Největší kostel Rakouska, desátý nejvyšší kostel světa je v Linci

Největší kostel Rakouska, desátý nejvyšší kostel světa je v Linci

Tisk

linzperexI hornorakouský Linec se může pochlubit katedrálou, jejíž výška vzbuzuje obdiv. Stavba novogotické katedrály začala v roce 1855 za rakouského císařství, pokračovala i během existence dualistického státu Rakousko-Uhersko a dokončena byla v roce 1924, tedy až po vyhlášení rakouské republiky.



Mariendom nebo Nová katedrála či Katedrála Neposkvrněného Početí Panny Marie je sídelní katedrálou linecké diecéze. První plány výstavby kostela započaly roku 1855. Základní kámen byl položen roku 1862. V roce 1924 byla nová katedrála, zasvěcená Neposkvrněnému početí Panny Marie vysvěcena. Se svou kapacitou (20 000 míst k sezení), délkou (130 metrů) a plochou (5170 metrů čtverečních) je  největším kostelem v Rakousku, nikoli však nejvyšším.

 

Linz5

 

Původní plány ohledně výšky věže nebyly povoleny, protože v tehdejším Rakousku-Uhersku nesměl být žádný kostel vyšší, než jižní věž svatoštěpánské katedrály ve Vídni. Se svými 135 metry je tedy o 2 metry nižší, než tato věž. Pozoruhodné jsou okenní vitráže. Nejznámější je linecké okno, které znázorňuje historii  města. Okna zobrazují portréty lidí, kteří se zasloužili o stavbu katedrály. Během druhé světové války byla některá okna, zejména na jižní straně, poškozena. Namísto obnovení původních, byla nahrazena moderním uměním. Zajímavá je scéna narození v chrámové kryptě s figurami od německého sochaře Sebastiana Osterriedera a vystavené klenoty biskupa Rudigiera.

 

Linz6

 

Historie katedrály je spjata s životem a dílem skladatele a varhaníka Antona Brucknera. Josef Anton Bruckner se stal v roce 1856 se stal dómským varhaníkem v Linci. Od roku 1846 Anton Bruckner vyučoval na vídeňské konzervatoři kontrapunktu a hře na varhany. Hlásil se k Richardu Wagnerovi, byl velkým vzorem mu byl i Beethoven. V roce 1884 kolaudoval Anton Bruckner nové varhany v pražském Rudolfinu. V současné době je katedrála v Linci v péči restaurátorů.


 

Přihlášení



Řeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Arnošt Goldflam: „Jsem veselý totální defétista, pesimista a katastrofista.“

Arnošt Goldflam je takový český renesanční člověk - píše knihy, scénáře, hraje v divadle i ve filmech, učí, a tak dále. V blízké době bychom ho měli vidět například v pokračování legendárního snímku Dědictví, o kterém si můžete...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Z archivu...


Literatura

Žít americký sen je jiné než o něm snít

moje bejby amerika 200V nakladatelství Mladá fronta vyšla další kniha novinářky Jany LeBlanc a tentokrát se nejednalo o zápisník jako v minulých případech, ale o velmi osobní a zajímavý počin s názvem Moje bejby Amerika.

Divadlo

Dvě nominace na Ceny Thálie pro soubor opereta/muzikál Národní divadlo moravskoslezské

thalie 200Soubor opereta/muzikál v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě získal dvě užší nominace na Ceny Thálie za rok 2014. Dvěma nominovanými umělci jsou Hana Fialová za roli francouzské šansoniérky Edith Piaf v inscenaci maďarské spisovatelky a scená...

Film

V prosinci vstoupí do kin dokumentární film o kapele Už jsme doma

SvetloPRozsviť světlo, ať je vidět je název nového celovečerního dokumentárního filmu, který je dvojportrétem lídra alternativní a dnes již legendární kapely Už jsme doma Miroslava Waneka a jejího dvorního výtvarníka, malíře Martina Velíška. Jen těžko bychom v Čechách našli dvojic...