Knedlíky na desítky způsobů

Knedlíky na desítky způsobů

Tisk

velka-knedlikova-kucharka200Šéfkuchař společnosti Knedlíky Láznička Petr Kosiner společně s dalšími autory dal dohromady Velkou knedlíkovou kuchařku s podtitulem Veletucet knedlíků v české kuchyni. Určitě budete překvapeni nejrůznějšími variantami!

 

 

Tato kuchařka je věnována všem milovníkům knedlíků a poctivé české kuchyně a vyznačuje se větším formátem, pevnou vazbou a pro mě netradičními zaoblenými rohy. Jak je vysvětleno v úvodu, tak kuchařka vznikla na přání pro knedlíkové fanoušky. Na facebookovém profilu Knedlíky Láznička v roce 2014 začali publikovat knedlíkový seriál s cílem zveřejnit 50 dílů a nakonec jich je přes 200. Spolutvůrce a šéfkuchař společnosti Petr Kosiner uvádí, že inspiraci nachází jak v historických kuchařkách nebo rodinných receptech, tak i v zahraničí a přiznává, že rádi experimentují také se surovinami zdravé výživy a vytváří tak nové recepty.

Úvodní kapitola má název Začínáme s knedlíky a nachází se v ní recepty na houskové, bramborové nebo ovocné knedlíky, ale také tipy na skladování a ohřívání knedlíků. Má ji na starosti Jana Florentýna Zatloukalová, autorka série Kuchařek pro dceru a stejnojmenného blogu plného cenných a praktických rad. Další recepty jsou pak rozděleny na polévky, knedlíky s poctivou omáčkou, knedlíky k pečeni, speciální knedlíky ke zvěřině, knedlík jako hlavní jídlo, vegetariánské knedlíky, knedlíky bez mouky, krajové speciality, knedlíky ze zemí dalekých i blízkých, sladké knedlíky a ovocné knedlíky.

Než se mi kniha dostala do rukou, tak jsem si říkala, že knedlíků přece nemůže být tolik a že se třeba díky ní naučím nějakou novou variantu knedlíku, nebo se konečně pustím například do karlovarského knedlíku. Moc jsem toho tedy neočekávala a ve výsledku jsem se nemohla vynadívat na krásné fotky, za kterými stojí dekor stylistka Lenka Táchová a fotograf David Turecký.

Receptů nejen na samotné knedlíky mě tedy zaujalo hned několik a mám tak v kuchyni co zkoušet! Jako například pivní knedlík, bramborový knedlík s chilli papričkami, pikantní dýňové nočky, bramborový knedlík s konopným semínkem nebo se strouhanými jablky, řeznické knedlíčky se škvarky, kynutý rozmarýnový knedlík, rýžové knedlíčky se zeleninou nebo pečené slaninové knedlíčky. Jako netradiční mi přišly avokádové knedlíčky, perníkové knedlíčky s brusinkami, květákové šušle a také vizovický knedlík se švestkami (jako tip namočenými ve slivovici nebo rumu).

Návody na přípravu pokrmů jsou poměrně krátké, ale srozumitelné a měl by se s nimi vypořádat i začátečník. Plusem také je, že se v receptech nachází známé a dostupné suroviny. Velká knedlíková kuchařka tak pro mě byla velmi milým překvapením a doporučuji ji nejen milovníkům české kuchyně!

O vybraných autorech knihy

Petr Kosiner je šéfkuchař společnosti Knedlíky Láznička, který má knedlíky jako životní vášeň. Umí je uvařit pro každou příležitost a navíc se nebojí ukázat i jiným, jaké bohatství chutí knedlíky v tradiční české kuchyni nabízejí.

Vladimír Zikmunda je jednatel společnosti Knedlíky Láznička s.r.o. Autor myšlenky Velké knedlíkové kuchařky a spoluautor „knedlíkového seriálu“, který se stal pro tuto kuchařku inspirací.

Kateřina Bednářová z postu tiskové mluvčí renomované banky dezertovala k plotně a psaní, čímž spojila dvě svoje vášně. Kateřina vytvořila stovky receptů a textů na klíč a je autorkou Tvarůžkové kuchařky a Kuchařky pro moji babičku. Pro Velkou knedlíkovou kuchařku sepsala s Petrem Kosinerem 144 báječných receptů.

velka-knedlikova-kucharka-obalka

Velká knedlíková kuchařka
Autoři: kolektiv autorů
Žánr: kuchařka
Nakladatelství: Došel karamel
Rok vydání: 2021
Počet stran: 288
Hodnocení: 90 %

https://www.velka-knedlikova-kucharka.cz/


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Hvězdné karty Lindy Goodman

hvezdne karty perex"Jakou píseň touží slyšet tvé srdce?" ptá se autorka Crystal Bush ve své knížečce u Hvězdných karet. Pouhých 33 kartiček s odkazem na astrologii, numerologii a s přímostí, s níž uznávaná astroložka Linda Goodman pracovala cel...


Literatura

Postupte v angličtině na vyšší úroveň!

PE perexKniha Practise Your English. Tematická slovní zásoba je další v řadě učebnic, která nabízí prohloubení znalostí tentokrát pokročilejším studentům anglického jazyka, kteří bez problémů používají základní gramatiku a zvládají běžná konver...

Divadlo

Hadry, kosti kůže. Miroslav Hanuš exceluje v roli Wericha

hadry perexVila na Kampě – U Sovových mlýnů 501/7. Dříve Dobrovského, dnes Werichova vila. Od roku 1945 až do své smrti roce 1980 zde žil „národní klaun a národní rabín“ Jan Werich. V roce 1948, půl roku po odchodu Jiřího Voskovce, se sem do přízemí nastěho...

Film

Recenze: Prázdniny v Provence

prazdniny v provence200Tento film vypráví o trojici muzikantů, již znechucených povinností ustavičně vystupovat, kteří se jednoho dne sbalí a prchnou do slunné Provence k tetě jednoho z nich. Záhy vplují do malé české komunity, která se ve francou...