Vědecké studie nebývají určeny širokému okruhu čtenářů. Někdy však vznikne výjimka, která dokáže upoutat i běžné čtenáře. Taková je knížka Josefa Krause o Íránském státním terorismu, která vyšla koncem minulého roku v nakladatelství CDK. Účelem publikace je rozšířit znalosti o státním terorismu i o Íránu a jeho působení na mezinárodní scéně, zejména získání dominantního postavení v Perském zálivu, v oblastech Kaspického moře, zabránění smíru v arabsko-izraelském konfliktu a udržení svého vnitřního terorismu.
Autor hledá odpověď, jakou hrozbu v mezinárodním terorismu Írán představuje, a to od vzniku Islámské republiky v roce 1979, kdy končila monarchie (dynastie Pahlaví) a moc ve státě získává duchovenstvo (ajatolláh Chomejní). V podobě případové studie jsou uvedena data jak z různých oficiálních zpráv, odkazů na jednotlivé odborníky či konzultace s nimi, tak i z autorových terénních výzkumů nejen v Íránu, ale i v dalších zemích, které několikrát navštívil. Také nezastírá, že právě vlastní výzkum byl spojen s velkými problémy s ověřováním získaných dat.
Vysvětluje pojem terorismu na základě různých názorů z odborných prací i různé způsoby státní podpory terorismu. Zajímavé je etnické a náboženské rozdělení 70 milionů obyvatel Íránu, kdy dominantní postavení Peršanů, většinou šíitského muslimského náboženství, doplňuje 49 % etnických menšin, a rozebírá jejich postavení ve státě.
Dvě stě devatenáct stránek nabitých informacemi je rozděleno do 17 částí. Ty první dvě úvodní se zabývají projektem a problémy s výzkumem, zejména s prací se zdroji. Další, která se věnuje teorii státního terorismu, je rozdělena na několik očíslovaných podkapitol. Čtvrtá kapitola se svými podkapitolami přibližuje historii moderního Íránu a základy jeho politického systému. V páté se dovídáme o Perském zálivu a jednotlivých státech (Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Irák). Šestá se věnuje oblasti Lavante (Turecko, Sýrie, Libanon, Egypt). V sedmé a osmé kapitole je Afganistan a Kavkazský region. Devátá je věnována íránské podpoře terorismu v jiných částech světa. Desátá pod názvem Terorismus dovnitř odhaluje terorismus uvnitř Íránu. Závěr jedenácté části patří rozdělení míry ohrožení a stupni teroristické hrozby podle cílového území. Od dvanácté části pak najde čtenář seznam zdrojů, zkratek, slovník významných perských a arabských pojmů i jmenný rejstřík s odkazy na stránku, pro rychlou orientaci v publikaci. Autor také používá vysvětlivky pod čarou přímo na jednotlivých stránkách a knížka obsahuje i jeho fotografie a tabulky.
Publikace je určená všem, kdo mají zájem se seznámit s problematikou terorismu, a to nejen odborníkům, ale její srozumitelnost pomůže i běžnému čtenáři v orientaci v této složité a pro většinu z nás málo pochopitelné problematice. Získá i jiný pohled na konflikty, které neustále plní stránky novin, ať ty minulé (válka Írán-Irák), situaci v Afganistanu, činnost íránských Revolučních gard, Hizballáhu a dalších skupin, a také kdo a jak se na tom finančně podílí. Také se dočte o obavách izraelského státu i o ohrožování a napadení židovských cílů v různých částech světa (Argentina, Indie, Bulharsko atd.).
Odborná recenze považuje publikaci za velmi zdařilou, pro běžného člověka je přínosem to, že získá nové informace z ověřených faktů, rozšíří si a pochopí provázanosti i složitosti při objasňování terorismu.
www.cdk.cz/knihy/462/iransky-statni-terorismus/
< Předchozí | Další > |
---|