Známé neznámé pf. Co znamená tato zkratka?

Známé neznámé pf. Co znamená tato zkratka?

Tisk

Pf majaP

Naše redaktorka Maja Kadlečíková si připravila malé povídání o tom, co vlastně zkratka pf znamená. Pokud patříte mezi šťouraly a badatele, jistě vás to bude zajímat! Tak tedy, jak to vlastně je?Jsme jedineční, nikde na světě takové pf jako u nás nemají!

Pour féliciter je z francouštiny, pokud si čtete nahlas, vyslovte: purfelisite. Čím jsme jedineční? V Česku a na Slovensku se zkratka pf používá v první řadě jako ustálený výraz téměř výhradně pro blahopřání do Nového roku. Jedná se o Nový rok, čili 1. leden, ale také celý nový rok. Proto se za zkratkou pf píše celý rok, aktuálně 2024, nebo jen poslední dvě číslice, tedy 24. V tomto významu se však zkratka s číslem roku za našimi hranicemi nepoužívá! A to ani ve Francii, protože tam se přání Nového roku řekne jednoduše: Bonne année dobrý rok.

A tak ačkoli je doslovný překlad pour féliciter z francouštiny: pro blahopřání, blahopřání, do češtiny se překládá: hodně štěstí nebo pro štěstí.

A jak je to v zahraničí?

V jazyce diplomacie, na navštívence, jako kompliment pf znamená: pour fêter (purfete), doslovný překlad z francouzštiny: na oslavu, pro svátek + pf se jako zkratka používá k vyjádření přání ke svátku, při významné významné příležitosti, státní svátek, narozeniny.

Specifický význam má zkratka p. f. N. A., neboli pour féliciter Nouvel An, v překladu blahopřání k Novému roku nebo p. f. n. a., čili pour féliciter nouvel an, v překladu blahopřání do nového roku či také p. f. f. n., pour féliciter fête nationale, blahopřání ke státnímu svátku.

Na pf a jeho ekvivalenty je odpověď zkratka pr, neboli pour remercier, doslovně pro poděkování. Když totéž co ona nám přejeme my druhé straně, třeba na Nový rok, využijeme zkratku p. r. p. f., pour remercier (et) pour féliciter, tedy pro poděkování za blahopřání. 

Rozbolela vás z tolik podrobnosti hlava? Tak už jen jednoduše:

pf 2024: Čistý svěží krok do zdravého a šťastného Nového roku!

Pf maja

Text, fotografie © Maja Kadlečíková, novinářka, spisovatelka
Kniha Bodkulienka
https://marencin.sk/704/Bodkulienka
Kniha Život ide ako má
https://marencin.sk/938/Zivot_ide_ako_ma
Kniha Modré diaľky
https://marencin.sk/1104/Modre_dialky
Kniha Poetika Foto - Grafie
http://www.eshop.librix.eu/Poetika-foto-grafie-d763.htm

_______


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rád utíkám do vnitřního světa, říká herec Petr Franěk

petr franek200Zatímco asi před třiceti lety ho viděl v dramatu Maryša v Městském divadle Zlín, kde představoval Francka, letos jsem viděl Petra Fraňka také v Maryši, ale v roli hospodského. Hru nastudovalo Divadla Radka Brzobohatého a já tak mohl po letec...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Zamilovaní se již nescházejí jen na Petříně. Čím dál častěji míří i na Kampu.
ImageNejen na svátek sv. Valentýna se můžete inspirovat novou tradicí, která vyžaduje zakoupení více či méně bytelného visacího zámku a při romantické procházce Prahou jej společně zavěsíte na kovové zábradlí ...

Z archivu...


Literatura

Kluk, který nikdy nezestárl

200litTo je název útlé knížky vydané v roce 2012 v nakladatelství ČAS.

...

Divadlo

Když to nejde vydržet „Ani o den dýl“

ani o den dyl 200Ani o den dýl je název představení francouzského autora Michela Clémenta, které na začátku října vizovskému publiku představilo zájezdové divadlo SemTamFór.

 

...

Film

Lovci a oběti na premiéře v Lucerně

lovci a obeti perexVe středu 25. března proběhla slavnostní premiéra filmu Lovci a oběti, který následující den oficiálně vstoupil do českých kin. Na této akci nechyběla řada osobností a ani já za magazín Kultura 21.