Hinduistický nový rok: Vítězství světla nad temnotou

Hinduistický nový rok: Vítězství světla nad temnotou

Tisk

Diwali1PPojďme se přenést do Indie, k oslavám hinduistického nového roku a svátku Diwali. Redaktorka Maja Kadlečíková si připravila malé povídání a vzpomínku na svou cestu do Indie. 

 

V Indii jsme byli koncem října. Gáneš naznačí: „Je dobré, že se pořád se něco slaví. Máte štěstí, jste tu právě teď, hinduisté slaví svátek světel Diwali. Je zasvěcený Lakšmí, bohyni bohatství a prosperity. Má i svůj protějšek, bohyni Alakšmí, ta může přinést neštěstí."

Diwali

Hinduistický nový rok: Svátek Diwali znamená vítězství světla nad temnotou, poznání nad nevědomostí. Gáneš přirovná oslavy k našemu Novému roku.

Na federální úrovni má Indie tři státní svátky, dalších dvanáct volných dnů je vyhrazeno pro náboženské. Zatímco Lakšmí obětují sladkosti, Alakšmí by se měla spokojit se štiplavými papričkami. „Dávají je na dveře, aby nevstoupila spolu s problémy dovnitř," vysvětluje Gáneš. Svátek Diwali znamená vítězství světla nad temnotou, poznání nad nevědomostí. Gáneš přirovná oslavy k našemu Novému roku. Na Diwali si lidé uklízejí příbytky, kupují nové oblečení. Slaví obřady Lakšmí u malých rodinných oltářů, setkávají se.

„Oslavuje se do rána, nechybí ohňostroje," říká Gáneš a pokračuje: „V tutéž noc svátek slaví zároveň i džinisté a sikhové, je vesele." Svátek světel chtě nechtě rachotem a záblesky ohňostroje slavíme během celé noci i my. Ale najednou je vědomí, že světlo vítězí nad temnotou jakoby dostatečným důvodem pro noc bez spánku i v našem případě.

Diwali

Princezna z Tisíce a jedné noci: Na Diwali si lidé uklízejí příbytky, kupují nové oblečení.

Text, fotografie © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka
Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 

PřihlášeníNEJ za měsíc

Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Hubeňáková: „I když si připadáme všichni vybití jak digitálky, humor si nesmíme nechat vzít!“

Zuzana Hubenakova 200Zuzana Hubeňáková je liberecká spisovatelka, která začínala jako blogerka. V roce 2014 zvítězila v prestižní soutěži Blogerka roku a v několika dalších ročnících na ni byla nominována. Do povědomí širší čtenářské obce se do...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...


Literatura

Kniha, co vás zabaví nejen při dlouhých cestách autem

100 HER 200Po knize Hry proti nudě vydalo nakladatelství Kazda další titul od Ivana Bretta. Tentokrát se jedná o jeho bestseller nazvaný 100 her pro každou příležitost (v originále The Floor is Lava). P...

Divadlo

Zlínské divadlo nabízí v inscenaci Kytice sugestivní adaptaci nejčtenější české klasiky

kytice200

I když je režisér Dodo Gombár originálně svůj, jeho divadelní dramatizace Erbenovy ikonické Kytice mě zaujala. Viděl jsem ji minulý týden z osmé řady, a jsem tomu rád. Samozřejmě, před časem jsem viděl i televizn...

Film

Herecký koncert Jana Wericha v krásné dvojroli

cisaruv-pekar 200Historická komedie Císařův pekař a Pekařův císař (1951) byla už v té době barevná, a přitom natočena tak dokonale, že dějový spád celého filmu nenudí ani dnešní, takzvaně uspěchané době. Režisér Martin Frič