Národní muzeum v Praze zve do časů císaře Františka Josefa I.
Banner

Národní muzeum v Praze zve do časů císaře Františka Josefa I.

Tisk

monarchie 200Pro mimořádný zájem návštěvníků je až do 28.7.2013 prodlouženo trvání monumentální výstavy Národního muzea v Praze nazvané Monarchie, která je nainstalována v Nové budově Národního muzea. Od prosince loňského roku si výstavu prohlédlo již přes 70 000 návštěvníků. Toto vysoké číslo potvrzuje, že téma Monarchie je blízké téměř každému z nás, neboť de facto v každém z nás je kousek monarchie, protože každý má předky (prababičky a pradědečky), kteří v monarchii žili.

Jedinečná výstava Monarchie umožňuje nahlédnout do atmosféry 2. poloviny 19. a počátku 20. století. Téměř 70 let vlády císaře Františka Josefa I. bylo dobou překotných společenských proměn. Postupující modernizace se postupně dotkla celé společnosti ve všech odvětvích – průmyslu, vědy, kultury, legislativy i každodenního života. Kolem období rakousko-uherské monarchie vznikla řada mýtů a legend. Výstava Monarchie nahlíží na toto období bez předsudků a zažitých klišé a ukazuje,  jak se opravdu žilo za císaře pána.

Jádro výstavy je samozřejmě spojeno císařskou rodinou a habsburským dvorem. Vstupu do výstavních prostor vévodí velké portréty císaře Františka Josefa I. a busty císařského páru. Každého návštěvníka jistě zaujmou tmavomodré sametové šaty císařovny Alžběty (Sissi), její slunečník, vějíř i punčochy, uniformy Františka Josefa I., císařova aktovka na dokumenty a cvikr, které byly do Prahy zapůjčeny z Kunsthistorisches Museum Wien a zámku Schönbrunn. Od 3. července budou tyto zapůjčené exponáty vyměněny za nové (mj. Alžbětin jezdecký bičík vykládaný zlatem a rubíny či její zlatý náramek zdobený půlperlami).

monarchie 4

Úvodní část výstavy se věnuje především obrazu dobrého panovníka a politickému vývoji monarchie od revolučního roku 1848 po 1. světovou válku. Nostalgicky působí upomínkové předměty (hrníčky, půllitry, dýmky, šátky) s císařovým portrétem, připomínající padesáté výročí jeho vlády slavené v roce 1898. Unikátní je též kolekce vyznamenání, jež měl na uniformě v den atentátu následník trůnu František Ferdinand d`Este. Na stuhách několika z nich je dosud patrná zaschlá krev. Neméně tragický byl i osud císařova bratra arcivévody Maxmiliána, mexického císaře, který byl po svržení císařství v roce 1867 mexickými revolucionáři popraven. Návštěvníci výstavy mohou obdivovat nádhernou soupravu jídelního a nápojového servisu, který si dal Maxmilián zhotovit.

Výstava neukazuje jen život na císařském dvoře, ale představuje i nejrůznější dobové sociální prostory. Exponáty se snaží navodit atmosféru života na zámku, ve městě i na vesnici, ale také na nádraží, v továrně, poštovní úřadovně či moderní kuchyni. Návštěvník může nahlédnout i do pokojíku dobového nevěstince či venkovské kadibudky, počmárané různými vzkazy. K vidění jsou i hanbaté fotky a model potrubní pošty. Mezi unikáty patří i vycházková hůl Jana Nerudy, největší diamantový šperk v ČR v hodnotě deseti miliónů, který patřil Naděždě Kramářové, manželce předního českého politika, či první rakouské poštovní známky z roku 1850. Atmosféru dávných časů evokují i promítané filmy průkopníka kinematografie Jana Kříženeckého (např. jízda otevřenou tramvají Prahou, natočená v roce 1908).

monarchie 2

Výstava se věnuje i novému fenoménu volného času, neboť teprve v roce 1905 byl zaveden 24 hodinový nedělní pracovní klid, který obyvatelé monarchie mohli využít k různým aktivitám (pořádání slavností a poutí, návštěvy průmyslových výstav, divadelních představení, atd.).

Pro návštěvníky výstavy je připravena i interaktivní hra nazvaná Nobilitace, v níž si mohou vyzkoušet, jak obtížné (např. po 30 až 40 letech služby v armádě) bylo získat šlechtický predikát, a po úspěšném dosažení povýšení do šlechtického stavu si mohou vytvořit i vlastní erb.

