Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Kluk v kopačkách o kamarádství, lumpárnách i fotbalu

Tisk

Kluk v kopačkách 200

Mají vaše děti rády fotbal a občas si něco přečtou? Potom byste jim určitě měli pořídit knihu Kluk v kopačkách od Markéty Bolfové. Najdou v ní milý příběh o jednom chlapci, který má možná stejné záliby jako oni.

Nejdříve něco k autorce. Markéta Bolfová je mladá spisovatelka, jíž vlastně teprve nedávno (v roce 2022) vyšla prvotina Kamarádi z naší ulice. V prvních měsících roku 2023 se potom na pulty knihkupectví dostává aktuální Kluk v kopačkách. Psaním se ovšem autorka zatím samozřejmě neživí. Pracuje ovšem v knižním průmyslu jako redaktorka marketingu pro knižní velkoobchod PEMIC BOOKS.

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je Tomáš, který velice rád hraje fotbal a ve svém týmu je za hvězdu. Kvůli tatínkově práci se ovšem bude muset přestěhovat do jiného města, začít chodit do nové školy a najít si kamarády. Každý kdo něco podobného zažil potvrdí, že se nejedná o nic jednoduchého. Navíc když bude Tomáš bydlet u dědečka, který je tak trochu podivín. Situaci úplně nezlehčí ani namyšlený chlapec jménem Michal, jenž si Tomáše začne od začátku dobírat. Jak tohle celé dopadne?

Fotbal v roli vedlejší

Jak už obálka i název knihy napovídají, určitou roli tu hraje fotbal. Nakonec ovšem ne zase tolik zásadní. Daleko víc má čtenář možnost sledovat, jak se Tomáš seznamuje s novým prostředím a lidmi. Určitě tu najdete i řadu poučení, přestože schovaných do zábavné formy. O tom, že průšvihy se nevyplácí. Že je lepší táhnout za jeden provaz. A v neposlední řadě, že všechno nemusí být tak zlé, jak to na první pohled vypadá.

Je to prostě takový klasický klučičí příběh o lumpárnách, kamarádství a všem, co každý podobně velký kluk ve svém dobrodružném životě může zažít. Text je napsán příjemnou formou a vzhledem k útlosti knížky ji můžu doporučit vlastně i méně zkušeným čtenářům.

Nakonec dojde i na velké fotbalové utkání, při němž ovšem půjde v první řadě o něco jiného než jen zvítězit. Ostatně z toho by si měli někteří trenéři i někteří rodičové vzít příklad. Nemusí být vždycky nejdůležitější odejít jako vítěz, ale především hrát jako tým.

Než se ovšem k tomuto finálovému bodu dostanete, bude před vámi poměrně dlouhá cesta. Vedle kopané se v příběhu objevuje i hodně zvířat. Vlastně nakonec skoro víc, než samotného míčového sportu. Ostatně, zvířátka samozřejmě mají děti rády, takže to rozhodně není na škodu.

Důležité je táhnout za jeden provaz a hrát jako tým

Chci tím říct, že tahle knížka rozhodně není ani zdaleka jen pro fanoušky fotbalu. Oblíbit si jí může vlastně jakýkoliv kluk nebo holka, protože se jedná o upřímný pohled na to, jak někdy může být dětství obtížné. Přestože v dospělosti čekají všechny daleko závažnější problémy, takový posmívající se spolužák nebo nějaký průšvih je pro dospívajícího chlapce takřka koncem světa.

A co by to bylo za dětskou knížku, kdyby se v ní neobjevily aspoň nějaké obrázky. V této jich je poměrně dost a má je na svědomí Lukáš Fibrich. Toho můžete znát třeba ze spolupráce s časopisem ABC, ale i z první knížky autorky. Jeho černobílé ilustrace jsou velice pěkné a zajímavě zachycují jednotlivé situace.

Kluk v kopačkách rozhodně splnil to, co jsem od něj očekával. Vrátil jsem se pomocí něj do dětských let a užil si nějakých těch lumpáren. Myslím si, že většině dětí by se tohle drobné dílko mohlo líbit, a třeba započít jejich čtenářskou kariéru.

Kluk v kopačkách 450

Kluk v kopačkách

Autor: Markéta Bolfová

Žánr: Dětská literatura

Nakladatelství: Bambook (Grada)

Počet stran: 120

Ilustrace: Lukáš Fibrich

Hodnocení: 90 %

www.grada.cz/kluk-v-kopackach-13435/


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Igor Orozovič: Kdyby čeština byla mezinárodním jazykem, mohly některé české písničky být světovým hitem

IgorOrozovic 200Igor Orozovič, člen činohry Národního divadla v Praze a také zakladatel Cabaretu Calembour, uvedl na svém YouTube kanále sérii šesti videoklipů, kterou příhodně nazval Rébusongy aneb Poznávačky. Diváci mají za úkol uhodnout, o kterou če...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Je-libo bizárek v komiksovém kabátku? Dobrodružství Jeronýma Moucherota

dobrodruzstvi jeronyma moucherota200Komiksové nakladatelství Crew vydalo v květnu v edici Mistrovská díla evropského komiksu Dobrodružství Jeronýma Moucherota od význačného francouzského autora Francoise Boucqa. Necháte se nalákat na...


Literatura

Linda Kohanov: S koněm mezi světy

S konem mezi svety 200Nejen nejkrásnější, ale také nejmoudřejší úhel pohledu na svět je ze hřbetu či z oka koně…Možná to, co se jen těžko chápe z různých knih, dobře a jasně pochopíte po boku právě tohoto obrovského zvířete. Jako by v něm byla ...

Divadlo

Na Plovárnu jedině v lázních!

plovarna 200V rámci multižánrového festivalu LUHOvaný Vincent čeká jeho návštěvníky také divadlo. A ne ledajaké. Půjde o žonglérsko-akrobatické představení Plovárna souboru Bratři v tricku. Kde jinde strávit nedělní odpoledne rozmarného léta než v Jurkov...

Film

Jak potrestat lidstvo? Vzít mu všechny smysly!
ImagePerfect sence je uměleckým filmem na pomezí mezi sci-fi a romancí. Dvojice mladých lidí se potkává v místě, kde muž pracuje a žena bydlí, a začínají spolu nejprve mluvit, a potom i trávit intimnější chvíle. Proží...