Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Tisk

Nahore fouka perexPrvní Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa – Mount Everest, Kančendžengu a K2, má spoustu elánu a chuť pořád něco podnikat. Před nedávnem jí vyšla kniha Nahoře fouká, inspirativní průvodce pro ženy, které chtějí jít vlastní cestou. A stejně inspirativní je i samotná autorka, žena mnoha rolí a tváří, Klára Kolouchová.


Knihu vydalo v roce 2022 nakladatelství Labyrint ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group a text zaznamenala Martina Riebauerová, novinářka, dramaturgyně diskuzních pořadů na ČT24. Autorkou doprovodných koláží je Lucie Šťastná.

Intimní zpověď autorky jako zrcadlo pro čtenáře
I když by se mohlo zdát, že tahle knížka bude hlavně o tom, jak Klára Kolouchová leze na hory a čtenář s ní bude prožívat výstupy na osmitisícovky pěkně krok za krokem, s dosažením vrcholů, šťastnými návraty a úlevou, že všechno dobře dopadlo, úplně tomu tak není. Už anotace napovídá, že obsah tvoří několik vzájemně propojených vrstev a klade otázky na tělo nejen samotné Kláře, ale i čtenářkám a čtenářům, kteří dostávají šanci zamyslet se nad tím, jakou životní cestou se právě oni chtějí ubírat. A jako zrcadlo či odrazový můstek jim může posloužit třeba právě tahle velice osobní, místy až intimní zpověď Kláry Kolouchové. Nespoutané ženy a milující matky, která s láskou, vytrvalostí a jistou dávkou sobectví naplňuje své sny. A nutno dodat, že jí nechybí pořádná dávka odvahy!

O sobě a rodině, o horách a lidech
Žánrově nejvýstižněji bych titul označila jako motivační literaturu s životopisnými a cestovatelskými prvky. Jistě ne náhodou nese název Nahoře fouká. Nejsou to totiž jen horské vrcholy, kde na člověka působí „povětrnostní“ vlivy, a tak tuhle dávku motivace a inspirace lze s úspěchem využít i v podnikatelské nebo manažerské sféře. Určitě se dá považovat za průvodce pro ty, kteří se nebojí jít v životě vlastní cestou.

„Mám výdrž. A taky toho dost vydržím. Jsem spontánní a životní optimistka. Navenek mohu působit lehkovážně, ale věci kolem mne se mě bytostně dotýkají. A taky jsem detailistka, do jisté míry perfekcionistka. Nesnáším, když něco není dotažené do konce. Nemám ráda věci, které jsou jen tak lážo plážo, jsem urputná.“

Klářino vyprávění je proloženo odstavci, které o ní napsali její nejbližší. Manžel, dcera, rodiče, kamarádi… Krátká vyznání dokreslují obraz této kontroverzní osobnosti, kterou její blízcí s láskou přijímají právě takovou, jaká je. Pasáže popisující vysokohorské prostředí a expediční atmosféru jsou výstižné, napínavé a emotivní. Všechno je podáváno otevřeně a s upřímností, ačkoli to občas odhalí i slabší stránky této ženy a její názory někoho třeba popudí.

"To hezké kolem sebe si musíme vybojovat sami."

Abyste si čtení knihy Nahoře fouká užili a vzali si z ní to podstatné, rozhodně byste se měli vyvarovat hodnocení osobnosti Kláry Kolouchové. Doporučuji užívat si osvěžující styl psaní bez zbytečných kudrlinek, nasávat vůni dobrodružství a vyzobávat perly, které text ukrývá. 

Nahore fouka

Nahoře fouká
Autor: Klára Kolouchová, zaznamenala Martina Riebauerová
Žánr: osobní rozvoj a styl, motivační literatura
Vydáno: 2022, nakladatelství Labyrint ve spolupráci s Euromedia Group
Počet stran: 184

Hodnocení: 85 %

www.labyrintshop.cz/bio/nahore-fouka/
www.knizniklub.cz/knihy/626345-nahore-fouka.html 


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Bez knihy se mi špatně usíná, říká Bohdana Tučková

bohdana200Od malička mám rád knihy, knihkupectví a také knihovny, hlavně tu naši holešovskou Ale pravda je, že mám i jednu oblíbenou v Praze, kam rád tu a tam zajdu. Je to Knihovna na Vinohradech a líbí se mi tam z mnoha důvodů. Jednak je to velmi útulné prostř...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Nahlédněte do života Jana Krause

jan kraus 200Nakladatelství BizBooks ve společnosti Albatros Media vydalo příběh Jana Krause s názvem Můj soukromý buzynes. Jedná se o první knížku, kterou o sobě napsal sám Jan Kraus, známý herec a moderátor.

...

Literatura

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly

cestou do pekla chci potkat andela 200Do mého počítače se dostala e-kniha mladého spisovatele Davida Hájka určená „dospělým čtenářům, milujícím cizí neštěstí“ s názvem Cestou do pekla chci potkat anděla

Divadlo

Zabíjejte popírače klimatických změn. Švandovo divadlo chystá satirickou komedii o střetu politiky a ekoteroristů

Zabijejte popirace 200Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší politiky? Ministryně životního prostředí se ocitá v největší morální krizi za svoji kariéru a koncert v australském parlamentu, který je...

Film

Nejhledanější muž - Philip Seymour Hoffman v hlavní roli špionážního dramatu. Napsal mu ji John le Carré

Nejhledanejsi muz 200Dlouho očekávaný snímek A most wanted man (Nejhledanější muž) na motivy románu Johna le Carrého (autora bestsellerů Jeden musí z kola ven a Nepohodlný) vstoupil 4. září do českých kin. Nedávno zesnulý herec, kte...