Autoři výstavy se nelehkého úkolu představit tak obsáhlé a vrstevnatého téma, jímž bezesporu habsburská monarchie je, zhostili se ctí. I když mnoho problémů (ať už politických, kulturních či národnostních) i fenoménů bylo zmíněno pouze telegraficky či vůbec, což je ovšem pochopitelné, neboť není v lidských silách představit na jedné výstavě téma, o němž bylo popsáno tisíce knih. Lze však předpokládat, že nastíněná témata se v budoucnosti dočkají samostatných výstav.

V Nové budově Národního muzea probíhají i další dvě výstavy z cyklu Monarchie: Člověk ve fotografii a Dětský svět za císaře pána.

monarchie 3

Monarchie
Datum a místo konání: 13.12.2012 až 28.7.2013 Nová budova Národního muzea
Komisař výstavy: Petr Landr
Autoři výstavy: Oldřich Kortus, Petr Landr, Ivan Malý, Jana Mezerová
Pořadatel: Národní muzeum, Vinohradská 1, Praha 1

Zdroj foto: nm.cz


 

Přihlášení



Tomáš Šebek při vědomí, orientovaný, komunikace jasná a srozumitelná. Autentický, naléhavý a hluboce lidský Objektivní nález

Tomáš Šebek je mezi českými čtenáři znám především jako autor reportážních knih z humanitárních misí. V nové knize Objektivní nález: Moje nejtěžší mise však nepředstavuje dramatické příběhy ze vzdálených koutů světa, ale obrací pohled do svého nitra. Vytahuje na světlo nejhlubší zákoutí svého dětství stráveného v nefunkční rodině, osobní selhání, partnerské krize i touhu porozumět sám sobě.

Tajemství lady Antonie. Zakázaná vášeň na dvoře Tudorovců

Edice Klokan nakladatelství Alpress nabízí román pro ženy z historického prostředí Anglie 16. století, kdy vládli Tudorovci. Autorkou je Rebecca Michele, které se povedlo sepsat romantický příběh se zajímavou zápletkou. Tajemství lady Antonie, jak se kniha jmenuje, bude však brzy odhaleno. Knížka je primárně spíše červenou knihovnou než historickým románem, ale to nic nemění na tom, že je napínavá, čtivá a romantická, což potěší každou ženu.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Mory Kante: “Věc, kterou bych chtěl změnit je konec chudoby a hladu v Africe a ve světě”

mory kante 200Nepřehlédněte tento unikátní rozhovor s interpretem s názvem Mory Kante, který je headlinerem pražského Respect festivalu, ale obohatí vás informacemi o Africe, jejich hudbě i problémech. Sám Mory K...

Když odejde od rodiny muž, vzbudí to rozruch a snad trochu pohoršení. Ale co se stane, když se rodinu rozhodne opustit žena?

Krajčířka Eva (Anežka Šťastná) miluje Mánka (Mark Kristián Hochman), avšak navzdory lásce nemohou být tito dva spolu kvůli jejich nerovnému původu. Proto se Eva z trucu rozhodne, že se provdá za kožešníka Samka (Jakub Tvrdík). Jen ať všichni vidí, že ona se nikoho doprošovat nebude!

Čtěte také...

Brány vnímání…aneb na skok do Amazonie

branyvnimani perexGalerie moderního umění v Roudnici nad Labem v těchto dnech zahájila novou výstavu. Nese název „Brány vnímání“ a návštěvníci mají možnost ji vidět až do konce března. Pestrobarevná expozice tentokrát představí


Divadlo

V Hronově začne jeden z nejprestižnějších festivalů amatérského divadla na světě

jiraskuv hronov200Od pátku 2. srpna proběhne v Hronově již tradiční, letos 94. ročník mezinárodního festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov, podle mezinárodní nevládní organizace amatérského divadla AITA – IATA jeden z nejprestižnějších festiva...

Film

Petr Jákl dokončuje dokument Mickey vs Mickey a připustil, že to není úplně jednoduché…

petr jakl200Producent a režisér Petr Jákl na podzim oslavil padesátku při které blíže představil svoji společnost R.U.Robot Studios, které se zaměřuje na development nejen na produkci, postprodukci a distribuci filmů, ale i videoher. Promluvil také o jedno...