Čtyři tetičky a jedna vražda

Čtyři tetičky a jedna vražda

Tisk

ctyri teticky perexNenechte se zmýlit českým názvem prvotiny Jesse Q. Sutantové, rozhodně nečekejte detektivku, ve které roli amatérského detektiva sehrají čtyři tetičky. Právě naopak – hlavní hrdinka Meddelin nešťastnou náhodou zabije násilníka a její blízké příbuzné (matka a tři tety) jsou ochotny udělat cokoliv, aby Meddy pomohly zbavit se mrtvoly.

 

Není to vůbec snadné – nacházejí se totiž na ostrově, v luxusním přímořském resortu, který hostí víc než dva tisíce svatebních hostů. Kromě mrtvoly mají na krku miliardářskou svatbu, jejich první velkou zakázku ve svatebním byznysu. Tetičky svou hašteřivostí, všetečností, pověrčivostí a pořádnou kupou předsudků dokáží již tak prekérní situaci vyostřit do absurdna. Kudlou do zad Meddelině úporné snaze ukočírovat rodinný cirkus je zjevení se její velké lásky z vysoké. Sympatický, atraktivní a úspěšný Nathan je pro Meddy stále mužem číslo jedna. Meddy žongluje mnoha míčky – musí se vyhnout následkům svého činu, zařídit bezchybný průběh svatby a znovu okouzlit svého ex. A navrch si ujasnit, jak skloubit tradicí vyžadovanou oddanost rodině se svými sny o naplněném životě.

Žánrová všehochuť
Dílo nelze zařadit do některé ze žánrových škatulek, jde o mišmaš romantické komedie, mýdlové opery s prvky detektivky a rodinného dramatu. To vše okořeněné humornými komentáři asijské kultury a podrobným popisem svatebních zvyklostí.

Příběh pádí překotně vpřed, sotva se Meddy podaří na poslední chvíli vybruslit z jednoho průšvihu, milující tetičky se postarají o další malér způsobem tak absurdním, že čtenář ze spokojeného pochichtávání propukne v hlasitý smích. Tetičky jsou zábavné, Meddy natolik sympatická, že jí musíme držet všechny palce až do šťastného konce. O tom, že příběh skončí happy endem nikdo nepochybuje, stránky nás nutí otáčet zvědavost, jak k němu vyprávění dospěje.

Čtivé, zábavné, ale…
Kdo se nechá strhnout vírem bláznivých momentů a nebude při čtení příliš přemýšlet, užije si knížku víc. Humorné prvky se opakují, jen lehce přetřeny na jinou barvu, děj se posouvá díky událostem, které jsou víc než nepravděpodobné. Tetičky místy působí jako hrubě načrtnuté karikatury, občas jednají tak dětinsky, až to bolí. Nathan představuje prototyp perfektního hrdiny romantické komedie, ale vnímavějšího čtenáře nepřesvědčí. Nečekejte nic, co provází rozchody milenců. Bez vysvětlení se nechá opustit a při první příležitosti pokračuje přesně tam, kde před lety jeho vztah s Meddy skončil. Bez slova výčitky, bez bolesti srdce a hnutí mysli. Meddy svou poddajností a závislostí na rodině nezapadá do evropské představy moderní mladé ženy, ale díky snaze vyřešit svůj vnitřní konflikt, nalézt hranice ve vztahu k matce, je uvěřitelná a zajímavá. Na rozdíl od padouchů, kterých nám Sutantová dopřává poskrovnu a ke všemu šustí papírem.

Čtyři tetičky a jedna vražda je veselé a zábavné prázdninové čtení, ponor do selankovitého světa, kde se skoro všichni (včetně miliardářů a jejich poskoků) chovají mile a jednají nesobecky. Kritické myšlení si může odpočinout. Na konci knihy si možná oddychnete, že vaši nejbližší nejsou stejně vlezlí jako čínsko-indonéské tetičky. A třeba vás napadne, že tak soudržná a milující rodina není v dnešním vykloubeném světě vůbec k zahození.

ctyri teticky

Čtyři tetičky a jedna vražda
Autor: Jesse Q. Sutantová
Žánr: romantická komedie
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2022
Počet stran: 336 s, pevná vazba s přebalem

Hodnocení: 70 %

www.jota.cz/ctyri-teticky-a-jedna-vrazda

( 0 hlasů ) 


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Žáček a Born – tandem, ktorý nám závidia nielen v Čechách, alebo o Adolfovi Bornovi s Jiřim Žáčekom

zacek perexIch knihy stoja za to, aby boli v našej knihovničke. Upútajú prostým a krásnym literárnym obsahom a rovnako skvelou ilustráciou, ktorými nás očaria už od prvej stránky. Pre deti páčivé a nadčasové pre dospelých. Obsahovo vždy reflektujú prejav a k...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Žít pod křídly Temnoty?

temnota200Je všude kolem za všech okolností. Využije každého, aniž by o tom měl zdání. Temnota. Je chytrá, umí se vlichotit, vysát každého do samého konce, a pak nešťastníka odhodit. Možná je to žena, možná jen přelud. Jen s ní prý kdekdo dosáhne štěstí, alespoň...


Literatura

Tajemství mé matky – pravda nebývá vždy příjemná

tajemstvi matkyKaždá rodina má svá tajemství – některá jsou menší a neškodná, ovšem najdou se i taková, po jejichž prozrazení už nebude nikdy nic takové jako předtím.

 

 

...

Divadlo

Národní divadlo slavnostně zahájilo svou již 132. sezonu módní přehlídkou pro veřejnost

nd 200Při příležitosti otevření již „více než stoleté“ sezóny Národního divadla, byla pro veřejnost připravena akce módní přehlídky protagonistů čtyř odvětví Národního divadla - baletu, činohry, opery a Laterna Magiky. Moderace mó...

Film

Sacha Baron Cohen stvořil nejroztomilejšího Diktátora v dějinách

altWadíja je malá zemička v subsaharské oblasti, která ke své existenci potřebuje pevnou ruku diktátora. Alespoň je o tom pevně přesvědčen Aladín (Sacha Baron Cohen) – po smrti Kim Čong Ila je posledním mohykánem mezi diktátory a ...