Životní příběh neuvěřitelné Toyen

Životní příběh neuvěřitelné Toyen

toyen 200Příští rok to bude sto dvacet let od narození Marie Čermínové, celému světu známé jako Toyen. Malířka, ilustrátorka, cestovatelka, múza kolegů umělců, inspirující člověk. Milena Štráfeldová odkrývá život Toyen v novém biografickém románu.

 

 

Toyen patřící k nejuznávanějším a nejslavnějším českým výtvarným umělcům. Její obrazy se pravidelně draží za desítky až stovky milionů korun. Záhadná dáma s tajemným pseudonymen. I o něm je v knize napsáno, ale která z existujících historek, je pravdivá, se pravděpodobně s jistotou nikdy nedozvíme.

Biografický román je psán chronologicky s občasnými vsuvkami o “té z Batignolles”. Hlavní postavou je samozřejmě Toyen, ale jsou zde i informace o lidech, kteří v jejím životě hráli zásadní roli - především Jindřich Štýrský a Jindřich Heisler,  kolegové z Devětsilu a francouzského surrealismu.

Rodačka z pražského Smíchova, která se od mala dívala na svět svým zvláštním pohledem a která se setkala s neporozuměním, když vyslovila přání stát se profesionální malířkou. Jako správná rebelka odmítala klasickou výuku na umělecké škole a nechtěla se nechat ovlivnit přílišným akademismem.

O složitých rodinných vztazích, o neumění zakotvit na jednom místě, o tom, jak ovlivňovala umělecký svět. Jaké byly její inspirace a vztahy mezi kolegy? Jakého přijetí se jí dostávalo už za jejího života? Tento román vychází ze známých doložitelných faktů, ale v životě Toyen je spousta bílých míst, které autorka doplnila vlastní fantazií. Život malířky se odehrává na pozadí velkých dějin a je možné si dobře spojit historické události s děním v malířčině životě.

Román se čte lehce, máte pocit, že knihu raději nebudete odkládat, protože život Toyen byl opravdu zajímavý. Pokud ale nemáte určité znalosti jejího života, můžou být části “o té z Batignolles” při prvním čtení trochu matoucí. Trochu rušivě působily předčasné odbočky končící slovy “ale o tom později”, kterých není zrovna málo.

Obecně však ale považuji román za dobrý. Pro ty, kteří nemají rádi vědecká suchá zpracování, bude kniha určitě příjemnou alternativou. Snad jste patřili k těm šťastným, kteří měli možnost navštívit její výstavu a vidět její skvělé a impozantní dílo.

toyen


To je on! O té, co si říkala Toyen   
Autor: Milena Štráfeldová
Žánr: biografie a memoáry
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 360
Hodnocení:  90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.

Rozhovor

Michal Singer: „Šílení vůbec nejsou umělci a další jim podobní. Praštění jsou přece – ti všichni ostatní….“

singer michal 200Na slovíčko jsme tentokrát pozvaii umělce Michala Singera, o jehož poslední výstavě s názvem Argonautika se v poslední době hodně mluvilo. Jak ho tento epos oslovil a jak dílo vznikalo, si můžete přeč...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Písecká zákoutí v obrazech Aleny Jiříkové


alena200Minimálně do konce května si můžete prohlédnout výstavu obrazů výtvarnice Aleny Jiříkové. Instalovaná je ve Vinotéce Galerie (Žižkova třída 246/2, Písek). Díla jsou převážně inspirována jejími oblíbenými místy v Písku, kde se narodila, a byť nyní...


Literatura

J. K. Rowlingová a její Předobrý život

predobry zivot perexJoanne Rowlingová je snad nejznámější autorkou současné literární scény. A nutno poznamenat, že zaslouženě. Ať už tvoří ságu o Harrym Potterovi jako J. K. Rowling nebo detektivní romány pod ...

Divadlo

Hrabě Monte Carlo byl fascinující

HrabeMC perexMěstské divadlo Zlín přeneslo své návštěvníky do město hazardu – Monte Carla, kde se na malém zapadlém náměstíčku rozjela napínavá komedie plná lásky.

...

Film

Bláznivá komedie aneb Což takhle dát si špenát

altKomedie Což takhle dát si špenát vznikla v roce 1977 a od té doby patří mezi nejlepší filmy, které se u nás vůbec kdy podařilo natočit. Velmi vhodně navržené hlavní postavy, které se dostávají vinou stroje na omlazování do rů...