4. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

4. díl seriálu Březen, za kamna vlezem – nejlépe s knihou (tištenou, elektronickou, audio)

Tisk

4 BMC perexBřezen býval měsícem knihy, starší ročníky si to dobře pamatují. Asi i v dřevních dobách býval touto dobou propad prodejů (i když se na ně asi tenkrát tolik nehrálo) a tak byl jarní měsíc vybrán jako vhodný ku čtení. Na nějaký čas nám, milovníkům písmenek, okupoval internet, dnes je zván měsícem čtenářů. Máme z toho radost a tak nás napadlo, zeptat se několika zajímavých lidí, kteří mají co do činění s knihami, jací jsou čtenáři a co budou v březnu sami dělat.

 

 

Odpověděli nám na těchto pět otázek:  

Březen – měsíc čtenářů – co vás napadne jako první, při vyslovení tohoto sloganu?
Jaký jste čtenář/čtenářka, knihomil nebo knihomol - vybíráte si pečlivě nebo zhltnete naprosto všechno?
Která knížka bude pro vás v březnu tou hlavní?
Doporučíte nám nějaké pěkné čtení, které by nám nemělo uniknout?
Chystáte se navštívit nějakou čtenářskou akci – besedu, autorské čtení, křest nebo sám/sama něco takového organizujete?  

Dnes na otázky, zpracované PhDr. Janou Semelkovou, odpovídají Helena Herynková z nakladatelství Metafora, spisovatelka Daniela Krolupperová, spisovatelka a literární redaktorka Alena Jakoubková, Renáta Šťastná, redaktorka a spisovatelka a Zuzana Frantová Pomykalová, autorka a spoluautorka několika knih.

Helena Herynková, marketing, nakladatelství Metafora
Akce, která se konala za minulého režimu, a teď bychom se k ní rádi nějak důstojně vrátili.
Vybírám si, ale mám-li oblíbeného autora, zhltnu od něj vše.
To ještě nevím, podle toho, co se objeví. Právě mám rozečtenou jednu detektivku a strašidelného průvodce Prahou (ten ale teprve vyjde).
Rozhodně bych doporučila všem, kteří mají rádi Prahu a její magii, aby se vydali na procházku s knížkou Magická Praha: QR průvodce.
V březnu zatím nevím, ale v dubnu se chystám na náš křest výše zmíněné knihy a v květnu samozřejmě na Svět knihy.  

4 herynkova

Daniela Krolupperová, Praha, spisovatelka
Březen, za kamna vlezem. S knihou.
Nadšená, vytrvalá, ale jako pracující matka tří děti v posledních letech značně nepravidelná.
Nepochybně Zločin na Starém Městě pražském, jelikož ho musím dopsat a odevzdat do Albatrosu.
Kjell Askildsen – Hřebík v třešni. Skvělý norský spisovatel, výborný český překlad.
Po delší přestávce budu mít od září opět možnost jezdit na besedy. Už se těším na čtenáře!  

4 krolupperova

Alena Jakoubková, spisovatelka a literární redaktorka
Pohodlný ušák, kafíčko, hořící krb, tlustý román. Nejlépe historický.
V dětství jsem bývala „hltačka“, ale s léty jsem si vytříbila vkus, což spolu s nedostatkem času ze mne udělalo velmi vybíravou čtenářku.
Letošní měsíc knihy bych ráda strávila s knihou Jorge Mario Bergoglio – František, papež chudých. Napsal ji italský novinář Andrea Tornielli. Dostala jsem ji pod stromeček, ale čas mi nedovolil víc než jen nahlédnout…
Leon Leyson: Chlapec na dřevěné bedně. Jedná se o skutečný příběh jednoho „Schindlerova Žida“, malého chlapce z krakovského ghetta. Celé vyprávění je prodchnuto láskou k rodině a úctou k Oskaru Schindlerovi, který udělal pro to, aby zachránil dělníky ze své továrny, hodně… Ale při čtení vás bude mrazit v týle. Nádherný příběh…!
Březen je daleko, konkrétní tip nemám. Doporučuji ale chodit „na kafíčko“ s kamarádkami (nebo kamarády) do literárních kaváren, kde se vždycky najde spousta inspirace. Moje oblíbené jsou Mezi řádky na Smíchově a kavárna v knihkupectví Academia na Václavském náměstí (kde vždycky předtím utratím spoustu peněz, protože než dojdete do kavárny, musíte projít mezi regály s neodolatelnými čtenářskými pamlsky…)    

