

Jiří Havelka byl především divadelním režisérem a hercem, ale v roce 2019 přichází se svým prvním celovečerním filmem Vlastníci. Ten se oproti jiným domácím komediím liší hlavně ve dvou věcech. Většina filmu se odehrává v jedné lokaci (na schůzi nájemníků) a je založen zejména na dialozích zúčastněných herců. Je na něm znát tvůrcova divadelní minulost, která se do toho snímku výrazně promítá.

Aktuální Mimořádná událost použila z Vlastníků jejich základní kameny a po obměně herců opět přichází s mnoha vtipnými hláškami a charismatickými výkony protagonistů. Tentokrát se ocitáme především ve vlaku. Ten se v jeden moment porouchá, jeho strojvedoucí Miloš musí vystoupit a opravit ho. Stojící vlak se ovšem samovolně rozjíždí a vydává se zpět do původní stanice. Zatímco Miloš se ho snaží celou cestu dohonit, mezi cestujícími se odehrávají dramatické i komické momenty.

Jak už jsem se zmínil, i tento film stojí především na skvělých hereckých výkonech. V nich dominuje zejména Jana Plodková, hrající manželku alkoholičku, která nemá ráda svého manžela a na první pohled ji vlastně moc nebaví ani celý život. Svou roli hraje natolik přesvědčivě, jako by snad během natáčení opravdu nasávala.

 DSF8207

Ale rozhodně není jedinou postavou, která stojí za zmínku. Svým výstupem bez textu pobaví i strojvedoucí Miloš zahraný Václavem Koptou. Majitele pohřební služby ztvárnil Jaroslav Plesl a jako by vypadl ze Spalovače mrtvol. Jenovéfa Boková si střihla hektickou, přisprostlou matku. Ctirad Götz zase myslivce s kriminální minulostí. Nechybějí ani kouzelní dětští herci Beáta Mikušová a Oliver Vyskočil.

Tento ansámbl potom dohromady vytváří opravdu vtipnou komedii, na které je zábavný i onen fakt, že se podobný příběh skutečně stal. Režisérovi Jiřímu Havelkovi ovšem samozřejmě nešlo o věrné zrekonstruování situace. Nejedná se přitom o jediný případ, který je ve filmu zmiňován. Celý scénář je přímo prošpikován řadou skutečných událostí. Nechybí tu třeba důchodce-terorista, který pokácel strom na trať, ale i řada dalších.

Tohle je prostě přesně ten druh oddechové komedie, při které nemusíte příliš přemýšlet, ale chcete se především pobavit. Když se takto nesourodá skupina lidí ocitne v samovolně jedoucím vlaku, ani nemůžete čekat nic jiného, než kopec srandy. Dobře, ve skutečnosti by situace mohla být daleko vážnější, ale to by v dopravním prostředku nesměli být Jana Plodková, Igor Chmela, Jaroslav Plesl nebo Ctirad Götz. A to k tomu ještě hraje balkánská dechovka, která onu komičnost ještě zdůrazňuje.

 

Ještě střípek z pozadí novinářské projekce. Následná tisková konference již probíhala, když do ní vpadnul uřícený Václav Kopta, který nestíhal. Netuším, jestli to měli tvůrci přichystané, ale na všechny přítomné to vzhledem k jeho postavě ve filmu zapůsobilo parádně.

Určitě si tedy nenechte tuto Mimořádnou událost ujít a zajděte na ni do kina. Kdy jindy, než v této složité době, se člověk potřebuje pobavit při sledování příjemného filmu. A právě tenhle počin plní tuto úlohu na výbornou.

Mimořádná plakát

Mimořádná událost

Produkce a distribuce: CinemArt

Scénář: Jiří Havelka, David Dvořák

Režie: Jiří Havelka

Kamera: Martin Štěpánek

Střih: Darina Štěpánková

Hrají: Jana Plodková, Igor Chmela, Jenovéfa Boková, Jaroslav Plesl, Alois Švehlík, Ctirad Götz, Tereza Marečková, Václav Kopta, Marie Ludvíková, Robert Mikluš, Fedir Kis, Daniel Horečný, Oliver Vyskočil, Václav Vašák, Magdaléna Sidonová, Agáta Červinková, Milan Koritják

Hodnocení: 80 %

Zdroj foto: CinemArt, Lukáš Loužecký

https://www.cinemart.cz/filmy/mimoradna-udalost/


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)

Videorecenze knih

Rozhovor

Vasil Fridrich: „Na to, že budu v Českých Vánocích hrát, jsem se mimořádně těšil.“

fridrich 6S hercem Vasilem Fridrichem z Městských divadel pražských bude na našem webu ke konci ledna online chat. Abyste se na něj naladili a inspirovali se k otázkám, začtěte se do tohoto rozhovoru, který se, kromě jiného, váže k příležitosti 50. reprízy...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Čtěte také...

Herečka Jana Brejchová slaví v těchto dnech 75. narozeniny

jana brejchova 200Pětasedmdesáté narozeniny oslaví letos 20. ledna Jana Brejchová, která už na samém startu své umělecké dráhy zaujala jako nepřehlédnutelný dívčí tip. A bezesporu měla vše, co ke kariéře obdivované a obletované filmové divy potřebov...


Literatura

Posádka lodi Volavka dokončila lov: Bratrstvo – Kniha třetí – Lovci

200 bratrstvoAustralský spisovatel John Flanagan píše fantasy pro kluky. A nejen nějaké jednotlivé příběhy – on píše rovnou celé série. Už s první (a nekončící) Hraničářův učeň dosáhl přímo světového věhlasu. Jeho dr...

Divadlo

Kateřina Tučková připomíná osud Vítězslavy Kaprálové

vitka200Od románové tvorby si Kateřina Tučková „odskočila" k divadlu a brněnský Host nedávno vydal knižně její scénář ke hře Vitka, uvedenou brněnským Divadlem Husa na provázku. Které  jiné město u nás by také mělo inscenovat osud brněnské rodačky Vítězslavy Kaprálové, jejíž hudebn...

Film

VŠEMI SMĚRY – cestou necestou za publicistikou

altNašim pravidelným čtenářům nemohla uniknout pozvánka na festival nezávislé publicistiky Všemi směry, který roztočil kolotoč otázek, diskuzí a workshopů na téma reportérství. Že jde o výjimečnou událost, sliboval i rozhovor s manažerkou projek...