Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

ČeskoslovenskoZajímají vás moderní dějiny naší země? Pokud je vám kolem dvaceti let, dost možná jste se na základní a střední škole k historii 20. století příliš nedostali. Mnoho studentů má tu zkušenost, že dějepis daná témata nestihl nebo odbyl. Tato odborná studie podrobně vykládá o fungování Československa za socialismu a hodí se pro všechny, kteří chtějí vědět více.

Kniha je přínosem je i pro ty, kteří tyto časy sami zažili. Přece jen – nikdo si nepamatuje všechno a nikdo neví všechno, tak je užitečné vhlédnout do toho, co je podloženo dokumenty. Někteří mohou tuto knihu využít při svém univerzitním studiu historie, rozhodně však potěší každého zájemce o dějiny. Toto pojednání koneckonců také nepochází od experta, ale od obyčejného čtenáře.

Čeká vás sedm kapitol: první o třetí republice, druhá o budování v období kolem roku 1950, a tak dále až po sametovou revoluci. Kapitoly jsou ještě přehledně rozděleny podle témat, která byla v daných časových úsecích aktuální. Součástí je pro oživení také pár dobových fotografií a na konci knihy jsou přiloženy i skeny některých dokumentů.

Je tam mnoho počtení o činnosti komunistické strany, mezinárodním vztahům a hlavně vztahu státu k Sovětskému svazu, a samozřejmě také o dopadu na běžné občany, jak se k situaci běžní občané stavěli a jak režim nesli literární umělci. Byť autor v předmluvě píše, že problematika situace na Slovensku je velké téma samo o sobě, přesto se očividně snaží Slovensku věnovat dostatek prostoru i v této knize, což se mu daří.

Československo

Zdroj foto: CT24.ceskatelevize.cz

Malou část této knihy tvoří informace z odborné literatury, a tu kvůli přerušení jeho výzkumu letošní pandemií. Jinak je kladen důraz na použití dobových zdrojů, jako byly noviny a archivní soubory. O to větší autenticitu práce má: obsahuje například spoustu původních citací tehdejších politiků a jiných osobností. Nechybí však ani místa, kde profesor Rychlík dokázal popisované situace výstižně popsat vlastními slovy a také je přeložit ze stranického žargonu do takzvané ,,lidštiny”.

Můžete být politicky orientováni doprava či doleva, něco si zkrátka odnese každý a není třeba se obávat, že je dílo zaujato pro nebo čistě proti některým politickým ideám. Jde zkrátka o výzkum seriózního výzkumu věci s mínusy i plusy.

Osobně se mi nejlépe četly a nejvíce mne zajímaly pasáže o odsunu Němců, o přístupu režimu k církvi a pak o pádu socialismu. Velmi se mi také zamlouvá, že se autor v závěru zamýšlí nad životností a funkčností socialistického státního zřízení – jak československého, tak i jinde v Evropě a obecně. Samozřejmě je tam i spousta méně záživného čtení, ale vzhledem k povaze této literatury prostě není zbytí – fakta jsou fakta. Budete-li potřebovat zjistit něco konkrétního z té éry, určitě se šikne mít na poličce Rychlíkovo Československo v období socialismu 1945-1989.

Československo

Zdroj foto: Forum24.cz

Ukázka z knihy:

Na počátku listopadu 1989 bylo Jakešovo Československo jakýmsi ,,ostrovem minulosti” v měnící se střední a východní Evropě. Každý, kdo se podíval na politickou mapu Evropy, si musel uvědomit, že se vlastně opakuje situace z předjaří roku 1948, jenom v opačném gardu: od podzimu 1947 byl už ve všech státech sovětského bloku nastolen režim sovětského typu, a protože Spojené státy daly jasně najevo, že demokratům v Československu poskytnou pouhou morální podporu, bylo jasné, že se ani v této zemi polodemokratický – polosocialistický režim třetí republiky nemůže už dlouho udržet. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se komunisté i zde zcela zmocní vlády. Na podzim 1989 už s výjimkou Rumunska ve všech státech východního bloku systém ,,reálného socialismu” padl a SSSR, zápasící s vnitřními problémy a snažící se o dohodu s USA, dal jasně najevo, že nebude zasahovat. Otázkou – podobně jako v roce 1948 – tedy nebylo zda, ale kdy a jak. Situaci lapidárně vystihl Gustáv Husák, když podle Lubomíra Štrougala na zasedání předsednictva ÚV KSČ pronesl varovná slova: ,,Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do hajzlu? Robte niečo!”