4 JAKOUBKOVA

Renáta Šťastná, redaktorka novin a časopisů, kulturních portálů a magazínů, administrativní pracovnice, spisovatelka
Samozřejmě by se čekal slogan „Březen – měsíc knihy“, ale mě napadá jediný obrázek – studenti postávající na nárožích a v rukách drží komiksy a knížky a hltají stránky tak jako já, když jsem byla student...
Nezhltnu úplně všechno, třeba sci-fi mě nebaví, tomu žánru moc nerozumím. Každopádně se to mění s věkem. Dříve to byly zamilované románky, ale s přibývajícím věkem jsem si uvědomila, že to v životě skoro nikdy nedopadne tak jako tam, nicméně to byl únik. Rozhodně mám ráda českou prózu, původní autory a poslední dobou i začínající. Takové ty, kteří jsou plni optimismu a věří, že právě jejich knížka je ta nej. Tak ty mám ráda. A pak samozřejmě klasiku, například Žízeň po životě (pro mě je to klasika) jsem četla třikrát a pokaždé jsem u ní plakala stejně jako poprvé. Celých deset let jsem synovi četla před spaním a to byla opravdu pestrá paleta, od pohádek přes Robinsona až ke Starým pověstem českým. Knížka musí být logická, mít děj a spád a vekou roli pro mě hraje první pohled, Jak se do ní podívám, hned vidím, jestli mě zaujme nebo ne. A to mě zpravidla nezklame. Jsem knihomil anebo knihomol?
Nejraději bych, aby to byla moje vlastní knížka, ale prozatím teprve roste a vyvíjí se a čeká na svoje zrození. Myslím si ale, že tou hlavní knížkou v březnu pro mě bude, ostatně jako každý měsíc, žákovská knížka mého syna.
Těch by bylo opravdu hodně. Za poslední dobu jsem se seznámila s mnoha knížkami. Vždycky mi v hlavě zůstane asi ta poslední, avšak to není pravidlem. Kterou bych ale určitě nenechala bez povšimnutí a doporučení je dvojice knih s podtitulkem Matylda na stopě, první se jmenuje Jedna vražda stačí a druhá Vražedný advent od Ivany Hutařové. Pak na mě zapůsobila útlá knížka od Zdeňka Svěráka Po strništi bos a nesmím zapomenout na Příběhy sovích strážců, které jsem všechny se synem přečetla před spaním. No a potom Robert Fulghum, to jsou moje bible a k těm se vracím, bratru už nějakých skoro … zkrátka mnoho let.
Jelikož jsem sama autorkou, chystám se v únoru, březnu, dubnu, květnu … na svoje vlastní autorská čtení, milé besedy se čtenáři, kterým vždycky otevřeně a nepokrytě děkuji za to, že nelitují věnovat hodinu a půl úplně cizí ženské, přijdou si mě poslechnout a ještě mi tleskají. Nechají svoje domácnosti opuštěné a jdou za někým, o kom nevědí, zda jim za to bude stát. Tak například moje Modrožluté čtení proběhne 24. dubna v Horoměřicích. Ale na oplátku ráda navštěvuji i vernisáže svých kamarádů, malířů a fotografů, ale i třeba úplně, pro mě neznámých, lidí, protože si to zaslouží. Věnují čas tomu, co mají rádi a chtějí to ukázat jiným. A stejně tak, jako já jsem ráda, když si mě lidi přijdou poslechnout, tak vím, jaké je to pro ty ostatní.    

