Královské město Ústí nad Labem a posledních 30 let

Královské město Ústí nad Labem a posledních 30 let

UL 4 perexPoslední historický výlet do města na severu Čech, Ústí nad Labem, nám připomene nejdůležitější milníky, které se zde udály za posledních 30 let.

Vývoj po roce 1989 se dotkl nejen lidí, ale i města. Změnou vlastnických vztahů k objektům se začíná měnit i jeho tvář. Už to není průmyslové město, velké továrny privatizaci nepřežily. Ovzduší se díky tomu sice lepší, ale lidé přicházejí o práci. Okolí města hyzdí plechové haly a ničí dávnou historií. Byty se prodávají původním nájemníkům a záleží na nich, jak je dokáží udržovat. Většinou se to daří a barevnost jejich fasády to dokazuje.

UL 4 6

V centru města mizí malé obchody, na okraji začínají růst velká obchodní centra sice s parkovišti, ale ne každý má auto. Zejména pro starší občany je cestování s velkým nákupem hromadnou dopravou přes celé město nepříjemnou realitou. Zavírají se jesle, školky i školy, některé slouží k jiným účelům, jiné dál chátrají.

Kopec Větruše s restaurací, další ústecká dominanta, byl zprivatizován a chátral dál. Nakonec ho město za velké peníze odkoupilo zpět. Dnes je zde hotel a lanovou dráhou se tam dostane i méně zdatný člověk.

UL 4 1

Tržnice u kostela se šikmou věží byla zbourána, místo ní bylo postaveno obchodní centrum Forum. Zbouráno bylo i autobusové nádraží, a tak Ústí nad Labem je jediné krajské město, které ho vůbec nemá. Provizorium hlavního nádraží, které sloužilo od roku 1945, se však konečně dočkalo dostavby a přestavby.

Hrad Střekov byl vrácen původním majitelům, ale pro veřejnost slouží dál. Došlo i na dlouho plánovaný druhý most spojující Střekov s městem. Jeho stavba započala v roce 1994 a dokončena byla v roce 1998. Tento asymetrický, částečně betonový a ocelový most byl Mezinárodní asociací pro mosty a stavby zařazen mezi 10 nejlepších staveb. Z objektu staré krajské nemocnice, která se přestěhovala do nových prostor, vzniká postupně Kampus Univerzity JEP.

UL 4 2

Muzeum získalo objekt po nevyužité základní škole, který po určitou dobu sloužil i jako pošta. Přístavbu získalo Městské divadlo i knihovna.

Mění se i okolí města. Bývalý lom Milada byl rozsáhlou hydrickou rekultivací změněn na jezero, které svou rozlohou 252,2 ha patří mezi největší u nás a od roku 2015 je zpřístupněno veřejnosti. Vznikly dvě rozhledny, opraveny byly Městské sady. Na Mírovém náměstí vyrostly v prolukách většinou bankovní domy, i když stále ještě jeden objekt chybí. I Masarykova ulice, které se nejvíce dotklo bourání, se začíná obnovovat. Je zajímavé zjištění, že stará výstavba, oblečená do nových kabátů, konkuruje těm právě postaveným.

UL 4 3

Zatímco se město probouzí do nové krásy, jeho čtvrti začínají chátrat, ať jsou to Předlice, Krásné Březno, Střekov nebo Mojžíř. Škoda, i tam byly, a někde i jsou, zajímavé stavby.

UL 4 7

Ústí nad Labem se hodně změnilo, něco se povedlo, něco méně, a záleží na každém návštěvníku a jeho prioritách, co ho zaujme. Navštivte naše město a uvidíte sami.


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

Lenka Dusilová: Je čas na nové věci

200rozLenka Dusilová, nepřehlédnutelná a originální osobnost české hudby, přichází se svojí kapelou BAROMANTIKA s novým albem. Přesněji řečeno jde o komplet CD a DVD s živým koncertním záznamem Live at Café v lese, který je vůbec prvním živým albem v kompletn...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Post Bellum představuje novou mobilní aplikaci, která přinese příběhy pamětníků a „rozhýbe“ výstavy

pn 200Nezisková organizace Post Bellum už téměř 20 let vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků klíčových momentů 20. století. Jejím stěžejním projektem je sbírka Paměť národa, která obsahuje vzpomínky konkrétních osobností, fotografie, deníky a další dokumenty ...

Z archivu...


Literatura

Do Číny z pohodlí vašeho gauče

couchsurfing v cine 200Nakladatelství Kazda přineslo na český trh další knihu novináře a nadšeného cestovatele Stephana Ortha Couchsurfing v Číně.

 

...

Divadlo

Biskupskému dvoru bude kralovat Eliška/Rejčka

EliskaRejcka 200Letní premiéra na Biskupském dvoře bývá již tradičně spojena s některou výraznou brněnskou osobností či událostí. Příběh o životě Elišky Rejčky se nabízel už několikrát a dramaturgie našeho divadla o něm často uvažovala. Vždyť tato dvojná...

Film

Dlouhý příběh ve zkratce

sfz 200Znáte to - žijete v menší či větší skupině lidí, se kterou podnikáte různé akce a znáte se už tak dlouho, že je těžké to spočítat. I v té vaší skupince se dějí změny, zvraty, novinky. I Ellen, hlavní protagonistka Dlouhého příběhu ve zkratce, má takovou s...