Agatha Christie: A pak nezbyl žádný...v novém překladu o černoušcích ani zmínka

Agatha Christie: A pak nezbyl žádný...v novém překladu o černoušcích ani zmínka

a-pak-nezbyl-zadny perexDetektivka z roku 1939 je skvostem z jednoduchého důvodu. Deset malých černoušků v novém překladu! Jaká bude? „Do moderního sídla na osamělém ostrově se sjíždí několik hostů. U večeře se dozvídají děsivou pravdu o tom, proč sem byli pozváni. Desítka přítomných včetně sluhy a kuchařky zde má stanout před tváří spravedlnosti. A ta s nimi účtuje – den co den ubude na stole v jídelně figurka a s ní vyhasne život některého obviněného. Nikdo jiný na ostrově není. Vraždí tedy jeden z nich…“

Čteme jedním dechem, co naplat! Knížka s voňavým papírem a příjemným formátem do ruky nezklame nikoho, kdo už tuto edici dobře zná.

„Máme tady tři oběti, na to nezapomínejte…

…K pevnině je to přes půldruhého kilometru, moře bylo vzedmuté a u pobřeží běsnil příboj. Na útesech navíc byla spousta lidí, skautů i dalších místních, kteří ostrov sledovali.“

Ať se pak k příběhu vrátíte kamkoliv, uchvátí vás jedinečný vypravěčský um, který v málo slovech vystihne takovou atmosféru, že naprosto přesně cítíte, kde jste a co děláte a jak se cítíte. Atmosféra ostrova a domu, který je v hlavní roli, potěší milovníky i severské krimi, které snad trochu omámena dobou, ráda zařadím zrovna k tomuto příběhu. Tak syrový a chladný je.

Vjemy jdou do morku kostí a roztáčejí mozkové závity, protože opravdu nevíte, s čím se druhý den parta na ostrově probudí. Jak nadčasový román!

Desítka přítomných včetně sluhy a kuchařky před tváří spravedlnosti

Zejména část, kde přítomní zažívají běsnění bouře, je prostě úchvatná a úplně láká k šálku horkého čaje, teplé peřině a naprostému ponoření se do příběhu. Ne, vážně se mi nechtělo se odpoutat a vplout zase do všedního dne. A to příběh s deseti černoušky znám. Dá se říci, že jsem se ponořila tak hluboko, že jsem zatoužila znovu pohledat film s tímto námětem. Protože ať vezmete tento geniálně spletený příběh z jakékoliv strany, je jasné, že tisíc vypravěčů, tisíc odstínů.

A pak nezbyl žádný vyniká strohostí, jednoduchostí a přitom obrovskou barevností a hrou na city, emoce čtenáře. Každé slovo je skvost, každé slovo vás zavádí hlouběji a hlouběji. Možná z toho je jednoduše cítit to, že s příběhem a zápletkou byla autorka po vypracování nadmíru spokojená.

Já se ráda hlásím k nadmíru spokojenému čtenáři.

Snad jen, kdoví, co by Agatha řekla na přejmenování knihy… K tomu ostatně je psáno:

"Česká média mimo uvedený kontext v září 2020 informovala – v reakci na rasové nepokoje v USA v roce 2020 –, že ve Francii román se souhlasem dědiců bude vydáván bez zmínky o černoušcích v názvu ani v textu." Wikipedie

Jedno se ale nechat musí – je to něčím zásadní kniha do sbírky knih od Agathy Christie. 

a-pak-nezbyl-zadny

A pak nezbyl žádný
Autor: Agatha Christie
Originál: And There Were None, 2021
Nakladatelství: Kalibr
Přeložil: Milan Lžička
Vydání sedmé

Hodnocení: 90 %

www.kalibr-knihy.cz


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Turistický seriál K21: Litomyšl

zamek litomysl arkady 200Milí čtenáři, s blížícími se prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašid...

Hledat

Literární soutěže jsou jednou z nejlepších cest, jak dát o sobě vědět

Lucie Hlavinková, která se poprvé proslavila knížkou pro děti, je patronkou naší literární soutěže, která právě skončila a čeká na vyhlášení svých vítězů. Lucie nám na sebe prozradila, jak se stala spisovatelkou, čemu se nejraději věnuje a co nového připravuje pro své čtenáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Nechte děti vyprávět nejen o Praze

praha-pro-male-vypravece 200V nakladatelství Presco vyšla v loňském roce další Velká knížka pro malé vypravěče tentokrát zaměřená na naše hlavní město, na Prahu. Autorem knihy je Libor Drobný, který si s ní opravdu vyhrál.


Literatura

Šifra prolomená téměř po čtvrtletí

Katharinina sifra200Kniha Zlín vydala další knihu Jørna Liera Horsta, tentokrát ze série Odložené případy. Nese název Katharinina šifra a opět stojí za to.

 

...

Divadlo

Společenstvo vlastníků ukazuje přehlídku typických Čechů

spolecenstvo vlastniku 200V rámci festivalu Setkání Stretnutie do Zlína přijelo také pražské Divadlo Vosto5 se svou hrou Společenstvo vlastníků. Letošní ročník se nesl v duchu biografií, ale také tématu „co dnes znamená být jiný“, což se v n...

Film

Složité romantické vztahy ve válce

tmavomodry svet 200Vážný romantický film Tmavomodrý svět (2001) je jedním z nejnákladnějších Českých filmů současnosti. Díky dobrému jménu tvůrců Jana a Zdeňka Svěráka do něj vlož...