Juraj Červenák: Vůbec si na nějaké ceny nepotrpím, podstatná je přízeň čtenářů

Juraj Červenák: Vůbec si na nějaké ceny nepotrpím, podstatná je přízeň čtenářů

Tisk

archiv Juraje Červenáka„Ke spisovatelské práci patří jistá každodenní rutina, je dokonce nutná, kniha se musí doslova vysedět, ale přesto je to i potěšení,“ přiznává autor historických románů a detektivek Juraj Červenák, držitel řady literárních ocenění. V roce 2024 ve slovenštině vyšel desátý díl série Stein a Barbarič pod názvem Prokletá kniha. V současné době pracuje na románu Zlatá rakev, což je druhý díl z nové knižní série Šarkanovy poklady.

Psaní se věnujete od dětství. Nejdříve to byly obsahy oblíbených knih a filmů a později první příběhy. Na základní škole jste vydával vlastní časopis a vyhrával literární soutěže vlastními povídkami. Co vás ještě bavilo?

Všechno tvořivé, zejména jsem hodně kreslil. Moje tvorba vlastně začala kreslením komiksů. Rovněž jsem rád modeloval a vyráběl různé masky. V jistém období jsem snil o povolání filmového maskéra, hlavně vytvářet různé nestvůry a krvavé efekty do hororů. Ale byl jsem také přírodní dítě, žili jsme v domě pod lesem a byl jsem často venku.

Bylo vám devatenáct let, když jste v roce 1993 vydal pod pseudonymem Thorleit Larssen svoji první knihu – fantasy novelu Olgerd ze Scallbornu: Meč z Thormarenu. Psal jste dále, publikoval v časopisech (Ikarie, Fantázia, Pevnost) a vystřídal různá zaměstnání, než jste se v roce 2005 soustředil profesionálně na psaní. Proč právě historická fantasy?

Protože spojuje mé oblíbené žánry – historické a dobrodružné romány a mytologické příběhy. Zpočátku jsem psal čistokrevnou fantasy z imaginárních světů, ale pak mi přišlo zajímavější zasadit příběh o mečích, magii a démonech do skutečného historického prostředí. A postupně v mých příbězích přibývalo historie a ubývalo nadpřirozených prvků a přesunul jsem se k čistě historickým románům.


z archivu Juraje Červenáka

Prosadil jste se jako autor historické fantasy se slovanskými motivy a popularitu vám přinesly knihy o barbaru Conanovi, černokněžníku Roganovi, bohatýrovi Iljovi Muromcovi, kapitánu Bathorym a o českém legendárním hrdinovi Bivojovi. V sérii Černokněžník jako i v jeho volně navazujícím Černém Roganovi se ocitáme v 9. století během bojů s Avary. Dvoudílný Bivoj se odehrává na sklonku 7. století. Připravujete nový fantasy příběh?

Povídková sbírka Ostrov bohyní byla moje rozloučení se slovanskou fantasy. Alespoň na nějaký čas. Rád bych tento černokněžnický svět nabídl jiným autorům a vlastně se něco takového již i rýsuje. Nyní se s nadpřirozenými motivy pohrávám v nové sérii Šarkanovy poklady, která začala románem Zakletý klášter. Odehrává se v 19. století v Rakousko-Uhersku, na území dnešního Slovenska, a jedním z hrdinů je sběratel pohádek Pavol Dobšinský.

Právě tyto fantasy příběhy vám vynesly několik ocenění. Třikrát jste obdržel Cenu akademie sci-fi, fantasy a hororu, na kterou jste byl ještě několikrát nominován. Co to pro vás znamená? Je to radost a závazek zároveň?

Dostal jsem těch cen víc, také za historické romány, ale budu upřímný, jsou to všechno už jen nějaké věci na polici, kde na ně sedá prach. Vůbec si na nějaké ceny nepotrpím, podstatná je přízeň čtenářů. Vůči nim cítím závazek, ne vůči porotám nějakých literárních ocenění.


archiv Juraj Červenák

Oblíbená je série příběhů Dobrodružství kapitána Báthoryho z protitureckých válek, kterému jste věnoval pět knih a od roku 2014 se věnujete také psaní dobových detektivek v cyklu nazvaném Stein a Barbarič, který se odehrává za vlády Rudolfa II. na přelomu 16. a 17. století. Začalo to Mrtvým na Pekelném vrchu a zatím devátým dílem je Lovec čertů, který vyšel ve slovenštině v roce 2023. Budou další pokračování s kapitánem Steinem a notářem Barbaričem, kterých doplňuje seržant Jaroš?

Ano, samozřejmě, na podzim 2024 vyšla Prokletá kniha, což je desátý díl série. Stein, Barbarič a Jaroš v ní zavítají do Košic, kde hledají ztraceného císařova astrologa Hieronyma Scottu. A mám pro ně vymyšleny i další případy. Nyní však pracuji na románu Zlatá rakev, což je druhý díl Šarkanových pokladů. A připravuji pokračování Kapitána Báthoryho.

