Ruská próza: Satanův deník

Ruská próza: Satanův deník

satanuv denik200V září vydalo nakladatelství Odeon novelu Leonida Andrejeve s ponurým názvem Satanův deník. Budeme přemítat o konci civilizace a o tom, jak k tomu přispívá člověk. Pokud máte rádi Dostojevského, Satanův deník sedne právě vám!

 

Známý-neznámý autor

Leonid Nikolajevič Andrejev (1871–1919) byl spisovatel a dramatik, jeden z nejrozporuplnějších představitelů ruské literatury. Pod vlivem Schopenhauerovy filozofie se věnoval otázkám života a smrti a zobrazoval lidský život hluboce pesimisticky. V povídkách je možné vystopovat vliv Dostojevského.

Jeho posledním dílem byla kniha Dnevnik satany (Satanův deník, 1919), napsaná krátce před smrtí, v níž zachytil válečné šílenství a předvídal brzký zánik lidské civilizace. Novela vychází v novém překladu Jakuba Šedivého.

Expresionismus v praxi

Děj nás zavane do Itálie roku 1914, kdy potkáváme bohatého Američana Henryho Wondergooda, do kterého se převtělil sám Ďábel, jenž se učí být člověkem. Moc víc k tomu nedokážu říct, jelikož nejde ani tak o děj, jako o myšlenky a pocity, se kterými se nám hrdina svěřuje. Potkává různé lidi a reaguje na ně, překvapen až zaskočen tím, jací jsou, nebo spíš jací dokážou být.

Autor nabízí celou řadu věcí k zamyšlení, třeba se ptá, kde je hranice lidskosti? Zároveň přemítá o lidskosti, co dělá člověka člověkem, když jsou lidské bytosti schopny takových nelidských zvěrstev? Nebo říká, že některé věci se dějí jen v Rusku, Rusům. Zajímavý je i jeho střet s realitou, kdy se mu zhroutí svět, jelikož zjistí, že jeho idol byla jen přetvářka, pozlátko. Pocity beznaděje a marnosti jsou knihou prosyceny od začátku až do konce.

Dostojevskij a ti druzí

Pokud holdujete dílům Dostojevského, mohl by vás Satanův deník zaujmout. Ale pozor – jedná se o poslední dílo autora a přijde mi, že autor nestihl dílo úplně zredigovat a dát mu formu. Nebo to byl záměr a naschvál nám zanechal něco hlubokého k zamyšlení o člověku, lidství, demokracii a beznaději.

satanuv denik

Název: Satanův deník
Autor: Leonid Andrejev
Originální název: Dněvnik Satany (1920)
Žánr: novela, světová literatura
Nakladatelství: Odeon
Rok vydání: 2021, pevná vazba
Počet stran: 192
Hodnocení: 80 %

https://www.euromedia.cz/satanuv-denik/kniha/13460/


 

PřihlášeníSoutěže

Zvířata nejsou bez citu

Nakladatelství Portál vydalo velmi zajímavou knihu. Zve nás do obrovského světa zvířecích smyslů. A je mi až hanba, jak člověk s těmito smyslově bohatými zvířaty zachází a je dojemné, když je někdo miluje a plně respektuje jejich potřeby.
Portál

Nevyhazujte dřevo a vyrobte si z něj jednoduše nějaký nábytek

Jednoduše ze dřeva s podtitulem Nábytek a předměty z nasbíraného dřeva je název knihy, která vyšla v nakladatelství Grada už v roce 2016 a loni se dočkala dotisku. Nadšení Antje Rittermannové je rozhodně nakažlivé!
Grada
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Festivalové otázky pro Jugiho z UDG

jugi udg 200Přinášíme vám první rozhovor ze série festivalového ‚popovídání‘. V chládku backstage na Benátské noci před koncertem kapely UDG jsme vyzpovídali bubeníka Tomáše Staňka neboli Jugiho

Hledat

Když se v písních stmívá

Album Martina Hejnáka Chmýří, které vlastním nákladem vydal v roce 2021, obsahuje 14 (relativně) nových či zrevitalizovaných skladeb. Jednotlivé songy nejsou příliš dlouhé, takže i přes jejich celkový počet výsledná stopáž jen o fous přesahuje 30 minut.

Z archivu...

Čtěte také...

Netradiční čtení nejen pro děti – Arina Evy Hölzelové

arina 200V listopadu si vydala autorka Eva Hölzelová novou knížku s poutavým názvem i obálkou Arina. Pokud vás zajímá česká literární krev a její směřování, určitě si na Arinu posviťte. Ačkoliv je kniha určena pro čtenáře od devíti let, určitě přinese radost ...


Literatura

Co je tvoje, je i moje: Román o tom, že nic není černobílé

coje 200Ostravské nakladatelství Domino asi není potřeba nějak zvlášť představovat. Vzniklo v roce 1997 a na svém kontě má už stovky mezi čtenáři velmi oblíbených knih. Detektivkami a thrillery počínaje, čtením pro dospívající konče. Pokud je vaším šálkem čaje...

Divadlo

Konečně je tady živé divadlo!

majitele klicu 200V Mahenově divadle v Brně se otevřelo hlediště po předlouhé době koronavirové pandemie. Na scéně divadla byla připravena docela vzácná inscenace Milana Kundery, Majitelé klíčů. Tímto spektáklem také začíná akce: Divadelní svět Brno...

Film

Dovolená v Africe, dovolená za trest?

blended 200Ano, máme tu zase další romantickou komedii, která těžko dosáhne výborného hodnocení na filmových fórech, už právě jen z podstaty, že jde o výše zmínění žánr. A ano, skončí to happy endem, ale to tak nějak víme všichni, a kdyby to nevyšlo v prv...