Svetový Slovák Štefánik v podaní hry Zuzany Mišákovej

Svetový Slovák Štefánik v podaní hry Zuzany Mišákovej

stefanik 200„Musel odísť, pretože na tomto svete by už len nadľudsky trpel, pre jeho veľkosť tu nebolo dosť priestoru, pretože v skutočnosti ľudia nič tak nevedia nenávidieť ako veľkosť, priamosť, čistý charakter a nepodkupnú dušu.“ Sarah Claire de Bois de Jouvenel.

 

 

Príbeh bystrej mysle, planúceho srdca a uhrančivých očí človeka, ktorý bol vedcom (astronómom, meteorológom a vynálezcom), fotografom, iluzionistom, cestovateľom, letcom, vojakom, diplomatom, vizionárom a vyberaným spoločníkom je o jednom z najvýznamnejších Slovákov, o generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Zaslúžil sa o formovanie česko-slovenského zahraničného odboja počas prvej svetovej vojny, pri organizovaní česko- slovenských légií a sprostredkovaní kontaktov na medzinárodnej úrovni. Bol kľúčovou osobou pri založení Česko-Slovenska, podpredsedom Československej národnej rady a ministrom vojny ČSR.

Autorom spomínanej hry je riaditeľka Mestského divadla Trenčín Zuzana Mišáková, ktorá preštudovala dvadsaťsedem kníh o Štefánikovi. Štúdium jej zabralo deväť mesiacov a samotné písanie hry jej trvalo tridsaťdva hodín. Jej premiéra sa uskutočnila ešte v decembri v roku 2019 pri príležitosti stého výročia smrti a stoštyridsiateho výročia narodenia Milana Rastislava Štefánika. Herecký tím tvorí pätnásť hercov a tanečníkov. V každom predstavení však účinkuje štrnásť hercov, ktorí stvárňujú päťdesiatdva postáv.

V súčasnosti sa tento príbeh bude opäť hrať počas letných mesiacov v Áriu pod vežou v Trenčíne. Príbeh, ktorý je vytvorený s nesmiernou pokorou, zachytáva nielen esenciu Štefánikovho života v texte, ale aj vo zvukoch, v autentickej dobovej hudbe, vo vierohodných kostýmoch a scéne, ktorá predstavuje celý Štefánikov život v kocke. Ako uviedla riaditeľka, „Pocítila som vzrušenie z predstavy, že máme príležitosť priniesť autorské predstavenie s jasným názorom na históriu. Je pre mňa dôležité podať v inscenácii fakty, ale zároveň poukázať na veľkoleposť človeka a jeho jedinečnú charizmatickú osobnosť.“

stefanik

Zdroj foto: Radovan Stoklasa


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Na dráhu modelky se rozhodně nechystám, říká Soňa Drábková

sona perexOkatá a sympatická černovláska. Tak lze charakterizovat Soňu Drábkovou, která v minulých týdnech pózovala Robertu Rohálovi. Společně vytvořili fotografickou kolekci, jejíž vernisáž proběhne začátkem příštího roku v Kroměříži. Zatímco v případě ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Čtěte také...

Recitál Marta se pro velký úspěch bude na Letní scéně Musea Kampa hrát také v září!

marta 200Zájem diváků o divadelní recitál k 80. narozeninám Marty Kubišové s přibývajícími reprízami neklesá, všechna červencová a srpnová představení jsou vyprodaná. Pořadatelé proto zareagovali na intenzivní poptávku po vstupenkách přidáním dalších termínů ...


Literatura

Jonas Moström završil Půlnocí svou trilogii

pulnoc 200Nakladatelství XYZ v posledním roce vydávalo třídílnou švédskou detektivní trilogii od Jonase Moströma – po prvním díle Fontána, přišlo Domino a nyní vyšla závěrečná Půlnoc.

 

...

Divadlo

Premiéru hry na motivy pohádky O dvanácti měsíčkách uvede v adventním čase pražské Divadlo MA

Zimni kouzlo 200Představení inspirované tradiční pohádkou „O dvanácti měsíčkách“ v humorném podání uvede v předvánočním období pražské Divadlo MA. Režisérka a ředitelka divadla Marianna Arzumanová vybrala pro známý příběh o Marušce, která je vyhná...

Film

ČT přichází s novým kanálem Art. Na programu bude hlavně kultura

200 art31. srpna spustí Česká televize nový kanál ČT art, který bude prezentovat kulturu v uceleném a širším kontextu.

...