Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

Československo v období socialismu dle zkoumání historika Jana Rychlíka

Tisk

ČeskoslovenskoZajímají vás moderní dějiny naší země? Pokud je vám kolem dvaceti let, dost možná jste se na základní a střední škole k historii 20. století příliš nedostali. Mnoho studentů má tu zkušenost, že dějepis daná témata nestihl nebo odbyl. Tato odborná studie podrobně vykládá o fungování Československa za socialismu a hodí se pro všechny, kteří chtějí vědět více.

Kniha je přínosem je i pro ty, kteří tyto časy sami zažili. Přece jen – nikdo si nepamatuje všechno a nikdo neví všechno, tak je užitečné vhlédnout do toho, co je podloženo dokumenty. Někteří mohou tuto knihu využít při svém univerzitním studiu historie, rozhodně však potěší každého zájemce o dějiny. Toto pojednání koneckonců také nepochází od experta, ale od obyčejného čtenáře.

Čeká vás sedm kapitol: první o třetí republice, druhá o budování v období kolem roku 1950, a tak dále až po sametovou revoluci. Kapitoly jsou ještě přehledně rozděleny podle témat, která byla v daných časových úsecích aktuální. Součástí je pro oživení také pár dobových fotografií a na konci knihy jsou přiloženy i skeny některých dokumentů.

Je tam mnoho počtení o činnosti komunistické strany, mezinárodním vztahům a hlavně vztahu státu k Sovětskému svazu, a samozřejmě také o dopadu na běžné občany, jak se k situaci běžní občané stavěli a jak režim nesli literární umělci. Byť autor v předmluvě píše, že problematika situace na Slovensku je velké téma samo o sobě, přesto se očividně snaží Slovensku věnovat dostatek prostoru i v této knize, což se mu daří.

Československo

Zdroj foto: CT24.ceskatelevize.cz

Malou část této knihy tvoří informace z odborné literatury, a tu kvůli přerušení jeho výzkumu letošní pandemií. Jinak je kladen důraz na použití dobových zdrojů, jako byly noviny a archivní soubory. O to větší autenticitu práce má: obsahuje například spoustu původních citací tehdejších politiků a jiných osobností. Nechybí však ani místa, kde profesor Rychlík dokázal popisované situace výstižně popsat vlastními slovy a také je přeložit ze stranického žargonu do takzvané ,,lidštiny”.

Můžete být politicky orientováni doprava či doleva, něco si zkrátka odnese každý a není třeba se obávat, že je dílo zaujato pro nebo čistě proti některým politickým ideám. Jde zkrátka o výzkum seriózního výzkumu věci s mínusy i plusy.

Osobně se mi nejlépe četly a nejvíce mne zajímaly pasáže o odsunu Němců, o přístupu režimu k církvi a pak o pádu socialismu. Velmi se mi také zamlouvá, že se autor v závěru zamýšlí nad životností a funkčností socialistického státního zřízení – jak československého, tak i jinde v Evropě a obecně. Samozřejmě je tam i spousta méně záživného čtení, ale vzhledem k povaze této literatury prostě není zbytí – fakta jsou fakta. Budete-li potřebovat zjistit něco konkrétního z té éry, určitě se šikne mít na poličce Rychlíkovo Československo v období socialismu 1945-1989.

Československo

Zdroj foto: Forum24.cz

Ukázka z knihy:

Na počátku listopadu 1989 bylo Jakešovo Československo jakýmsi ,,ostrovem minulosti” v měnící se střední a východní Evropě. Každý, kdo se podíval na politickou mapu Evropy, si musel uvědomit, že se vlastně opakuje situace z předjaří roku 1948, jenom v opačném gardu: od podzimu 1947 byl už ve všech státech sovětského bloku nastolen režim sovětského typu, a protože Spojené státy daly jasně najevo, že demokratům v Československu poskytnou pouhou morální podporu, bylo jasné, že se ani v této zemi polodemokratický – polosocialistický režim třetí republiky nemůže už dlouho udržet. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se komunisté i zde zcela zmocní vlády. Na podzim 1989 už s výjimkou Rumunska ve všech státech východního bloku systém ,,reálného socialismu” padl a SSSR, zápasící s vnitřními problémy a snažící se o dohodu s USA, dal jasně najevo, že nebude zasahovat. Otázkou – podobně jako v roce 1948 – tedy nebylo zda, ale kdy a jak. Situaci lapidárně vystihl Gustáv Husák, když podle Lubomíra Štrougala na zasedání předsednictva ÚV KSČ pronesl varovná slova: ,,Vy nevidíte, že kolem nás to všetko ide do hajzlu? Robte niečo!”

O autorovi:

prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc. (*1954) je český historik. Od 80. let pracoval ve dvou muzeích, později v Masarykově ústavu AV ČR, a také přednáší na FF UK. Specializuje se na moderní dějiny střední Evropy a Balkánu, napsal například trojdílný soubor monografií o československých vztazích, podílel se na knihách o historii některých jednotlivých balkánských národů a vydal několik odborných článků o pozemkových reformách.

Československo

Název: Československo v období socialismu 1945-1989
Autor: Jan Rychlík
Žánr: naučná
Nakladatelství: Vyšehrad
Rok vydání: 2020
Počet stran: 416
ISBN: 978-80-7601-334-6
Hodnocení: 91%

https://www.ivysehrad.cz/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Místo bolesti a utrpení - cikánský tábor Lety

altV těchto dnech, kdy slavíme výročí konce druhé světové války, bychom si měli též vzpomenout na milióny obětí, které zahubila nacistická ideologie a její vykonavatelé. Vedle Židů  byli perzekuováni a likvidováni i cikáni (pozn. v článku užívám dobové označení cikán...

Z archivu...


Literatura

Andělská inspirace na rok 2015

Andelska inspirace 200Tákže: Je libo dáreček pro někoho, kdo má rád drobné milůstky a příjemnosti? Nebo pro sebe? Pak je takovýhle kalendář na příští rok naprosto ideální. Je plný každodenních poselství pro lepší i horší dn...

Divadlo

Lekce angličtiny od Shakespeara pouze 29. a 30. července v Královské zahradě Pražského hradu

shakespeare200Ani letos nebude na Letních shakespearovských slavnostech chybět hra v angličtině. Prague Shakespeare Company připravila hravé a v mnohém až neskutečně současné představení A Midsummer Night’s Dream (Sen noci svatojánské).

...

Film

Iron Sky nad námi

altPíše se rok 2018, od konce druhé světové války, kdy německá Třetí říše skončila v nedozírném spáleništi, uplynuly tři čtvrtiny století a nikdo netuší, že z odvrácené strany Měsíce chystají tam usazení nacisti odvetnou akci. Je zbytečné řešit, jak se tam dostali...