Globální dějiny a postliberální společnost.

Globální dějiny a postliberální společnost.

globalni dejiny perexKniha profesora Ivo T. Budila (*1965) by mohla být považována za jeho celoživotní dílo, kdyby ovšem nebyl zároveň autorem patnácti odborných knih, dvou historických románů a řady odborných studií a popularizujících statí. Odbornost, renesanční záběr a schopnost podat odborné znalosti běžnému čtenáři se autorovi podařilo skloubit v této publikaci.  

 

Jeho Globální dějiny ukazují lesk a bídu liberalismu na historických událostech od poloviny prvního tisíciletí do současnosti, od Číny přes Střední Asii po atlantickou globalizaci. Kniha vyšla v květnu 2022 v nakladatelství Triton a popisuje v širších historických, politických, kulturních a ekonomických souvislostech globální dějiny Eurasie.

Atlantická globalizace se zrodila v osmnáctém století mezi severozápadní Evropou a Severní Amerikou a byla podmíněna vznikem silného merkantilistického státu, vědeckého světonázoru a ideologie liberalismu. Na přelomu osmnáctého a devatenáctého století atlantická globalizace definitivně zastínila orientální globalizaci a vyústila do západní hegemonie a moderní globální civilizace. Současná stagnace Západu a opětovný vzestup asijských mocností souvisí dle autora s krizí euroamerického racionalismu, scientismu a liberalismu a může být překonána přehodnocením odkazu liberalismu a vytvořením nové ideologie postliberalismu.

Autor důkladně analyzuje, čím byly jednotlivé společnosti jedinečné, i důvody jejich úpadku. To vše skrytě i otevřeně s podtextem, jaký odkaz by si měla odnést naše budoucí západní postliberální společnost.

Autor ukazuje, že každou ideologii lze využít i zneužít.

"Emancipační agenda liberalismu se vymkla zpod kontroly a ničí právě ty hodnoty, které v minulosti umožnily Západu jeho impozantní vzestup."

"Liberalismus se v závěrečné vývojové fázi tím, že začal relativizovat samotné konstitutivní složky lidské existence, rozum, jazyk a evolučně vzniklou přirozenost člověka, stal nepřítelem těch hodnot, které v minulosti učinily Západ mocnou a svobodnou civilizací."

"Vláda liberalokracie dokáže být značně netolerantní. Nastoluje atmosféru nesvobody, represí a udavačství. Paralyzuje rozum a kritickou diskuzi, jež nahrazuje zvláštním druhem morální hysterie."

Kniha, kterou nestačí jednou přečíst.

Kniha má 812 stran a 2980 odkazů s citacemi světových filozofů, historiků, spisovatelů i ekonomů. Každá kapitola, dokonce každý odstavec, si zaslouží zamyšlení. Budilovo dílo patří k těm výjimečným knihám, které si půjčíte v knihovně, ale po jejich přečtení zjistíte, že tohle prostě musíte mít doma, abyste se mohli kdykoli k některé pasáži vrátit. Otázkou zůstává, zda si z těchto myšlenek vezmeme jako společnost ponaučení.

Citace jsou z knihy:
BUDIL, Ivo T. Globální dějiny a postliberální společnost: budoucnost západní civilizace. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2022. ISBN 978-80-7684-043-0.

Kniha byla vydána v rámci Vědecko-výzkumného záměru MUP Politologie, mediální a anglofonní studia financovaného z podpory MŠMT na rozvoj výzkumné organizace v roce 2022.

globalni dejiny

Název: Globální dějiny a postliberální společnost: budoucnost západní civilizace
Autor:
Ivo T. Budil
Žánr: non-fiction; historie, politika, liberalismus, globalizace, západní civilizace
Nakladatelství: Stanislav Juhaňák - Triton. Praha
Rok vydání: 2022
Počet stran: 812
Hodnocení: 100 %
Zdroj foto: Nakladatelství Stanislav Juhaňák - Triton. Praha
www.tridistri.cz/globalnidejinyapostliberalnispolecnost

( 3 hlasů ) 


 

Soutěže

Za časů ušatých čepic…

Jo, jo, to bývaly časy. Venku nasněžilo, mráz lezl za nehty, děti sáňkovaly a koulovaly se, oblečení samý sníh a boty promáčené, dobře bylo. Prý tehdy světem chodil medvědář, který na poutích a jarmarcích předváděl svého medvěda.
Jonathan Livingston

Krása vsakující se do míst, kde žijeme...

Začala bych duchem místa. Odkazem mých předků. Nalezením svých silných míst. A začala kolem sebe tvořit krásu, která se podle autorky bude vsakovat do místa, na kterém žijeme. Zamyslela jsem se. Znáte ty lidi, kteří umí udělat domov kdekoliv? U kterých je vám krásně, protože z ničeho udělali mnoho? Tak tady bych si byla jistá, že tito lidé vědí, kam náleží.
GRADA
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Vždy se snažím, aby lidé odcházeli z koncertu s prožitkem, říká David Deyl

Deyl perexTři alba, několik hitů i videoklipů a řadu koncertů má na svém kontě zpěvák David Deyl. Do kolekce jeho úspěchů patří rovněž několik cen, které posbíral jednak v tuzemsku, jednak na festivalech v zahraničí. Hodně se toho naučil od Heleny Vondráčkov...

Hledat

Sylva Lauerová: V románu Hodina zmijí své pokušení hrát si se čtenáři posouvám až k hranici dokonalosti

Fanoušci spisovatelky Sylvy Lauerové se po třech letech konečně dočkali a jejich radost může být hned dvojnásobná. Je to jen pár týdnů, co vyšla její sbírka poezie s názvem Klóketen a nyní se na knižních pultech objevil i nový román Hodina zmijí.

Z archivu...

Čtěte také...

O dávném superhrdinovi Karlu IV.

karel iv komiks 200Zdeněk Ležák přichází s další psanou knihou a zároveň i komiksem. Tentokrát se věnuje letošnímu oslavenci Karlu IV. Podtitulem je příznačné označení Pán světa.

...

Literatura

Tristan Gooley: Orientace v přírodě

orientace v prirode 200Na podzim vyšla v nakladatelství Alferia kniha pro všechny dobrodruhy a ty, kteří se rádi pohybují v přírodě a rádi by jí lépe porozuměli. Britský odborník na slovo vzatý Tristan Gooley nám poradí, jak se bez technik, s...

Divadlo

Vánoce u Ivanovových aneb bezhlavé svátky naruby

vanoceV divadle Stará aréna uvádějí hru Vladislava Vveděnského Vánoce u Ivanovových čili Úplně předělaný snář. Jedná se o drama nebo komedii? Najdeme zde obojí. A jedno podtrhává druhé.  

...

Film

Jaký je film Století Miroslava Zikmunda?

Stoleti 200Dokument Petra Horkého Století Miroslava Zikmunda ze všeho nejvíce prozrazuje obdiv k titulnímu hrdinovi, nejen proslulému cestovali, autoru cestopisných knih i filmů (ve dvojici s Jiřím Hanzelkou), ale především s...