O autorovi:

prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. (*1954) je český historik. Od 80. let pracoval ve dvou muzeích, později v Masarykově ústavu AV ČR, a také přednáší na FF UK. Specializuje se na moderní dějiny střední Evropy a Balkánu, napsal například trojdílný soubor monografií o československých vztazích, podílel se na knihách o historii některých jednotlivých balkánských národů a vydal několik odborných článků o pozemkových reformách.

Československo

Název: Československo v období socialismu 1945-1989
Autor: Jan Rychlík
Žánr: naučná
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok vydání: 2020
Počet stran: 416
ISBN: 978-80-7601-334-6
Hodnocení: 91%

https://www.ivysehrad.cz/


 

PřihlášeníSoutěže

Nevěřící, odejděte! (nebo vás zabijeme)

Nakladatelství Pavel Mervart vydalo cennou knihu o pronásledování křesťanů v zemích, které vyznávají islám (tedy zdaleka nejen v arabských). Nazývá se NEVĚŘÍCÍ, ODEJDĚTE! a sepsal ji MICHAL ŘOUTIL. Nakladatelství Pavel Mervart

Atlas ohrožených živočichů

Po více než roce od publikace Atlas vyhubených živočichů přichází duo Radek Malý a Pavel Dvorský (tentokráte i s pomocí manželky Pavly) pod hlavičkou nakladatelství Albatros s další poučnou knihou nejen pro děti Atlas ohrožených živočichů. Albatros Media a.s.

Rozhovor

Tvorba Karla Gotta mě přivedla k hudbě jako takové, říká zpěvák Josef Bouda

Gott revival 200Už devět let vystupuje v Česku i na Slovensku hudební formace Karel Gott revival Morava, jejímž frontmanem je Josef Bouda, jemuž nechybí znělý hlas, šarm a charizma. Po řadě koncertů v tuzemsku a na Slovensku čeká kapelu, která má základn...

Hledat

Videorecenze knih

Petr Janda užívá nekonečnej kyslík. Nové album Olympicu je plné živé muziky a silných příběhů!

„Jdu, kam mý nohy jdou, a tam, kde plyne proud. Nesmím se ohlížet, už vůbec ustrnout…,“ zpívá Petr Janda v písni „Šrám, co se nezahojí“, která má silnou melodii i text. Na novém albu Olympicu „Kaťata“, které vznikalo v době pandemie, je znát, že opravdu neustrnul. SUPRAPHON a.s.

Čtěte také...

Velikonoční tradice ožijí v šumperském muzeu už na Zelený čtvrtek

velikonoce sumperk perexUplést si pomlázku, ozdobit kraslici, upéct perníček nebo vyrobit dekorace budou moci návštěvníci Velikonoc v muzeu. Dozvědí se zajímavosti o původu svátků, jejich křesťanské tradici i o to...

Z archivu...


Literatura

Deadpool opět zasahuje, spaste svoje duše!

Deadpool 200Poslední měsíc roku 2016 vyšel v češtině pod taktovkou nakladatelství Crew další díl o nezbedném hláškujícím žoldákovi Wadeu Wilsonovi, který je širší - a nejen čtenářské – obci známý jako Deadpool. Na pultech knihkupectví ho najdete pod názve...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Filmový festival inakosti v pěti městech už v březnu
ImageFilmový festival inakosti nabídne v březnu filmy o homosexuální menšině v pěti slovenských městech. Přehlídka startuje 1. března v Žilině, Bytči a Trenčíně. Opomenuta nezůstane ani slovenská metropole, kdy festival mohou diváci na...