Životní příběh neuvěřitelné Toyen
Kultura21.cz

Životní příběh neuvěřitelné Toyen

toyen 200Příští rok to bude sto dvacet let od narození Marie Čermínové, celému světu známé jako Toyen. Malířka, ilustrátorka, cestovatelka, múza kolegů umělců, inspirující člověk. Milena Štráfeldová odkrývá život Toyen v novém biografickém románu.

 

 

Toyen patřící k nejuznávanějším a nejslavnějším českým výtvarným umělcům. Její obrazy se pravidelně draží za desítky až stovky milionů korun. Záhadná dáma s tajemným pseudonymen. I o něm je v knize napsáno, ale která z existujících historek, je pravdivá, se pravděpodobně s jistotou nikdy nedozvíme.

Biografický román je psán chronologicky s občasnými vsuvkami o “té z Batignolles”. Hlavní postavou je samozřejmě Toyen, ale jsou zde i informace o lidech, kteří v jejím životě hráli zásadní roli - především Jindřich Štýrský a Jindřich Heisler,  kolegové z Devětsilu a francouzského surrealismu.

Rodačka z pražského Smíchova, která se od mala dívala na svět svým zvláštním pohledem a která se setkala s neporozuměním, když vyslovila přání stát se profesionální malířkou. Jako správná rebelka odmítala klasickou výuku na umělecké škole a nechtěla se nechat ovlivnit přílišným akademismem.

O složitých rodinných vztazích, o neumění zakotvit na jednom místě, o tom, jak ovlivňovala umělecký svět. Jaké byly její inspirace a vztahy mezi kolegy? Jakého přijetí se jí dostávalo už za jejího života? Tento román vychází ze známých doložitelných faktů, ale v životě Toyen je spousta bílých míst, které autorka doplnila vlastní fantazií. Život malířky se odehrává na pozadí velkých dějin a je možné si dobře spojit historické události s děním v malířčině životě.

Román se čte lehce, máte pocit, že knihu raději nebudete odkládat, protože život Toyen byl opravdu zajímavý. Pokud ale nemáte určité znalosti jejího života, můžou být části “o té z Batignolles” při prvním čtení trochu matoucí. Trochu rušivě působily předčasné odbočky končící slovy “ale o tom později”, kterých není zrovna málo.

Obecně však ale považuji román za dobrý. Pro ty, kteří nemají rádi vědecká suchá zpracování, bude kniha určitě příjemnou alternativou. Snad jste patřili k těm šťastným, kteří měli možnost navštívit její výstavu a vidět její skvělé a impozantní dílo.

toyen


To je on! O té, co si říkala Toyen   
Autor: Milena Štráfeldová
Žánr: biografie a memoáry
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 360
Hodnocení:  90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)

Videorecenze knih

Rozhovor

Nenudím se a nechápu, když mi někdo vypráví „jak se nudí“, říká René Kekely

rene200V médiích a šoubyznysu se René Kekely pohybuje přes dvacet let, a je to znát. Je to profesionál. Třeba když moderuje talk show Face To Face, kde si zve zajímavé hosty, je vidět, jaký je hostitel, jak je připraven, přitom vždy jde o rozhovor svižný, kultivov...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Santini - život a dílo významného architekta

Santini 200Spolek Putování za Santinim představil knihu, mapující život a dílo architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Autorem knihy je předseda spolku Putování za Santinim Stanislav Růžička, autorem fotografií je Vladimír Kunc.

...

Literatura

Je to na beton?

beton perexBeton je stavební materiál skládající se z pojiva a plniva, ze kterých po zatuhnutí vznikne umělý slepenec, tolik k vysvětlení k betonové hmotě.

 

...

Divadlo

Z Žítkovských bohyní na jevišti mrazí

bohyne perexRomán Žítkovské bohyně způsobil v českých literárních vodách poprask a následně brázdil český literární rybník od ocenění k ocenění. Bylo jen otázkou času, kdy se tohoto románu chytne někdo, kdo se jej bude snažit převést na fi...

Film

Nejlepší slovenský film roku 107 MATEK vstoupil 5. 5. do českých kin bude exkluzivně online na DAFilms

107matek 200Jaké je to přivést na svět dítě tam, kde svoboda končí vězeňským dvorem? Film Petera Kerekese je neotřelým pohledem na téma mateřství.

...