Kde nacházíte inspiraci pro své příběhy?

V historii a mytologii, v pověstech, lidové slovesnosti, ale také v současné popkultuře, v knihách, filmech, seriálech, komiksech. To vše se ve mně nějak mísí a tvořím z toho nové příběhy.

Vaše knihy vychází současně slovensky i česky a překladatelem je Robert Pilch, se kterým vás pojí dlouholeté přátelství. Dočetla jsem se, že jste několik knih sám v češtině také napsal. Jak jste spokojen s překlady? Jsou vaše knížky také jako audio knihy?

S překlady jsem spokojen, i když platí pravidlo, že originál je vždy originál. Mnozí čeští čtenáři, hlavně starší, kteří dodnes zvládají slovenštinu, čtou mé knihy v původním jazyce.
Ano, vycházejí mi i audioknihy, zejména v češtině už jsou rozjety vlastně všechny série – Černokněžník, Bohatýr, Báthory, Stein a Barbarič. Ve slovenštině vyšel Zakletý klášter a všechny případy Steina a Barbariče.


osobní archiv Juraje Červenáka

Foto: Osobní archiv Juraje Červenáka

Jaký jste čtenář? Máte oblíbenou knížku, ke které se rád vracíte nebo rád objevujete nové? Zaujal vás v poslední době někdo nebo kniha, kterou byste doporučil přečíst?

Mám období, kdy čtu víc, jindy zase méně. Čtu historické romány, zejména od mého oblíbence Bernarda Cornwella (když budu velký, chci umět psát jako on), fantasy (Sapkowski, Gaiman…) a velké množství detektivek (Connelly, Horst, Van Gulik a mnozí další). Z poslední doby doporučím nedávno zesnulého C. J. Sansoma a jeho sérii vynikajících historických detektivek z Anglie 16. století.

Čím je pro vás psaní dnes? Je to více koníček nebo spíše práce? Jak rád trávíte chvíle volna?

Je to práce, ale zároveň mě to pořád baví, vytvářet nové příběhy a sdílet je se čtenáři. K spisovatelské práci patří jistá každodenní rutina, je dokonce nutná, kniha se musí doslova vysedět, ale i přesto je to i potěšení.
Volno trávím s lidmi, kteří jsou mému srdci blízcí, v přírodě na každodenních procházkách, na výletech, často chodím do kina, někdy si posedím a pogriluji s přáteli na zahradě.

Juraj Červenák:

  • Narodil se 16. 6. 1974.
  • Vystudoval gymnázium, vyzkoušel si různá zaměstnání a od roku 2005 se věnuje profesionálně psaní.
  • Píše historické romány, fantasy příběhy a historické detektivky.
  • Své první fantasy příběhy psal pod pseudonymy Thorleit Larssen (Olgerd ze Scallbornu: Meč z Thormarenu, Tollrander – Klenot zakletého čaroděje. Conan nelítostný, Conan a svatyně démonů, Conan a dvanáct bran pekla) a George Callahan (Conan a stíny Hyrthu).
  • Knihy vychází slovensky i česky – fantasy série – Černokněžník (Černokňažník), Bivoj, Bohatýr (Bohatier), historické romány (série Dobrodružství kapitána Báthoryho) a historické detektivky (série Stein a Barbarič).
  • Dlouholetým překladatelem do češtiny je Robert Pilch.
  • Ceny – Cena Fantázie za sci-fi povídku Hrdlořez (2004), Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu v kategorii Česká a slovenská kniha – Krvavý oheň a Radhostův meč (2005), Bílá věž (2007), Ďáblova pevnost (2011), Cena Vladimíra Neffa (Ďábel v zrcadle).
  • Nominace na Cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu v kategorii Česká a slovenská kniha – Vládce vlků, Ocelové žezlo, Strážcové Varadínu, Brána Irkally, Zlato Arkony, Chřestýš Callahan, Dračí carevna.
  • Je ženatý a s manželkou a dcerou žije v Banské Štiavnici na Slovensku. Je milovníkem metalu.



 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Režisér Viktor Tauš: „Pracovat s Kaiserem a Lábusem je štěstí“

taus viktor 200Režisér Viktor Tauš debutoval autobiografickým filmem o drogové závislosti Kanárek. Můžete si přečíst, jak na tento film vzpomíná a co pro něj znamenal, ale tento rozhovor se točí především kolem jeho ne...

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Čtěte také...

Mirjam Landa: Měla bych přitvrdit

Mirjam perex„Jsem ráda, že už je po svátcích a můžeme zas všechno dělat normálně,“ směje se režisérka, autorka a producentka Mirjam Landa. I když tedy zrovna její začátek roku moc „normální“ není, protože úspěšná divadelnice a matka...


Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

Vybíjená jako ze školy

vybijenaperexFilm Vybíjená (2015) je jakýmsi pokusem o realistickou komedii. Všechno je v ní znázorněné dost natvrdo, ale zároveň se nic z toho příliš neřeší.

C...