TAKOVÉ BYLY – příběhy pozoruhodných českých žen, narozených v 19. století

TAKOVÉ BYLY – příběhy pozoruhodných českých žen, narozených v 19. století

olina franco200Olina Franco je česká výtvarnice, která se již léta zabývá tematikou vztahů mezilidských i genderových. Ve svém novém cyklu „Takové byly“ se zaměřila na osudy českých žen, narozených v 19. století.

 


„Tyto ženy byly neohrožené Amazonky a jejich osudy se často vzájemně propojovaly. Všechny svou neskonalou vůlí dokázaly takřka nemožné a ostatním ženám vydobyly to, co se dnes může jevit zcela přirozené, běžné a samozřejmé – právo na vzdělání, výběr a volbu povolání i svobodné rozhodnutí ve všech aspektech života. Jejich osudy se často vzájemně propojovaly a leckdy, pokud dříve nezemřely či neemigrovaly, byly i násilně ukončeny nástupem totalitní moci. Jejich majetky byly zkonfiskovány, znárodněny či zašantročeny, jejich talenty zlomeny a jejich osudy vymazány z paměti českého národa.“

olina franco1

Olina Franco příběhy takových žen ztvárnila v tzv. figurlážích, jsou to lehce nadživotní ženské postavy vyříznuté z překližky, polepené, pomalované či jinak prostorově ztvárněné.

Je mezi nimi lékařka, která založila nemocnici v Bagdádu, v níž léčila tropické choroby, které po návratu do vlasti vystříleli nacisté celou rodinu. Žokejka, která jako první a poslední žena vyhrála Velkou Pardubickou v roce 1937, v té době jí už bylo čtyřicet dva let a jejími soupeři byli především mladí oficíři Wehrmachtu. Operní diva, již obdivoval celý svět a která nikdy nedostala angažmá v Národním divadle, nakonec zemřela v Brazílii. Tanečnice – špionka, které prý Mata Hari nesahala ani po kotníky. První žena, která dostala Nobelovu cenu míru a zasloužila se o vznik soudního dvora v Haagu. Cestovatelka, která ač byla sirotkem vychovaným na obecní náklady, objela celý svět, zažila srážku vlaků, ztroskotání lodi i zničující zemětřesení. Malířka žijící mezi Prahou, Roztoky a Paříží, kam posílala nadějné české malíře na zkušenou a kterou velmi obdivoval A. Rodin. Sochařka, která vystavovala po celé Evropě, ale její jméno bylo v Čechách zapomenuto. Módní návrhářka, jež oblékala celebrity té doby, jimž se chtěla vyrovnat i Marta Gottwaldová. První žena v humanitární péči, která koupila pozemek na Jadranu a vozila na ozdravné pobyty chudé a nemocné české děti. První architektka, zaměřující se na sociální projekty pro ženy a děti. Knihovnice, sirota, která byla vychována v rodině Vojty Náprstka a která jeho přání prý uhodla dříve, než je sám vyslovil. Telegrafistka, která po této práci toužila tolik, že napsala dopis samotnému císaři Františku Josefovi I. A mnoho dalších…

S Pozoruhodnými ženami Oliny Franco se můžete seznámit v červnu 2022 na mezinárodní výstavě kolážistů v Galerii Kritiků v paláci Adria, nebo na další výstavě v hudebním klubu Rock Café v Praze 1 na Národní třídě.

olina franco2

Zdroj foto: Jaroslav Jiřička


 

PřihlášeníSoutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner

Videorecenze knih

Banner

Rozhovor

Táňa Havlíčková: Sebevědomí nelze dohnat oblečením

Tana-Havlickov perex“Tělo, mysl a srdce jsou svatá trojice. A každá z této trojice má stejnou důležitost,” říká módní návrhářka Táňa Havlíčková, kterou znají převážně ženy. Její jméno totiž bývá spojováno především s její ...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

Polabí z ptačí perspektivy: Unikátní výstava fotografií Petra Randáka

200vytGalerie moderního umění v Roudnici nad Labem zve všechny své příznivce na nově otevřenou výstavu s názvem „Polabí z ptačí perspektivy.“ Expozice fotografií bude k vidění až do 15. září.

...

Literatura

Továrna na panenky – o vzácnosti svobody

TovárnaV továrně na panenky v Londýně, kde Iris pracuje, plynou dny jeden za druhým a všechny jsou stejné. Ve stejnou dobu vstávat, ve stejnou dobu obědvat a jít spát. Pracuje tu se svou sestrou Rose, která se bez výhrad podvoluje tomuhle způsobu života. Iris vša sní o něčem jiném – její váš...

Divadlo

Elita národa včera, dnes a zítra
ElityDoba se mění, ale lidé zůstávají stejní. Tento sociální jev má svou kladnou i zápornou stránku. Jestliže se ale v postkomunistických zemích objevují na vysokých společenských pozicích osoby spjaté s nechvalnou činností pro minulý režim, je tento úkaz silně...

Film

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

...