Postapo z válkou zničeného Ruska

Postapo z válkou zničeného Ruska

Tisk

Stanoviště 200Autor kultovního Metra Dmitry Glukhovsky přichází s další knihou Na stráži. Jedná se o první díl série Stanoviště, která v mnohém připomíná i jeho předchozí tvorbu.

Nutno podotknout, že ruští spisovatelé to v současné době samozřejmě nemají vůbec jednoduché. Takřka všechno pocházející z této země je momentálně díky napadení Ukrajiny negativní. Díla několika málo tvůrců, kteří se veřejně distancovali od Putina a jeho dobyvačných choutek, jsou ovšem přeci jen ještě přijatelným artiklem. Mezi ně rozhodně patří i knihy populárního Glukhovskyho.

Předem musím říci, že na sérii Metro tohle dílo prostě nemá. Autor si jím nasadil tak vysokou hranici, kterou už možná nikdy v životě nepřekoná. Přesto první díl série Stanoviště není vůbec špatným literárním kouskem.

Pozvolný rozjezd, gradace a akční finále

Vlastně toho má s o mnoho slavnějším sourozencem docela dost společného. Především onu temně pochmurnou atmosféru prostředí, v němž byste rozhodně nechtěli přežívat. Čtenář se ocitá v po válce zničeném Rusku, kde je otrávená řeka Volha, zčásti zamořené ovzduší a nedostatek potravin. Na základně v Jaroslavli pobývá i mladý Jegor, jehož nevlastní otec je zdejším velitelem. Nejenže mu právě on dává občas kapky, ale navíc o něj nestojí jeho vysněná dívka Michelle. Jednoho dne dostane Jegor jeden impulzivní nápad. Jít se podívat na most, po kterém nikdo nechodí. A tato událost brzy změní nejen jeho budoucnost.

Román se vlastně rozjíždí dosti pozvolně. Seznamujete se zdejšími obyvateli, pociťujete tíseň z takřka neobyvatelného místa a do toho sledujete běžné starosti lidí. Na první pohled to vypadá, že všechno ustrnulo na mrtvém bodě, dokud se nestane několik nečekaných věcí. Poté se začne zápletka rozjíždět až vyvrcholí v dosti akčním závěru.

Závěr s velkým příslibem do budoucna

Ona gradace celé dějové linky se mi vlastně docela líbila, i když nebudu lhát, že ze začátku je ten rozjezd prostě těžší na čtení. Ze stránek knihy je znát rukopis ruského autora, který je poměrně nezaměnitelný. Jedná se o první díl série, i proto je to spíše seznamovací část, v níž vás zaujme hlavně konec. Ten je ovšem velkým příslibem do budoucna, že se v tomto světě ještě budou dít velké věci.

Ústřední postavu Jegora si zřejmě na první pohled nezamilujete. Je to vlastně takový sedmnáctiletý spratek, který je sužovaný nenaplněnou láskou a trochu nestandardní rodinou. V pozdějších částech jsem mu přesto začal fandit a nakonec jsem si ho vlastně docela oblíbil. Pěvně věřím, že do budoucna by se mohl proměnit v takřka kladného hrdinu.

Na průběh dění má velký vliv i náboženství, které je tu všudypřítomné. Nebudu vám lhát, nebylo mi to úplně po chuti. Na mě ho chvílemi bylo možná až moc a klidně bych se bez něj obešel. Jedním z jedinců je i kněz, který mi byl velice nesympatický, i když to možná byl záměrný rys této postavy.

Čtení jako celek jsem si ovšem jinak užil. Je to prostě ona tak trochu netradiční sci-fi ve stylu, který autorovi Metra sedí. Opět se ocitnete na temných místech, které se budou zhmotňovat ve vaší mysli a možná vás pronásledovat v nočních můrách. V současné době se navíc jedná o hodně aktuální záležitost, i když podanou ve stylu fantastiky. Takže nakonec, proč ne. Většinu fanoušků tohoto autora Na stráži nejspíš potěší nebo ho, minimálně z úcty k němu, budou respektovat. A třeba si najde i mnoho nových čtenářů, pro něž se bude jednat o vstup do světa jednoho z nejznámějších ruských tvůrců.

Stanoviště 450

Na stráži

Série: Stanoviště, 1. díl

Autor: Dmitry Glukhovsky

Žánr: Sci-fi

Nakladatelství: Laser-books (Laser)

Rok vydání: 2023

Počet stran: 288

Hodnocení: 70 %

www.knizniklub.cz/knihy/598047-stanoviste-na-strazi.html


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Renata Štulcová je od dětství jazykový nadšenec a miluje češtinu

renata stulcovaS Renatou Štulcovou jsme se poprvé setkaly v roce 2003. Strávily jsme spolu pěkné dopoledne na besedě s dětmi. Zrovna jí vyšla první kniha Nemetonburk aneb Tajemství ve skále. Renata malovala dětem lab...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Vůně antikvariátů

altAntikvariáty. Tak trochu jiný svět, který se otevírá se vstupem do místností s horami knih, se specifickou vůní a zvláštním klidem. Čas se v tu chvíli stává nedůležitým a starosti běžných dnů zůstanou venku. Objevovat taj...


Literatura

Li Č´-Čchang: Sedni si a nedělej nic

sedni perAneb „pij čaj a vyčkávej“ – v mysli mi uvízla tato slova z citace v knize. Pít čaj a vyčkávat. Umíte si představit tento stav? Aktivní odpočinek mysli i ducha, o těle nemluvě? Jestli ano, byť jen letmo, jistě už jen při té představě cítíte na těle i n...

Divadlo

Vězeňský kvintet

vezensky kvintet200Máj - lásky čas. Jaro je v plném květu a omamná vůně vítězství se line osvobozenými pražskými ulicemi, jež se stávají němými svědky příběhů se šťastnými konci i přívalů radosti vyvěrajících z návratů, setkávání a toliko kýžené t...

Film

Jak se lidé chovají za války a jak o ní smýšlejí

total2000Volná řada sborníků nazvaných Kultura a totalita je prozatím rozčleněna do pěti svazků.

...