Valentýn do skla velkou lžící aneb jak zachránit kamarádku

Valentýn do skla velkou lžící aneb jak zachránit kamarádku

Tisk

kremesKamarádka má všeho dost, aspoň to říká. Už nic nechce, jen klid. A co ještě? Usměju se, když vidím, jak se mračí. „Kremeš,“ vyhrkne. „Na Valentýna!“ dodá. Zasměju se. Kamarádka se usměje téměř neviditelně, ale přece. Chci kremeš, co se udělá sám, usmívá se o malé poznání více. Takže recept na kremeš bez trápení. Spousta nádivky a málo těsta. Jak na něj?

Mně tenké těsto nevadí, jen mě nebaví krájet ho vidličkou a rozmačkat celou nádivku. Mám kremeš do skla. Zpravidla bleskově sněden velkou lžící.

Na 1 velkou skleněnou mísu nebo 10 malých skleniček potřebujeme:

 • 10 kusů oplatek
 • skořici nebo skořicový cukr (nebo kakao) na posypání

Krém:

 • 1 l mléka
 • 2 vejce
 • 80 gramů kukuřičný škrob maizena (vanilkový pudink)
 • 80 gramů moučkový cukr
 • špetka soli
 • 1 sáček vanilkového cukru (vanilínový cukr)

Jak na to:

 • Maizenu jsem rozmíchala s moučkovým a vanilkovým cukrem, vejce rozdělila na žloutky a bílky. Z bílků se špetkou soli vyšlehala tuhý sníh a odložila do chladničky.
 • Do maizeny s cukrem přidala žloutky a trochu mléka, nahladko prošlehala.Bílky na sníh potřebují čisté, suché metličky, žloutkům trochu sněhu po šlehání bílek nepřekáží.
 • Přidala jsem zbylé mléko, uvařila hustý pudink. Během vaření na minimu míchala elektrickým šlehačem. Postačí i vařečka, případně obyčejné metličky.
 • Do uvařeného, trochu vychladlého pudinku jsem po částech vmíchala sníh. Vždy po přidání prošlehala na minimu elektrickým šlehačem (můžete také vařečkou nebo běžným šlehačem). Jde o to, aby nezůstaly bílé kopečky sněhu.
 • Oplatky jsem rozdělila na 3 části. Spodek mísy z varného skla, dobrá je jakákoliv přiměřeně velká mísa, jsem vyložila třetinou nalámaných oplatek tak, aby nezůstalo volné místo. Když oplatky nalámete, nemusíte předem řezat na dílky, nakrájíte bez problémů.
 • Zalila jsem to polovinou krému, dala tam druhou třetinu oplatek a zalila zbylým krémem.
 • Vrch jsem posypala pro dobré krájení a porcování nalámanými oplatkami. Můžete a nemusíte posypat skořicí, kakaem. Nechala jsem to pak vychladnout a vložila do lednice. Krém chladnutím tak akorát příjemně zhoustne.

Porcování do skleniček: Na dno nalámané oplatky, na ně krém téměř doplna, navrch nalámané oplatky.

Dobré vědět: Místo oplatek lze využít jakékoli nalámané sušenky, napolitánky. Strouhaný kokos, mleté ořechy, mletý mák s cukrem (případně medem nebo jiným sladidlem) – stačí nasypat silnější vrstvu. Pro fit verzi použijte jako sladidlo rozmačkaný banán. Ten můžete přidat i do krému před vmícháním sněhu. Původně byl kremeš bez šlehačky a čokoládové polevy a mně tak chutná nejvíc. Pokud vám tam chybí, neváhejte a doplňte.

kremes

Text, fotografie, realizace © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka

Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

 • TAPÍR 2/2024
  Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
 • TAPÍR 1/2024
  S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
 • Tapír 6/2023
  Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zuzana Hubeňáková: „I když si připadáme všichni vybití jak digitálky, humor si nesmíme nechat vzít!“

Zuzana Hubenakova 200Zuzana Hubeňáková je liberecká spisovatelka, která začínala jako blogerka. V roce 2014 zvítězila v prestižní soutěži Blogerka roku a v několika dalších ročnících na ni byla nominována. Do povědomí širší čtenářské obce se do...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Dokáže se žena na ulici vyhrabat ze dna? Podpořte vydaní knihy, která popisuje jeden smutný příběh

Cesta životaPomozte knize Cesta života na svět. Kristýna Kaňoková v ní představuje opravdu pozoruhodný příběh osmnáctileté ženy, která se ocitne na ulici a bojuje o možnost vrátit se zpět do normálního života. Vychází v nakladatelství Pointa.

...

Literatura

Chia semínka, hit poslední doby

kucharka chia perexChia semínka jsou hit poslední doby. Ale jen velmi málo kuchařek se nějak výrazněji odklání od tradičních chia pudingů a sladkých dezertů. Autor této minikuchařky do toho ovšem na ten malý formát, šlápl opravdu ve velkém stylu. ...

Divadlo

Zhudebněná biografie překrásného děcka

200divDo Hradce Králové soustředila své tvůrčí síly dvojice Baláš - Brousek, aby v originálním zpracování mohla na scéně Klicperova divadla znovu ožít smyslná blondýna s ještě smyslnějšími iniciály.

...

Film

Na druhém konci vesmíru a bez svého kladiva – Thor se vrací potřetí!

thor 200Thor je uvězněn na opačném konci vesmíru. Bez svého mocného kladiva je nucen pustit se do závodu s časem. Musí se vrátit včas do Asgardu, aby zastavil Ragnarok – zkázu svého domova, kterou se snaží rozpoutat nový mocný nepřítel, jeho nemilosrdná sestra Hela. Thor musí zabrá...