Jak se hudební aktivity stávaly součástí literární i filmové tvorby

Jak se hudební aktivity stávaly součástí literární i filmové tvorby

Tisk

Kapitoly z filosofie nove hudby perexNová kniha, kterou vydala Univerzita Karlova v nakladatelství Karolinum, nese trochu odstrašující název KAPITOLY Z FILOSOFIE NOVÉ HUDBY. Ale naštěstí nevyžaduje ani odbornou hudební průpravu, ba dokonce ani znalost not. Projednává totiž o prolnutí hudby či hudebnosti do literárního, případně filmového díla.

 


Sepsal ji Josef Fulka (*1976), jenž mimo jiné působí na pražské Fakultě humanitních studií, kde přednáší o novověké filosofii a estetice, věnuje se znakovým jazykům a jejich gestům, vede filmový seminář. V knize, vesměs sestavené z dříve publikovaných nebo proslovených statí, se z různých stran dotýká vlivu Schönbergovy atonality a Adornova hudebního konceptu (jeho kniha před několika lety vyšla česky pod názvem Filosofie nové hudby - a Fulka tudíž zvolil návazné pojmenování). Dotýká se rovněž rozdílu ve zvukové prezentaci tónů a naproti tomu ruchů.

Těžká četba

Důsledně hledá prvky hudby a hudebnosti v literárních dílech, kdysi považovaných za novátorská, převracející dosavadní vypravěčské konvence, avšak z časového odstupu vyšumělá, takže je kromě Fulky čtou nanejvýš studenti humanitních, najmě literárněvědných oborů. Kteréže autory podrobuje bližšímu zkoumání? Kdybych byl zavilým přívržencem pokrokářských genderových zásad, vytkl bych Fulkovi, že odkazuje na samé muže, jako kdyby ženy – eventuálně 72 dalších pohlaví – nic směrodatného nestvořily.

Kapitoly z filosofie nove hudby 1

Eden a potom

Nalezneme tu nejen Proustovo Hledání ztraceného času, Mannova Doktora Fausta či odkaz „nového románu“ v tvorbě Alaina Robbe-Grilleta, ale pisatel rovněž probírá odezvu hudby u vědců, jakými byli Sigmund Freud, Claude Lévi-Strauss nebo Michel Foucault. Ke své hanbě přiznávám, že atonální hudba mě naprosto míjí, že žádný z prozaických titulů, kterými se Fulka zabývá, se mi nepodařilo přečíst do konce. Jaksi nejsem schopen s nimi navázat potřebné souznění. U Prousta se takto namáhám už několik desetiletí…

Přeceňovaný prorok „nového románu“

Zastavím se Robbe-Grilleta, pro něhož postava ženy ztělesňuje více či méně sexualizovaný objekt. Dvěma studiemi o tomto umělci se celá kniha uzavírá. Fulka tu jednak analyzuje jeho film Eden a potom…, jednak si všímá knihy Žárlivost. Obě díla vnímám jako obtížně stravitelná, samoúčelná a formalistní ve své prezentaci, neboť naplňují jen umělcovu potřebu „být odlišný“, aniž je sebeméně zohledněno utrpení případného příjemce. Nekomunikující experiment Eden a potom…, natočený roku 1970 ve francouzsko-slovenské koprodukci, patří mezi takzvané trezorové tituly, protože na plátna a televizní obrazovky se dostal až po pádu bývalého režimu. Ale návštěvnost (případně sledovanost) se limitně blíží nule, jak dokládá i mizivý zájem při loňském televizním uvedení, diváckou pozornost nepřitáhly ani málo oblečené – či úplně nahé - ženské postavy, na něž Robbe-Grillet hledí až s podezřelou zálibností, ani tajemno, hrůzno a krvavo. Jeden z diváků tento film označil na nudnou intelektuální masturbaci…

Kapitoly z filosofie nove hudby 2

Eden a potom

Fulka, bohužel často odtažitý a nezáživný ve svém výkladu, rád probírá zvolené téma jakoby očima nebo konceptem někoho jiného (třeba skrze Chionovu knihu Hlas ve filmu, kterou sám překládal). Již jmenovanou Žárlivost prohmatal třeba také optikou Jeana-Paula Sartra, ale tento průhled by tu čtenář marně hledal, protože dotyčnou studii doposud skrývá časopis Svět literatury. Ostatně: z Fulkových statí o filmu a filmařích by také bylo možné sesypat samostatnou knížku. V Čechách jsou přitom neznámé, protože výhradně vycházely na Slovensku, ať již časopisecky (v Kino-ikonu) nebo ve sbornících. Věnují se přitom produkci jak české a slovenské (Švankmajerovo Přežít svůj život, Uhrova Panna zázračnica), tak zahraniční (bondovky, Pasoliniho Salò aneb 120 dnů Sodomy).

Kapitoly z filosofie nove hudby obalka

Josef Fulka: Kapitoly z filosofie nové hudby
Vydala Universita Karlova, nakladatelství Karolinum. Praha 2023, 162 strany
Hodnocení: 70 %
Foto: kniha, roškofrenija: Alain Robbe-Grillet - film Raj i poslije [L'éden et après] (1970) (roskofrenija.blogspot.com)
WEB: Kapitoly z filosofie nové hudby - Karolinum


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Dita Pecháčková: „Mám v hlavě další kuchařku.“

kucharka dita pechackova 200Loni jsem měla možnost recenzovat kuchařku Deník Dity P., ze které dodnes čerpám inspiraci při mém kuchtění. Nedalo mi to a musela jsem se Dity zeptat na pár věcí. I přes její velkou vytíženost nak...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Přežít léto - litevská road movie

leto 200Další litevské drama na programu Severského filmového podzimu. Jubilejní ročník filmového festivalu určený fanouškům severské kinematografie letos představuje i litevské filmy. V předchozím článku jsme diváky seznámili s dějem dramatu Byl tady Saša ...


Literatura

Oddanost – Didier Drogba, má autobiografie

oddanostDidier Drogba, velký fotbalista, sportovní superstar, sportovec s obrovskou vůlí, ale i člověk s obrovským srdcem. To všechno se můžete dočíst v knize „Oddanost – Didier Drogba, má autobiografie“.

 

Divadlo

Dům jako živá bytost?
ImageCo je to “domov”? Nelehká otázka, viďte? Pro každého z nás tento pojem může představovat něco naprosto odlišného, ale vždy velice osobního. Je to hnízdo, ze kterého jsme, sotva plnoletí, vyletěli vstříc nástrahám života? Nebo možná malá garsonka, ve k...

Film

Jiný příběh Sněhurky a sedmi trpaslíků

snehurka jiny pribeh plakat200Novodobé návraty k němému filmu a jeho poetice se zpravidla vyznačují nějakým ozvláštněním, které odůvodňuje užité postupy - zpravidla postřehneme laskavě ironizující náhled, pracující s obvyklými klišé zvolené...