4 stastna

Zuzana Frantová Pomykalová, absolventka Literární akademie, autorka Vikinské princezny a spoluautorka sbírek Zuby nehty, Tisíc jizev, Ruce vzhůru nebo Noční můry nespí.
Mě napadne otázka. Proč březen? Dumám, dumám a říkám si. Protože za kamna vlezem! A co bychom tam jiného dělali, než četli. Březnová plískanice za okny, my za kamny, u krbu, na peci a všude s knížkou v ruce. Je jedno, jestli je březen měsíc knihy nebo čtenáře, hlavní je, aby měl čtenář k dispozici tu správnou knihu.
Jsou období, kdy si vybírám a mám šťastnou ruku, to jsem pak knihomil s úsměvem od ucha k uchu. Když se ale nedaří a já nevím, co číst, po čem sáhnout a ne a ne se začíst, to pak začnu vyděšeně poletovat a nenasytně hltat úplně všechno, dokonce i návody na elektrospotřebiče a reklamní prospekty, čímž se ze mě stává ukázkový knihomol, ale knihomil jsem radši.
Při troše štěstí to bude knížka má vlastní. Mám hotový rukopis s pracovním názvem Panna na medvědu, příběh o hledání kořenů jedné rodiny z pohledu tří generací. Je dopsáno a teď začínám hledat nakladatele.
Myslím si, že nikomu by neměla uniknout kniha Kompletní návod k vytvoření Ekozahrady a rodového statku od Jaroslava Svobody. Nevadí, když nemáte zahradu nebo statek, protože pěstovat se dá i na balkoně, v truhlíku za oknem nebo doma v květináči. Ale hlavní důvod, proč by si měl každý knihu přečíst nebo jen prolistovat je ten, že se dostane blíž k přírodě, spojení s ní nám totiž bytostně chybí. A jako bonus zjistíte například to, že listí se nehrabe, pampelišky a sedmikrásky jsou v trávníku správně, slimáky není třeba hubit, protože odlezou sami, když nastavíte v zahradě správné klima. Uvidíte, že z nevědomosti děláte spoustu zbytečností a že ušetříte hromadu času například na čtení a zahrada vám ještě za váš nezájem poděkuje, protože sterilní má být operační sál a nikoli trávník.
Na jaře se opětovně chystám vést kurz Jak se píše rodová kronika. Mám za sebou první podzimní běh s nadšenými absolventy, takže bych ráda v kurzu pokračovala. Více na www.genealogie.cz.

4 frantovapomykalova

Sledujte další díly našeho seriálu, věnovaného Březnu - měsíci čtenářů. Další odpovědi od mnoha inspirativních osobností máme ještě v zásobě a budou vycházet dále v průběhu celého března!

4 BMC 2014

Zdroj foto: archiv nebo webové stránky respondentů

( 0 hlasů )



 
Banner

Přihlášení



Vzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner

Rozhovor

Monika Valentová: „Bojím se asi tak desetkrát denně“

monika valentova 200Monika Valentová vloni vydala tři knihy pro děti. Zdá se, že snad zanevřela na dospělé čtenáře. Po skvělých sbírkách povídek Hafni! a jiné povídky, Mrkev pro vězně a Nelidské zdroje, které napsala pod dívčím jménem Petrlová, si teď...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Čtěte také...

Turistický seriál: Zámek Sychrov

Sychrov 200Milí čtenáři, prázdniny se již chýlí ke konci a s nimi končí i náš turistický seriál v němž jsme nahlíželi pod pokličku různých turistických cílů. Seznámili jsme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podívali jsme se na zoubek strašidlům ...


Literatura

Tábor polokrevných si osvojí novou partu hrdinů

200filmKdyž Percy Jackson zabrání Kronosovi ovládnout Olymp a nastolit konec světa, všichni bohové i polobohové si konečně oddechnou. Nové Orákulum ale předpoví další záhadné proroctví, které nenechá žádného hrdinu klidným. Probouzí se mocnější a hrůznější zlo,...

Divadlo

Švandovo divadlo má nového stálého hosta, je jím oceňovaný soubor JEDL

svandovo divadlo 200Nového stálého hosta ověnčeného mnoha divadelními cenami přivítá od ledna 2022 pražské Švandovo divadlo. Program jeho studiové scény tak v příštím roce obohatí pět inscenací souboru JEDL, profilujícího se už víc než 10 let ja...

Film

Arvéd. Čemu všemu lze zaprodat duši?

Arved perexJiří Arvéd Smíchovský byl významný hermetik, okultista, vyznavač černé magie a mimořádně vzdělaný člověk s geniální pamětí. Aby dosáhl svého cíle, byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla.

 

...