Agatha Christie: A pak nezbyl žádný...v novém překladu o černoušcích ani zmínka
Kultura21.cz

Agatha Christie: A pak nezbyl žádný...v novém překladu o černoušcích ani zmínka

a-pak-nezbyl-zadny perexDetektivka z roku 1939 je skvostem z jednoduchého důvodu. Deset malých černoušků v novém překladu! Jaká bude? „Do moderního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni. Desítka přítomných včetně sluhy a kuchařky zde má stanout před tváří spravedlnosti. A ta s nimi účtuje – den co den ubude na stole v jídelně figurka a s ní vyhasne život některého obviněného. Nikdo jiný na ostrově není. Vraždí tedy jeden z nich…“

Čteme jedním dechem, co naplat! Knížka s voňavým papírem a příjemným formátem do ruky nezklame nikoho, kdo už tuto edici dobře zná.

„Máme tady tři oběti, na to nezapomínejte…

…K pevnině je to přes půldruhého kilometru, moře bylo vzedmuté a u pobřeží běsnil příboj. Na útesech navíc byla spousta lidí, skautů i dalších místních, kteří ostrov sledovali.“

Ať se pak k příběhu vrátíte kamkoliv, uchvátí vás jedinečný vypravěčský um, který v málo slovech vystihne takovou atmosféru, že naprosto přesně cítíte, kde jste a co děláte a jak se cítíte. Atmosféra ostrova a domu, který je v hlavní roli, potěší milovníky i severské krimi, které snad trochu omámena dobou, ráda zařadím zrovna k tomuto příběhu. Tak syrový a chladný je.

Vjemy jdou do morku kostí a roztáčejí mozkové závity, protože opravdu nevíte, s čím se druhý den parta na ostrově probudí. Jak nadčasový román!

Desítka přítomných včetně sluhy a kuchařky před tváří spravedlnosti

Zejména část, kde přítomní zažívají běsnění bouře, je prostě úchvatná a úplně láká k šálku horkého čaje, teplé peřině a naprostému ponoření se do příběhu. Ne, vážně se mi nechtělo se odpoutat a vplout zase do všedního dne. A to příběh s deseti černoušky znám. Dá se říci, že jsem se ponořila tak hluboko, že jsem zatoužila znovu pohledat film s tímto námětem. Protože ať vezmete tento geniálně spletený příběh z jakékoliv strany, je jasné, že tisíc vypravěčů, tisíc odstínů.

A pak nezbyl žádný vyniká strohostí, jednoduchostí a přitom obrovskou barevností a hrou na city, emoce čtenáře. Každé slovo je skvost, každé slovo vás zavádí hlouběji a hlouběji. Možná z toho je jednoduše cítit to, že s příběhem a zápletkou byla autorka po vypracování nadmíru spokojená.

Já se ráda hlásím k nadmíru spokojenému čtenáři.

Snad jen, kdoví, co by Agatha řekla na přejmenování knihy… K tomu ostatně je psáno:

"Česká média mimo uvedený kontext v září 2020 informovala – v reakci na rasové nepokoje v USA v roce 2020 –, že ve Francii román se souhlasem dědiců bude vydáván bez zmínky o černoušcích v názvu ani v textu." Wikipedie

Jedno se ale nechat musí – je to něčím zásadní kniha do sbírky knih od Agathy Christie. 

a-pak-nezbyl-zadny

A pak nezbyl žádný
Autor: Agatha Christie
Originál: And There Were None, 2021
Nakladatelství: Kalibr
Přeložil: Milan Lžička
Vydání sedmé

Hodnocení: 90 %

www.kalibr-knihy.cz


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Juraj Hnilica: V našich textech písní převládá hodně emocí, o sexu, bláznivých věcech a pro teenagery

DSC 1314webSlovenský úspěšný zpěvák Juraj „Ďuro“ Hnilica se vydal v tomto měsíci na turné po českých městech. Pro náš magazín nám poskytl v minulých dnech rozhovor.

...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Čtěte také...

Historická detektivka z Francie? - Skleněná past

sklenena past 200Nakladatelství Jota vydalo v listopadu poutavý příběh Skleněná past od francouzského autora Érica Fouassiera, ve kterém se mísí dějiny, tajemno a hlavně napětí. Historická detektivka z počátku 16. století jako vyšitá!

...

Literatura

Co na to říct, Johne Irvingu

ulice zahadnych tajemstvi 200Svět podle Garpa – první Irvingův román, který mě naprosto ohromil, už když jsem byla náctiletá. Rok vdovou nebo zřejmě nejslavnější Pravidla moštárny na sebe dlouho nenechaly čekat. John Irving, americký spisov...

Divadlo

Na podzim do divadla: Mobilstory

200 mobilstoryO prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte! Na moderní hru si zajděte do Divadla Radka Brzobohatého na představení s názvem Mobilstory...

Film

Špion Johnny English znovu zasahuje
ImageOd pokračování ztřeštěné parodie na Jamese Bonda by se dalo očekávat, že její úroveň poklesne, stejně jako tomu bývá v mnoha jiných případech ne příliš pochopitelných pokračování. Ale tentokrát úroveň filmu kupodivu s...