Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Kniha Kláry Kolouchové o zdolávání horských vrcholů, plnění snů a vlastní cestě

Tisk

Nahore fouka perexPrvní Češka, která zdolala tři nejvyšší vrcholy světa – Mount Everest, Kančendžengu a K2, má spoustu elánu a chuť pořád něco podnikat. Před nedávnem jí vyšla kniha Nahoře fouká, inspirativní průvodce pro ženy, které chtějí jít vlastní cestou. A stejně inspirativní je i samotná autorka, žena mnoha rolí a tváří, Klára Kolouchová.


Knihu vydalo v roce 2022 nakladatelství Labyrint ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group a text zaznamenala Martina Riebauerová, novinářka, dramaturgyně diskuzních pořadů na ČT24. Autorkou doprovodných koláží je Lucie Šťastná.

Intimní zpověď autorky jako zrcadlo pro čtenáře
I když by se mohlo zdát, že tahle knížka bude hlavně o tom, jak Klára Kolouchová leze na hory a čtenář s ní bude prožívat výstupy na osmitisícovky pěkně krok za krokem, s dosažením vrcholů, šťastnými návraty a úlevou, že všechno dobře dopadlo, úplně tomu tak není. Už anotace napovídá, že obsah tvoří několik vzájemně propojených vrstev a klade otázky na tělo nejen samotné Kláře, ale i čtenářkám a čtenářům, kteří dostávají šanci zamyslet se nad tím, jakou životní cestou se právě oni chtějí ubírat. A jako zrcadlo či odrazový můstek jim může posloužit třeba právě tahle velice osobní, místy až intimní zpověď Kláry Kolouchové. Nespoutané ženy a milující matky, která s láskou, vytrvalostí a jistou dávkou sobectví naplňuje své sny. A nutno dodat, že jí nechybí pořádná dávka odvahy!

O sobě a rodině, o horách a lidech
Žánrově nejvýstižněji bych titul označila jako motivační literaturu s životopisnými a cestovatelskými prvky. Jistě ne náhodou nese název Nahoře fouká. Nejsou to totiž jen horské vrcholy, kde na člověka působí „povětrnostní“ vlivy, a tak tuhle dávku motivace a inspirace lze s úspěchem využít i v podnikatelské nebo manažerské sféře. Určitě se dá považovat za průvodce pro ty, kteří se nebojí jít v životě vlastní cestou.

„Mám výdrž. A taky toho dost vydržím. Jsem spontánní a životní optimistka. Navenek mohu působit lehkovážně, ale věci kolem mne se mě bytostně dotýkají. A taky jsem detailistka, do jisté míry perfekcionistka. Nesnáším, když něco není dotažené do konce. Nemám ráda věci, které jsou jen tak lážo plážo, jsem urputná.“

Klářino vyprávění je proloženo odstavci, které o ní napsali její nejbližší. Manžel, dcera, rodiče, kamarádi… Krátká vyznání dokreslují obraz této kontroverzní osobnosti, kterou její blízcí s láskou přijímají právě takovou, jaká je. Pasáže popisující vysokohorské prostředí a expediční atmosféru jsou výstižné, napínavé a emotivní. Všechno je podáváno otevřeně a s upřímností, ačkoli to občas odhalí i slabší stránky této ženy a její názory někoho třeba popudí.

"To hezké kolem sebe si musíme vybojovat sami."

Abyste si čtení knihy Nahoře fouká užili a vzali si z ní to podstatné, rozhodně byste se měli vyvarovat hodnocení osobnosti Kláry Kolouchové. Doporučuji užívat si osvěžující styl psaní bez zbytečných kudrlinek, nasávat vůni dobrodružství a vyzobávat perly, které text ukrývá. 

