Nakladatelství Argo vydalo první část Masek bohů
Banner

Nakladatelství Argo vydalo první část Masek bohů

Tisk

Masky bohu perexČemu věřili dávní lidé a jak to ovlivňovalo jejich každodenní existenci, to zajímalo mnohé vědce. Je známo, že od nejstarších dob se vytvářely složité propletence mytologických výkladů, které popisovaly základní tajemství, vnímaná jako magická a nadpřirozená – jak bohové stvořili svět i lidi v něm. Mýty se tak měnily v živnou půdu pro ucelené náboženské soustavy.

K zakladatelským osobnostem, které zkoumaly utváření dávných lidských představ, se řadí Joseph Campbell (1904-1987). Samozřejmě navazoval na průzkumy svých předchůdců i vrstevníků – z českého překladu známe třeba Frazerovu Zlatou ratolest nebo Eliadovy Dějiny náboženských představ. Campbell přidal čtyřsvazkové pojednání nazvané Masky bohů. Nyní zásluhou nakladatelství Argo vyšla první část nazvaná Primitivní mytologie.

Jak zjišťovat dávné mýty

Campbell obsáhl mýty doslova z celého světa a dokázal je navzájem porovnat, hledat jejich společné kořeny. Ukázal, jak z původně lidských obětí (např. v případě rituální královraždy) se postupně vyvinuly takříkajíc obětiny náhradní, posléze i symbolické, ale současně původní jádro upadlo v zapomnění. Načrtává bohatou dokladovou sklizeň, když přesahuje obzor nejznámějších starověkých civilizací (Přední východ, Egypt, jižní Evropa) a čerpá poznatky z nitra Afriky, předkolumbovské Ameriky i členitých asijských končin. Velký význam mělo zjištění, že nynější spleť indoevropských jazyků (od Indie po západní Evropu) má společný základ.

Masky bohu jeskyne

Malba v jeskyni Lascaux

Již před dvěma staletími se vyskytovali jazykovědci, kteří dokázali sestavit srovnávací gramatické tabulky pro indický sanskrt, perštinu, řečtinu, latinu a germánské jazyky. Postupně začalo být zřejmé, že kromě jazykových příbuzností se mohly šířit (také však postupně rozmělňovat a měnit) i původní zvyklosti a přesvědčení. Nejsem si však jist, zda obyčeje nyní existujících „primitivních národů“ lze vztahovat k dávné minulosti jen kvůli předpokládané původnosti těchto obyčejů.

Co vypovídají nynější pozůstatky dávných obřadů

Téměř pětisetstránkovou publikaci autor rozčlenil do deseti kapitol, které opatřil předmluvami i dovětkem. Probírá tu jednotlivé aspekty zvolené problematiky, ať již je to psychologie a archeologie mýtu nebo obhlídka prvních společenství, zemědělských i loveckých. Přiznává, že ledasco zůstane navždy zahaleno příkrovem tajemství. Proto třeba jsou natolik přitažlivá starořecká eleusinská mystéria, o nichž se dochovaly poznatky neurčité a zprostředkované, protože byla pro běžné smrtelníky utajená a zasvěcenci o nich mlčeli.

Masky bohu Venuse

Lausselská Venuše

S obezřetností by se měly posuzovat a interpretovat doklady z dob vzdálených mnoho tisíciletí, jeskynní malby, sošky žen (takzvané Venuše) nebo pohřební výbavu, protože vniknout do smýšlení pravěkých lidí je sotva myslitelné. V této souvislosti považuji za důležité upozornit, že také pokusy odvozovat ze současných obyčejů (či přesněji vyjádřeno z obyčejů již popsaných) předpokládanou podobu prvotních mýtů bývají zpochybňovány – vždyť pohádky či folklórní zvyklosti, u nichž převažuje forma hry a scénického představení (i kdyby bylo spojené se zabíjením), předávají informace nanejvýš zkreslené. Dodávám, že poznatky z relativně nedávné doby (ještě v 19. století), kdy se v česko-moravsko-slezském prostředí stínal beran či z kostelní věže byl shazován kozel, vypovídají jedině, že rituály již snížené do kolektivní zábavy odrážely jedině, co bylo ve veřejném prostoru vnímáno ještě jako přijatelné.

