Železniční muzeum NTM by mělo vzniknout na „Masaryče“

Železniční muzeum NTM by mělo vzniknout na „Masaryče“

Tisk

zelez200Národní technické muzeum plánuje vystavit to nejlepší z historie železnice. Muzeum má ve sbírkách víc než 130 železničních vozidel, která jsou uskladněná v depozitáři v Chomutově. Expozice nového železničního muzea by měla vzniknout na Masarykově nádraží, v areálu bývalého depa. Muzeum má ve svých sbírkách na 150 nejrůznějších kolejových vozidel. První plány na otevření nového muzea se datují od roku 2000. Do depa by se měla vrátit například nejrychlejší československá parní lokomotiva  Albatros, nebo salónní vůz následníka trůnu Františka Ferdinanda d'Este z roku 1905. 

 Praha Masarykovo nádraží je nejstarší železniční stanicí, zprovozněnou na území města Prahy. Není ale nejstarší železniční stanicí na území dnešního hlavního města Prahy; prvním nádražím na dnešním území města se totiž v roce 1831 stala konečná stanice koněspřežné dráhy z Lán,  dnešní Praha – Dejvice. Areál bývalé železniční výtopny a dílen Praha – Masarykovo nádraží byl postaven v roce 1845, kdy do Prahy přijel první vlak tažený parní lokomotivou. Budovy v areálu budoucího muzea více než 155 let sloužily bez větších stavebních úprav železniční dopravě. Stavebně-historický průzkum budov budoucího muzea přinesl řadu nových poznatků. Na jejich základě je možné přizpůsobit členění expozice historii jednotlivých budov.

zelez

 

Cílem připravovaného Železničního muzea bude ukázat železnici jako součást celé společnosti, jako fenomén, který již více jak 160 let patří k našemu každodennímu životu. Podle mnohých odborníků je mezi širokou veřejností o exponáty s tématikou železnice značný zájem.

ilustrační foto autor, www.ntm.cz


 

PřihlášeníŘeka pod hladinou – hra na samotné výspě teritoria život

Na knižním trhu se nedávno objevil titul, který by si zasloužil multižánrové zařazení. Řeka pod hladinou s podtitulem Vědomím proti času totiž není pouhým dobrodružstvím, ale románem s mnohem širším, filosoficko-psychologicko-vědeckofantastickým přesahem. Vypráví o muži, jehož v červnu roku 2018 objevili indiánští lovci na břehu řeky Tatshenshini v oblasti Yukon a přivezli jej s vážným poraněním do Nemocnice sv. Pavla ve Vancouveru. Neznámý v bezvědomí je později identifikován jako vodácký průvodce z Čech.

Bílá vlčice

Na první pohled mě Bílá vlčice zaujala svou nádherně ilustrovanou obálkou, která láká k samotnému prozkoumání obsahu knihy. Pojďme se tedy společně ponořit do dobrodružství maličké Pětky a jejího věrného druha havrana Raaka, který ji doprovází na její místy i strastiplné životní pouti. Budete zažívat nezměrná dobrodružství v hlubokých lesích, podél řek i na rozsáhlých pláních v samotném srdci hor, kdy se radostné chvíle, budou střídat s těmi smutnějšími, avšak rozhodně vás nenechají vydechnout.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dřevo, knihy, ženy – tři múzy Martina Patřičného

patricny 200Věnuje se jim s důslednou pečlivostí – svědčí o tom jeho publikace, výstavy i televizní pořady. S nádherným nadhledem se dívá kolem sebe a nás ostatní se učí dívat, učí hledat krásu kolem sebe. V polovině května letošního roku (2014) vyšla jeho...

Fanouškovství i historie nejúspěšnějšího českého klubu

Úspěšný český autor Ota Kars přichází s dalším dílem, které se tentokrát věnuje jeho vášni pro fotbal. Fotbalová škvára je další knihou vydanou ke 130. výročí od založení letenského klubu. Popisuje jeho historii tak trochu jiným způsobem.

Čtěte také...

Moudrost starých Čechů jako kladivo na Němce

Moudrost 200Jakobsonova kniha Moudrost starých Čechů má zvláštní postavení v tvorbě svého autora. Proslulý literární historik a jazykovědec ruského původu Roman Jakobson (1896-1982), v meziválečném období spjatý s českým prostředím, ji sepsal za druhé svět...

Z archivu...


Divadlo

Malostranský hřbitov jevištěm site-specific představení

kyt 200Veřejnosti jinak nepřístupný pražský hřbitov otevře v polovině září své brány a poskytne kulisy jedinečnému hudebně-tanečnímu projektu Kytice – Mezigenerační dialog. Výsledek díla, které vzniklo v rámci Roku české hudby, můžete na již zmín...

Film

FLIM – festival tibetských filmů a filmů o Tibetu

alt18. – 20. dubna proběhne v pražském kině Aero již 6. ročník festivalu FLIMFestivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Letošní ročník oproti předchozím nabídne pohled na tibetskou kulturu zprostředkovaný převážně...