Životní příběh neuvěřitelné Toyen

Životní příběh neuvěřitelné Toyen

toyen 200Příští rok to bude sto dvacet let od narození Marie Čermínové, celému světu známé jako Toyen. Malířka, ilustrátorka, cestovatelka, múza kolegů umělců, inspirující člověk. Milena Štráfeldová odkrývá život Toyen v novém biografickém románu.

 

 

Toyen patřící k nejuznávanějším a nejslavnějším českým výtvarným umělcům. Její obrazy se pravidelně draží za desítky až stovky milionů korun. Záhadná dáma s tajemným pseudonymen. I o něm je v knize napsáno, ale která z existujících historek, je pravdivá, se pravděpodobně s jistotou nikdy nedozvíme.

Biografický román je psán chronologicky s občasnými vsuvkami o “té z Batignolles”. Hlavní postavou je samozřejmě Toyen, ale jsou zde i informace o lidech, kteří v jejím životě hráli zásadní roli - především Jindřich Štýrský a Jindřich Heisler,  kolegové z Devětsilu a francouzského surrealismu.

Rodačka z pražského Smíchova, která se od mala dívala na svět svým zvláštním pohledem a která se setkala s neporozuměním, když vyslovila přání stát se profesionální malířkou. Jako správná rebelka odmítala klasickou výuku na umělecké škole a nechtěla se nechat ovlivnit přílišným akademismem.

O složitých rodinných vztazích, o neumění zakotvit na jednom místě, o tom, jak ovlivňovala umělecký svět. Jaké byly její inspirace a vztahy mezi kolegy? Jakého přijetí se jí dostávalo už za jejího života? Tento román vychází ze známých doložitelných faktů, ale v životě Toyen je spousta bílých míst, které autorka doplnila vlastní fantazií. Život malířky se odehrává na pozadí velkých dějin a je možné si dobře spojit historické události s děním v malířčině životě.

Román se čte lehce, máte pocit, že knihu raději nebudete odkládat, protože život Toyen byl opravdu zajímavý. Pokud ale nemáte určité znalosti jejího života, můžou být části “o té z Batignolles” při prvním čtení trochu matoucí. Trochu rušivě působily předčasné odbočky končící slovy “ale o tom později”, kterých není zrovna málo.

Obecně však ale považuji román za dobrý. Pro ty, kteří nemají rádi vědecká suchá zpracování, bude kniha určitě příjemnou alternativou. Snad jste patřili k těm šťastným, kteří měli možnost navštívit její výstavu a vidět její skvělé a impozantní dílo.

toyen


To je on! O té, co si říkala Toyen   
Autor: Milena Štráfeldová
Žánr: biografie a memoáry
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 360
Hodnocení:  90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Rozhovor

„Rád píšu povídky,“ svěřil se nám Martin Benek, finalista naší literární soutěže

martin benek novy zivotNa jaře letošního roku jsme vyhlásili literární soutěž. Soutěžící měli napsat erotickou povídku. Je pravdou, že hned na počátku si porotci museli vyjasnit i to, co je ještě erotika a co už je za hranou… V září jsme odta...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Nápad – náhoda – nálada – 3N Josefa Loudy

altJosef Louda je usměvavý fotograf, který snad nechybí na žádné kulturní akci, která se odehrává v Praze či jejím okolí. Fotografovaní ho mají rádi, protože jeho snímky mají duši a nápad. V těchto dnech ho můžeme potkat na Staroměstské ra...


Literatura

O stvoření světa

stvor 200O stvoření světa je leporelo určené pro děti od 3 let. Vypráví příběh o stvoření světa Bohem den po dni, kdy vznikla Země, nebe i život na naší planetě. Knížka se kromě pevných desek jako stran může pochlubit pohyblivými obrázky. Jemným tahem do stran ...

Divadlo

Horská dráha, přehlídku šarmu a osobního kouzla

Horska draha perexPrvní premiérou roku 2019 v Divadle Bolka Polívky v Brně byla 11. ledna francouzská konverzační komedie Erica Assouse, která si hraje s prvky absurdního humoru. Je určena pro dva herce a v režii Petra Halberstadta se v ní představ...

Film

Febiofest záhy ovládne Prahu i regiony

Febiofest perexLetos se pověstný FEBIOFEST koná již po devětadvacáté. Začíná v Praze, kde má vyhrazeny dny mezi 28. dubnem a 4. květnem, poté se stěhuje do dalších měst (Děčín, Otrokovice, Ostrava, Valašské Meziříčí). V Ostravě celá akce také končí – 14....