Nahore fouka

Nahoře fouká
Autor: Klára Kolouchová, zaznamenala Martina Riebauerová
Žánr: osobní rozvoj a styl, motivační literatura
Vydáno: 2022, nakladatelství Labyrint ve spolupráci s Euromedia Group
Počet stran: 184

Hodnocení: 85 %

www.labyrintshop.cz/bio/nahore-fouka/
www.knizniklub.cz/knihy/626345-nahore-fouka.html 


 

PřihlášeníBanner

Vznešená vyrovnanost hvězdné kariéry Dagmar Peckové pokračuje i po 43 sezónách

Vypadá to, jako by dosáhla met, přetěžko posunutelných dál. Ve svém žánru si udržovala několik desítek let pozici, u níž jsme nikdy zcela jasně neodhadli, není-li právě tou první – podle čeho se určuje nejtalentovanější a nejúspěšnější česká pěvkyně v zahraničí. Přitom vznešená vyrovnanost umělecké úrovně Dagmar Pecková pokračuje i v době, kdy „sestoupila“ z mezinárodních jevišť a pódií, ale přitom je stále hvězdou.

Otřesné svědectví o morálce dnešní doby

Možná vám to bude znít nadneseně, ale takový dojem ve mně zanechalo čtení knížky „Férová práce“ Kim Scottové. Sice píše o Americe, nemyslím si však, že u nás to bude o mnoho lepší. Nevím, jak je to v Česku s platy, zda je mzda mužů tolik odlišná od mzdy žen jako tam, avšak sexuální morálka, podle zjištění poslední doby (případy Feri, Cimický nebo šetření na vysokých školách), je přinejmenším stejná.


Jan Melvil Publishing
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Benjamínek zlínského divadla Tomáš Červinek: „Přijít do nového kolektivu není nikdy jednoduché“

200rozJak jsme již psali, soubor Městského divadla Zlín v 68. sezóně oživili dva Tomášové – Tomáš David a Tomáš Červinek. S druhým jmenovaným, který je nyní nejmladším hercem divadla, vám nyní přinášíme rozhovor. Popsal nám, jak probíhala jeho studia a předev...

Videorecenze knih

Anketa

Červen, Mezinárodní den dětí, Světový den hudby. Co pro vás hudba znamená, vnímáte ji od dětství?
 
Banner

Co se stane, když naše vnitřní dítě mrzne?

Mít nějaký životní plán. To je to, co starší generace očekává od svých potomků. Jasnou vizi, do detailů promyšlenou cestu, po které by šli. Potomkové však nic takového nemají. Ano, vědí, co nechtějí, ale není jim jasné, jak by vlastně se svým životem měli naložit. Důležité je ale pro ně pořádně se vůči rodičům vymezit. Tyto rozdíly v očekávání pak způsobují střet generací, ve kterém není ani vítězů, ani poražených. A někde v tom všem zmatku mrzne naše vnitřní dítě…


divadlodisk.cz

Z archivu...

Čtěte také...

Jména čísel odhalují nacistické zvěrstvo

cisel200Nakladatelství Ikar ve společnosti Euromedia Group vydalo novou knihu německého publicisty Hanse-Joachima Langa, autora knihy Ženy z bloku 10, v níž odkrývá další zločiny vědců a lékařů ve službách nacistické ideologie. Kniha nese název Jména čísel, s ...


Literatura

„Život je nekonečný řetězec kuriózních absurdit“

mam se dobre 200Mám se dobře, ale špatně to snáším je název knihy, která loni vyšla Jiřímu Raichlovi. Po humorněji laděných předchozích titulech je nyní tématem historie.

...

Divadlo

Báby - tak trochu jiné divadlo

baby perexAsymetrická scéna. Miniaturní bába. Operní duet. Trocha tělesné akrobacie a velký boj proti nesmyslnému režimu. To všechno v sobě ukrývá nová inscenace Báby Divadla Na zábradlí. Pesimistickými a snad až místy surreálnými texty bojoval Daniil Char...

Film

V Českém Brodě se učili filmem a oslaví to festivalem

ucime se filmem 200Učíme se filmem je název projektu spolupráce, na kterém pracují místní akční skupiny z okolí Českého Brodu. Partnerem tohoto vzdělávacího projektu je občanské sdružení Harvest Films, jehož úkolem je odborné pora...