Životní příběh neuvěřitelné Toyen

Životní příběh neuvěřitelné Toyen

Tisk

toyen 200Příští rok to bude sto dvacet let od narození Marie Čermínové, celému světu známé jako Toyen. Malířka, ilustrátorka, cestovatelka, múza kolegů umělců, inspirující člověk. Milena Štráfeldová odkrývá život Toyen v novém biografickém románu.

 

 

Toyen patřící k nejuznávanějším a nejslavnějším českým výtvarným umělcům. Její obrazy se pravidelně draží za desítky až stovky milionů korun. Záhadná dáma s tajemným pseudonymen. I o něm je v knize napsáno, ale která z existujících historek, je pravdivá, se pravděpodobně s jistotou nikdy nedozvíme.

Biografický román je psán chronologicky s občasnými vsuvkami o “té z Batignolles”. Hlavní postavou je samozřejmě Toyen, ale jsou zde i informace o lidech, kteří v jejím životě hráli zásadní roli - především Jindřich Štýrský a Jindřich Heisler,  kolegové z Devětsilu a francouzského surrealismu.

Rodačka z pražského Smíchova, která se od mala dívala na svět svým zvláštním pohledem a která se setkala s neporozuměním, když vyslovila přání stát se profesionální malířkou. Jako správná rebelka odmítala klasickou výuku na umělecké škole a nechtěla se nechat ovlivnit přílišným akademismem.

O složitých rodinných vztazích, o neumění zakotvit na jednom místě, o tom, jak ovlivňovala umělecký svět. Jaké byly její inspirace a vztahy mezi kolegy? Jakého přijetí se jí dostávalo už za jejího života? Tento román vychází ze známých doložitelných faktů, ale v životě Toyen je spousta bílých míst, které autorka doplnila vlastní fantazií. Život malířky se odehrává na pozadí velkých dějin a je možné si dobře spojit historické události s děním v malířčině životě.

Román se čte lehce, máte pocit, že knihu raději nebudete odkládat, protože život Toyen byl opravdu zajímavý. Pokud ale nemáte určité znalosti jejího života, můžou být části “o té z Batignolles” při prvním čtení trochu matoucí. Trochu rušivě působily předčasné odbočky končící slovy “ale o tom později”, kterých není zrovna málo.

Obecně však ale považuji román za dobrý. Pro ty, kteří nemají rádi vědecká suchá zpracování, bude kniha určitě příjemnou alternativou. Snad jste patřili k těm šťastným, kteří měli možnost navštívit její výstavu a vidět její skvělé a impozantní dílo.

toyen


To je on! O té, co si říkala Toyen   
Autor: Milena Štráfeldová
Žánr: biografie a memoáry
Nakladatelství: Universum
Rok vydání: 2021
Počet stran: 360
Hodnocení:  90 %                                    
Zdroj foto: www.databazeknih.cz


 
Banner

PřihlášeníObčanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner

Hledat

Rozhovor

Sny se mi plní, říká Taťána Kročková, autorka knihy Tajemství snů a jak ho rozluštit

Taťána Kročkováá (1)Zatímco její první kniha se jmenuje Tajemství snů a jak ho rozluštit, která vyšla v minulých dnech, její další připravovanou publikací by měl být tentokrát - román. To o sobě v následujícím rozhovoru prozradila Taťána Kročková, zá...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Čtěte také...

Lubomír Typlt: Tikající muž a Jakub Špaňhel: Slepice v pekle

Galerie hlavního města Prahy připravila v Městské knihovně zajímavou výstavu dvou malířů nastupující střední generace.

 

...

Literatura

Přijde Bůh a řekne, že si musíte promluvit!

a buh pravil perexNení to ale tak jednoduché. Hans Rath v třetím pokračování příběhů o Jakobu Jakobim pořádně zavařil všem přítomným. Jakobovi nejvíc už jen tím, že se s ním opět potkáme před Vánoci ve chvíli, kdy ho čert, Mikuláš a anděl okrado...

Divadlo

Dalším hitem brněnského Buranteátru je bezpochyby Pán s kaméliemi

pan s kameliemi plakat 200Říkáte si, že vás nemůže v divadle nic překvapit? Chcete od večera stráveného ve společnosti lidí jdoucími za kulturou něco víc než samotný děj představení a jde vám i o celkový zážitek, než o pouhý dojem ze shlédnuté...

Film

Velké (a všeobecně známé) filmy na velkém plátně

200fV posledních letech se zdálo, že záslužný klubový Projekt 100, který od roku 1995 každoročně pořádá Asociace českých filmových klubů, zajde na úbytě. Postupně se sice podařilo tradici oživit aspoň několika tituly, i když původní myšlenka zpřístupňovat u nás...