Bible vína aneb náboženství jménem vinařství

Bible vína aneb náboženství jménem vinařství

Tisk

Bible vína resZnačná část dospělých už zřejmě dostala někdy otázku, zda patří mezi pivaře, nebo vinaře. Patříte do té druhé skupiny, ale nevyznáte se tolik vínech, nevíte jak je degustovat nebo s jakým jídlem podávat? Potom je právě pro vás určena krásná publikace s všeříkajícím názvem Bible vína.

Já jsem kdysi patřil k těm prvním. Při cestách s kamarády po hospodách jsem vypil nejedno pivo. Jednoho dne mi ovšem nějak přestalo chutnat (pivaři si v tento moment ťukají na čelo) a začal jsem dávat přednost vínu. Nejsem zrovna pravidelný konzument tohoto ušlechtilého moku, ale příležitostně si několik skleniček dám. Donedávna jsem dokázal rozlišit tak maximálně bílé víno od červeného, případně suché od polosuchého. Potom se ovšem do mých rukou dostala tato bible a začal jsem objevovat náboženství jménem vinařství.

Jedná se o světový bestseller od autorů světoznámého portálu Winefolly.com Madeline Puckette a Justina Hammacka. Jak sami v úvodu uvádějí, nejedná se o nejobsáhlejší dílo na světě (přestože je poměrně objemné). Snažili se do něj ovšem vložit ty nejdůležitější základy, které by měl znát každý profesionální someliér či nadšenec do tohoto kouzelného moku.

bible-vina 1

Kniha poprvé vyšla v roce 2015, umístila se v žebříčku New York Times a byla přeložena do více než 20 jazyků. Dodnes ji používají vedoucí kurzů a seminářů o víně, someliéři nebo manažeři restaurací, kteří chtějí svým zákazníkům nabídnout co nejlepší servis s tímto nápojem spojený.

Obsah by se vlastně dal rozdělit na dvě základní části. Každá z nich má potom samozřejmě hned několik podčástí. V té první a výrazně kratší naleznete na několika desítkách stran základní informace o charakteristice vína, degustování, skladování, servírování nebo celkovém vzniku vína. Můžete si ji přečíst v jednom kuse a dozvíte se řadu zajímavých informací.

bible-vina

Například o různých druzích vín, jejich důležitých složkách i smyslech, které můžete během konzumace používat. Už nebudete, jako já dřív, rozlišovat pouze bílé a červené (možná ještě růžové) víno. Kniha vás vlastně svým obsahem navádí k tomu, abyste začali experimentovat, abyste zjišťovali chutě a vůně nápoje, zapisovali si poznámky a tím se postupně stávali určitými odborníky.

U všeho je spousta obrázků a ilustrací, díky nimž je text srozumitelný a poměrně lehce pochopitelný. Zároveň slouží jako určitá předehra k následné části, o níž si povíme za chvilku. Ještě bych rád zmínil i velice hezky zpracované snoubení vína a jídla, díky němuž budete vědět, jaký nápoj si máte k určitému pokrmu dát. Dokonce je tu i základní tabulka s několika konkrétními příklady. Zároveň se ovšem autoři opět snaží vše jednoduše vysvětlit, abyste si dokázali cestu k příslušné kombinaci najít sami.

Bible vína str. 100-101

Nyní už přichází čas k tomu, abyste si vybrali své vlastní víno, případně se podívali na informace o těch, co už máte doma. V druhé části totiž najdete rozdělení vín podle odrůd a vinařských regionů. Samozřejmě i v tomto případě to můžete pojmout stylem, že si vše přečtete jako klasickou knihu. Zároveň si ovšem můžete například vyhledat, jaká jsou zajímavá vína právě v dané oblasti nebo co se můžete dozvědět o určité odrůdě.

Nejsou tu vypsány všechny odrůdy (ani země). Ovšem zajímavý je fakt, že použitých 98 odrůd a 14 typů cuvée patří k většině celého světa. Oněch 9 odrůd totiž zabírá 71 % vinic. Zbylých 1285 odrůd potom tedy výrazně méně.

U zemí potom najdete klasifikaci, příklady nejoblíbenějších a nejznámějších vín nebo třeba mapku se zakreslenými oblastmi. Nechybí ani Česká republika, která přeci jenom je významným zástupcem tohoto oboru.

Celá kniha je tak exklusivním průvodcem po světě vína. Odpovídá tomu i větší formát, luxusní vysokogramážní papír a kvalitní pevná vazba. Tahle publikace poslouží nejen jako skvělý dárek, ale i určitá možnost začít vnímat pití vína jinak. Pro mnohé se totiž nejedná o pouhou konzumaci, ale takřka životní styl.

Bible vína res

Bible vína

Autoři: Madeline Puckette a Justin Hammack
Vydalo: Familium
Rok vydání: 2023
Počet stran: 344

Hodnocení: 100 % pro vinaře

www.familium.cz/darkove-knihy/2562-bible-vina-9788088333449.html


 

PřihlášeníAneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

4. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

4 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Čtěte také...

Jizerská padesátka: běžkaři uctívají památku horolezců

Jizerska padesatka 200Na lyžařském stadionu Bedřichov v Jizerských horách odstartuje v neděli, 13. ledna 2013 již 46. ročník klasického běžkařského závodu Jizerská 50 ČSOB Pojišťovny. Avšak již v pátek 11.1. a v...


Literatura

Myslel si, že jeho život už nemůže být horší. Ale pak ho spolknul eskalátor

eskalator perexDamián je obyčejný kluk. Nevyniká krásou, inteligencí, talentem, smyslem pro humor ani roztomilostí. To by možná ani nevadilo, kdyby nebyl jediným průměrným a nezajímavým dítětem ve skupince sedmi sourozenců.

Divadlo

Hráči - Komorní scéna Aréna
Hráči 200Hercům nejvyšší kategorie, těm, kteří dokážou svou profesi vypilovat na mistrovskou úroveň jemně cizelovaných detailů, říkám, čistě jen pro svou potřebu, hráči. Ostravská Komorní scéna Aréna má stejnojmennou Gogolovu klasiku na repertoáru už šestý...

Film

Madagaskar: Království lemurů 3D v IMAX

Madagaskar 200Tento 39minutový dokument o tvorech, kteří přežili i dinosaury, měl předpremiéru v pražském Cinema City Flora IMAX ve středu 22.10.2014. Dokument se těšil neobyčejné pozornosti a proto byla předpremiéra naprosto vyprodána. ...