Pražský Smíchov ožije literaturou

Pražský Smíchov ožije literaturou

Tisk

altVíte, co si představit pod pojmem „Noc literatury“? Co takhle třeba patnáct evropských autorů a jejich novější díla různých žánrů čtená českými herci a známými osobnostmi v krásných i zajímavých lokalitách rozsetých po Praze 5? První Noc literatury se uskutečnila před šesti lety 20. dubna u příležitosti otevření Českého centra Praha. Už tenkrát se plánovalo, že se bude jednat o projekt, jenž se bude konat s roční pravidelností. Vize se naplnila a za šest let se akce posunula kupředu nejen svou kvalitou, ale i velikostí a širokým záběrem.

 

Akce je originální a jedinečná naprosto ve všem. Snad úplně první věc, která vás upoutá, jsou lokality, kde se každý ročník odehrává. Noc literatury totiž nemá své stálé místo konání, nýbrž každý rok vtrhne do jiného koutu Prahy. Loni to byla Libeňská část či například před dvěma lety Malá strana. Letos pořadatelé vybrali Smíchov, který snoubí nemálo zajímavých architektonických prvků se spoustou míst, která sama o sobě stojí za to navštívit. Tato pražská část tedy poskytne patnáct stanovišť, ve kterých bude paralelně probíhat čtení. A protože se jedná o noční, respektive večerní zážitek, číst se bude každou půlhodinu od 18 do 23 hodin. Návštěvníci tedy budou mít dost času na to, aby se podívali do atraktivních a leckdy běžně nedostupných míst.

alt

Právě jedním takovým bude přistavený pětatřicet let starý vagón Na Knížecí. V něm bude probíhat čtení z románu Jak zacházet s nemrtvými, který u nás vyšel teprve nedávno. V podání Aleše Procházky se tak budou moci posluchači ponořit do příběhu mrazivě hororového, přesto lehce dojemného od Johna Ajvide Lindquista. Dalším zajímavým čtenářským placem se stane návštěvnické centrum Staropramenu, které je umístěné přímo v prostoru pivovaru. Jiří Ornest bude předčítat z díla s kontroverzním názvem Mein Kampf a moje jiné boje z dílny Janusza Rudnicka, německého novináře a esejisty. Koho úsečný a ironický styl nenadchne a holduje raději romantice, bude se moci přemístit třeba do literární kavárny Symbiosa. Tam v podání Lenky Krobotové a Miloslava Königa návštěvníci uslyší příběh o přátelství mezi mužem a ženou z dílny brita Davida Nichollse.

alt

Ale i další místa jsou zajímavá, stejně jako výběr evropských autorů a jejich děl. Čteni budou dva držitelé Nobelovy ceny za literaturu Jose Samarago a Mario Vargas Llosa či kritiky velmi ceněný Roy Jacobsen z Norska, který se těší velké popularitě i u nás. Ovšem bez správné interpretace by čtení neměla tu správnou atmosféru, takže je také se na co těšit, co se týče výběru recitátorů. Už po čtvrté se do spolupráce vrhl Miroslav Táborský, uši také potěší například bratři Matěj a Kryštof Hádkovi a mužské osazenstvo jistě ocenění i další kvality Báry Hrzánové. Zkrátka se těžko bude hledat něco, co by se dalo vynechat. Noc literatury je ojedinělý projekt snoubící kulturu literatury, projevu a architektury. Je to příležitost, jak objevit nové spisovatelské oblíbence, zažít nevšední zážitek a něco nového se dozvědět. 16. května zkrátka Smíchov patří knihám!

alt

NOC LITERATURY
Datum a místo konání: 16. května 2012, patnáct míst v Praze 5
Pořadatel akce: Česká centra a partneři
Přesný seznam autorů a lokalit: nocliteratury.cz
Zdroj foto: nocliteratury.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Oldřich Smysl: Rád se zhostím jakéhokoli úkolu

smysl perexPřinášíme Vám krátký rozhovor s muzikálovým hercem Oldřichem Smyslem, který prozradí, jak se těší na nové nastudování muzikálu Krysař v Divadle Kalich.

 

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Zlé časy – netradiční česká scifi

zle casy200V únoru vydalo nakladatelství Laser novou scifi knihu Michala Březiny s názvem Zlé časy o netradičním cestovali časem. Záměrně neuvádím slovo „hrdina“, ale počkejte sami… Co myslíte, bude hůř?

 

...

Literatura

Patří měšťanská morálka minulosti?

altDusnými předsudky ovládajícími měšťanskou třídu, hamižným lpěním na majetku a bezcitností, pokrytectvím, které prosáklo veškerým chováním i jednáním - tím se zabývali jak vědci všeho možného zaměření, tak umělci. Spisovatelé zanechali početná svědectví...

Divadlo

Jak se u nás hrálo a zpívalo

Nakladatelství KANT přichází s dvěma zajímavými publikacemi, které se věnují různým podobám divadla, ať již jsou to proměny (převážně veseloherního) herectví zachycené v Komediantech na české scéně nebo vývoj "zábavněhudebního divadla" v klikatém a místy pořádně trnitém poválečném období, jak to zaznamenává kniha Od operety k muzikálu

Film

Myslet filmem je těžké – zvláště když se něco takového úplně vytratilo

Myslet filmem perexPo téměř čtyři měsíce se v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí konala výstava MYSLET FILMEM. Navštívil jsem ji nedlouho před uzavřením (tento okamžik nastal 18.2.2023) a nestačil se divit.