Šťastná to kniha!
Banner

Šťastná to kniha!

Tisk

babicka host perexDávno, dávno je již tomu, kdy byla Babička Boženy Němcové vydána poprvé. Od té doby se objevila v tolika různých provedeních, že snad ani samotná literární historie nezná jejich přesný počet. A letos vychází znovu. Tentokrát v moderním žlutém kabátě jako součást bohulibého projektu Česká knižnice nakladatelství Host, jehož záměrem je seskládat největší skvosty české literatury do jednoho reprezentativního celku. Tomuto konceptu ostatně odpovídá i grafické zpracování obálek, na nichž můžeme pozorovat obrysy dílků skládačky. V čem je toto vydání Babičky dále specifické?

 


Text se opírá o první edici z roku 1855 a je doplněn o erudovaný komentář profesorky Jaroslavy Janáčkové. Toto poměrně rozsáhlé pojednání (mluvíme zde o šedesáti sedmi stranách) odhaluje mnohé o díle samotném. Například se dočteme, za jakých okolností byla Babička poprvé publikována, čím byla pokroková, jak ji přijala dobová kritika, případně, co stojí za zrodem této knihy. Nutno poznamenat, že se jedná o vysoce odbornou studii, která zřejmě nebude přínosem pro každého. Jestliže se ale zajímáte o literární zákulisí nebo dokonce studujete bohemistiku či jiný příbuzný obor, může se pro vás tento výtisk stát více než dobrým materiálem.


Co naopak ocení běžný čtenář, jsou vysvětlivky v závěru publikace. Ty totiž objasňují řadu archaických a historických pojmů objevujících se v textu. Víte například, jaký význam nesou slova kopist, kopulací, škapulíř nebo pazdeří? Pokud se, podobně jako já, neřadíte mezi onu hrstku vyvolených, jejichž odpovědí je sebejisté „ano“, určitě budete za těchto pár užitečných stránek navíc vděční.


Z grafického hlediska se zde setkáváme s relativně jednoduchým a kultivovaným knižním provedením. Jedinou ilustrací je totiž původní kolorovaná kresba na obálce zobrazující příjezd babičky na Staré bělidlo, jejímž autorem je český malíř Adolf Kašpar (1877-1934). Milovníci „osobitých“ vydání a obrázku milovné děti si tudíž v tomto případě na své nepřijdou. Otázka však zní, zda je čtení Babičky dětskému věku vůbec adekvátní. Osobně si myslím, že v současné době není cílovým čtenářem ani tak student základní školy, jako spíše člověk vyzrálého věku, který již získal určitý životní odstup.

Nuže, co myslíte? Nadešel ten správný čas vypravit na idylický venkov devatenáctého století? Podniknout malý vzpomínkový výlet do dětství? Nechat si vyprávět babiččiny vzpomínky a poslouchat její životní moudra? Anebo se znovu zamyslet nad tragickým osudem bláznivé Viktorky? Myslím, že odpověď je ukrytá v každém z nás…

V závěru bývá zvykem knihu celkově zhodnotit. Babička Boženy Němcové (1820-1862) je ovšem natolik proslulé dílo, že si na jakékoli konkrétní hodnocení netroufám. Dovolím si tedy uzavřít tento článek alespoň slovy dobového literáta Karla Boleslava Štorcha, který praví: “Zapletení, je-li jaké, nastupuje jen v ději epizodickém, k tomu teprve ve druhé polovici spisu. Katastrofa, rozuzlení, kteréž může očekávati čtenář, jest tak všední, tak obyčejné, že zde právě ničím není. A přece Babička vábí od začátku do konce.“

babicka host

Babička
Autor: Božena Němcová
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Host
Edice: Česká knižnice
Editor: Robert Adam
Rok vydání: 2017
Počet stran: 312
ISBN: 978-80-7491-983-1


 

Přihlášení



Anketa

Který kulturní trend vás v poslední době nejvíce zaujal?
 

Román Ozvěny války představuje léčitelku, která se nebojí jít si za svými sny

Historický román Ozvěny války potěší především ženy. Odehrává se v Itálii v době druhé světové války a představuje dívku s léčitelkým nadáním, která má před sebou jasnou vizi o své budoucnosti. Tu ji však naruší otec, který ji provdá proti její vůli. Autorkou knihy je Tania Blanchard a román vyšel pod nakladatelstvím Ikar.

Svůj třetí celovečerní film Vlny natočil Jiří Mádl jako strhující podívanou, jeho drama nemá chybu

Když jsem byl před pár dny v kroměřížském kině Nadsklepí na silném filmu Vlny, tak mě kromě vynikajícího snímku potěšil i potlesk po projekci. Jako svůj třetí film jej natočil Jiří Mádl a podle mého je to strhující podívaná díky příběhu, jeho zpracování, skvělým hercům, kameře Martina Žiarana a vůbec z filmařského hlediska.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Každá z profesí mě obohacuje něčím jiným

archiv Jana ChládkovámZpěvačka, rozhlasová moderátorka a dramaturgyně Jana Chládková je velkou milovnicí zvířat, ráda cestuje a v roce 2023 vydala své třetí CD. Přiznává, že práce v rozhlase je také jejím velkým ko...

Úsměvné pohádky o motýlech pro děti i dospělé

Pohádkové knížky o zvířatech jsou mezi dětmi jedny z nejoblíbenějších. Přiznejme si ovšem otevřeně, že některá zvířata jsou nám libější než jiná. A motýlci, to je vyloženě pohlazení po duši. Kdo by si o nich nepřečetl rád? Pojďme se podívat, jak se s tímto vděčným materiálem popasoval Václav Bárta v knize o motýlech, co právě vychází v nakladatelství Bambook.

Z archivu...

Čtěte také...

Každý rok nová mrtvola

dejavu200David Urban patří od povídkové knihy Tři opice mezi mé oblíbené české spisovatele. Nedám na něj dopustit a na každou jeho knihu se moc těším. Jaká je jeho loňská detektivka Déjà vu?

...

Divadlo

Kolečko v Disku pracuje s buchtami i bohyněmi

buchty a bohyne200Petr Kolečko (Okresní přebor) napsal divadelní hru přímo na míru čtyřem absolventkám, čtvrtého ročníku Katedry herectví činoherního divadla pražské DAMU, Nikol Kouklové, Evě Josefíkové, Marii Poulové

Film

Jak se připravit na dokumenty o zvířátkách

planeta cesko perexUž jsme si zvykli, že z filmových pláten i  televizní obrazovky na nás čas od času vyjukne přírodopisný pořad, který dokáže uchvátit svou technickou dokonalostí – autoři se dopracovali k unikátním obrázkům zvířat, která běhají ...