Recept: pohanka s brynzou a jarní pažitkou

Recept: pohanka s brynzou a jarní pažitkou

Tisk

 

pohankaPMaja Kadlečíková pro vás opět připravila chutný a zdravý recept, který doporučila své kamarádce, které praskají cévky. Pochutnejte si na pohance s brynzou a jarní pažitkou!

 

Naše známá říká, že je krev a mléko a se svérázným humorem dodá: krev je i vidět. Praskají jí cévky. A to mléko? Má ho ráda jakkoli. Byla u nás, když měla narozeniny, a já bez dárku. Tak jsem improvizovala a zeptala se, co by si přála jako dar. Odvětila bez zaváhání, že něco na praskající žilky! Napadla mě pohanka s brynzou a pažitka ze zahrady k tomu. Pažitka je první bylinka, která po zimě roste na zahradě, v té mé už je venku. Svěží a šťavnatá. Známá byla nadšená a také zůstala, od té doby pohanku s brynzou připravuje pravidelně. A hrdě prohlásila, že pažitku zvládne i mimo sezónu v kuchyni na parapetu v květináči, tak jak jsem říkala.

Pohanka s brynzou

4 porce

3 hrníčky pohanky, 2 hrníčky brynzy (čerstvý sýr), 1 polévkovou lžíci oleje (olivový) nebo másla, sůl, čerstvá rajčata a pažitku

1. Pohanku propláchnu, nechám okapat, dám do hrnce, zaliji vodou tak, aby byla asi 2 centimetry nad pohankou, přidám špetku soli, nechám vařit.
2. Odstavím, přikryji poklicí a nechám 10 - 15 minut odstát. Můžete i za 20 – 30 minut uvařit doměkka. Přebytečnou vodu podle potřeby sliju.
3. Do horké pohanky vidličkou - aby se oddělila zrnka, vmíchám olej nebo máslo. Rozdělím na talíře, před podáváním posypu brynzou. Ozdobím čerstvou pažitkou a třeba rajčetem, jedí také oči.

pohanka

Dobré vědět:

  • Pažitka je první bylinka, co na jaře po přezimování roste v zahradě. Má v sobě bílkoviny, železo na krev, vápník na kosti. Posiluje obranyschopnost, chrání buňky, podporuje chuť k jídlu, trávení, snižuje vysoký krevní tlak, cholesterol. Ani na pěstování v květináči uvnitř třeba v kuchyni není náročná – stačí ji pravidelně zalévat, jakmile vyroste ze semínka.
  • Pohanka je z Asie, do Evropy ji přinesli ve 13. století Tataři spolu se svými nájezdy. Pro domácí obyvatelstvo to byla pohané, proto dostala název pohanka.
  • Dlouho byla u nás známá jako obilí chudých. Je pseudoobilnina, z jejích semen se mele mouka. Neobsahuje lepek, a tak je správnou volbou i pro celiaky, kteří lepek nesnášejí.
  • Zdravá výživa vynesla pohanku na piedestal. Je zdrojem rutinu, vitamínu P, prospěšného pro cévy a krevní oběh. Má vitamíny B a draslík pro pevné nervy, vitamín E, což podporuje obnovování buněk. Je pomocníkem při cévních problémech, křečových žilách. 

Text, fotografie, realizace © Maja Kadlečíková
novinářka, spisovatelka

https://marencin.sk/?autor=334&;w=Maja_Kadlecikova
https://www.martinus.sk/search?q=Maja+Kadlečíková
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

HANKA KŘÍŽKOVÁ: „S úsměvem jde všechno líp…“

Krizkova 200Muzikálová herečka, zpěvačka Hanka Křížková, která momentálně účinkuje v Mamma Mia!, Dracula, připravuje se na znovuobnovenou Carmen je ve svém živlu. Začalo jaro a ona, milovnice květin, všeho barevného a voňavého ožila. Jak přiznává, od jara ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zkuste pečovat o tělo a vlasy s tím, co máte doma

zkuste to doma sami 200V nakladatelství Kazda vyšla další kniha z edice Zkuste to doma sami, tentokrát zaměřená na péči o tělo a vlasy.

...

Literatura

Projekt Sandrina

Projekt Sandrin200Když jsem poprvé držela v ruce tuhle knihu menšího formátu s fotkou zpěvačky na pevných deskách, hořela jsem nedočkavostí, až se začtu. Čekala jsem příběh plný úspěchu, cesty vzhůru začínající hvězdičky na hudební scénu a odpočinkov...

Divadlo

Nové šansonové album vyšlo Jitce Molavcové, ale stejný žánr zpívají bravurně Renata Drössler i Jiří Bartoň

foto perexjitka molavcovaI když Hana Hegerová byla a nadále je a bude královnou českého šansonu, existuje v tuzemsku ještě několik zpěváků, kteří se tomuto hudebnímu žánru věnují – a dělají to velice dobře. Uměj...

Film

Svatbě mezi citróny chybí erotické chvění

svatba mezi citrony tramvajExistuje jediný důvod, proč se vypravit na nový dánský snímek Svatba mezi citróny - a tím je animovaný předfilm Michaely Pavlátové Tramvaj. Autorka tu v bizarních, surreálně rozechvělýc...