Na nynějším vydání díla, které čtenáře poprvé oslovilo před více než šedesáti lety, oceníme snahu po aktualizaci. Odlišným typem písma jsou vkládány doplňky, které zohledňují aktuální stav bádání. Za cenné rovněž pokládám, že do početných citačních odkazů jsou začleněny i zmínky o případných českých překladech zmiňovaných děl.

Masky bohu

Joseph Campbell: Masky bohů 1 – Primitivní mytologie
Vydalo nakladatelství Argo, Praha 2024, 491 stran
Přeložily Jana Novotná a Magdaléna Řezáčová

Hodnocení: 80 %

https://argo.cz/knihy/masky-bohu-1-primitivni-mytologie/

Foto: kniha


 

Přihlášení



Anketa

Jak často sledujete dokumentární filmy?
 

Špína: temná krimi z východního Slovenska

V únoru vydalo nakladatelství Metafora velmi zajímavý detektivní počin slovenské autorky Barbory Bernátové s lakonickým názvem Špína. Druhý případ svérázného kapitána Davida Meiznera se s ničím nemaže. Vražda mladého profesora přináší spoustu otazníků i mnoho podezřelých…

Lištičky, klasické drama s nápaditou režií Michala Dočekala

Písní, jejímž textem je část Písně písní ze Starého zákona poklidně začíná drama Lištičky, uvedené Městskými divadly pražskými na scéně divadla ABC. Text verše je prostým konstatováním toho, že když lišky škodí ve vinici, je třeba je z ní bez milosti vyhnat. Smysl tohoto verše, jenž se stal v průběhu staletí předmětem mnoha teologických výkladů, hledajících v něm mnohá podobenství a jinotaje, je ale jasný – dávejte si pozor na to, co vypadá lákavě a skvěle, ale časem vás to může zničit.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Ondřej Müller: příběh Harryho Pottera považuji za uzavřený, ale moc by mě zajímaly osudy některých dalších postav

HP 200Před slušnou řádkou let se stal Ondřej Müller objevitelem Harryho Pottera pro český knižní trh. Jak to tenkrát celé probíhalo, se dozvíte z následujícího rozhovoru.

 

...

Chinaski ohlašují největší koncert kariéry. V červnu zahrají open-air pod „lízátky“ v Hradci Králové a na brněnském Velodromu

V prosinci letošního roku uběhne přesně 30 let od chvíle, kdy vyšlo první album skupiny Chinaski. Oslavu 30 let Chinaski oficiálně odstartují prosincovými koncerty v pražské O2 areně. Souběžně s nimi se fanoušci dočkají také speciální narozeni-nové desky nahrané v Rockfieldu. Oslavy tímto ale teprve začnou! Vše totiž vyvr-cholí v roce 2025, kdy se uskuteční vůbec největší koncert v historii kapely.

Čtěte také...

Marokánky a jiné básně: Cukroví, koláče a život kuchařky Lojzky

marokanky (2)Dostala se mi do rukou kouzelná knížečka Jaromíra Šlosara, která se jmenuje Marokánky a jiné básně: Cukroví, koláče a život kuchařky Lojzky. Možná ještě máte v paměti,...

Z archivu...


Divadlo

Cupito, dupito... aneb po čertech dobrá podívaná
ImageV neděli 15. ledna zavítalo do zlínské Zelenáčovy šopy divadlo Povidlo s loutkovou pohádkou Kašpárek v pekle. Hadroví herci provedli diváky lesem, hradními komnatami i peklem. Hlavní hrdina kašpárek, hlava pomazan...

Film

Kráčející skála se vrací domů

kracejici skala200Kráčející skála (2004) je film jako vystřižený ze staré akční školy. Kdysi dávno nebyly třeba lasery, umělá inteligence ani vesmírné bitvy s mimozemšťany. Akční zážitek uměl zprostředkovat i obyčejný mezilidský problé...