Rodné město jako nalíčená past

Rodné město jako nalíčená past

Tisk

kontinuita-parku 200V nakladatelství HOST vyšla kniha Petra Šestáka s názvem Kontinuita parku. Není pro každého, ale s češtinou pracuje autor unikátně.

 

 

 

Na úvod musím pochválit decentní provedení obálky pracující s tělesy a žlutou a šedou barvou. Líbilo se mi, jak to celé působí a jak geometrické vzory dávají smysl až v závěru. Tvůrcem obálky je Martin T. Pecina, známý typograf a autor titulu Knihy a typografie.

Motivem knihy je návrat domů, nebo chcete-li ke zodpovědnému životu. Hlavní hrdina Josef se po letech studií a pobytu v cizině vrací do svého rodiště. Vzpomíná zde na své dětství, snaží se zapadnout a získává místo na učitele na místní škole. Ukazuje se, že maloměsto stále zůstává maloměstem a jeho záchytným místem je park.

Kontinuita parku začíná působivým předzpěvem, pokračuje kapitolou nazvanou A Město: Půdorys, B Město: Vertikální řez a přes Očistec dospívá k Epilogu. Autorův styl psaní je velmi zajímavý, a to především v servírovaném proudu. V celém textu není ani jedna přímá řeč, ani oddělených odstavců není mnoho a obecně se v textu střídá minulost se současností. Navíc jsou některá slova pouze opisována, a ještě i zvýrazněna velkými písmeny.

„Jak celá ta generace vzorných družstevníků stárla, pocit nostalgie v nich věkem kynul, stejně jako jim kynuly pupky a stehna a boky a zadky, a chtěli by si z celého toho neuváženého dobrodružství po Revoluci nechat jenom to, na co si zvykli, právě z toho důvodu, že na to už byli zvyklí, ale zároveň to, na co si nezvykli, to by zase klidně mohlo být jako dřív, jak byli zvyklí. Nekompatibilitu toho, na co si zvykli za Nového režimu, a toho, na co byli zvyklí za Starého, si neuvědomovali, vytvořili si zvyky, které šly kolikrát úplně proti sobě. Z toho vyplývá permanentní frustrace, kam jen ta doba spěje, nic není, jako bývalo, ještěže z rádia nám pořád dokola hrají ty staré dobré písničky, rádio a televize, to je oáza Zlatých časů.“ (str. 103)

Osobně jsem si na to vše musela dlouho zvykat, měla jsem kvůli popisovanému proudu problém udržet pozornost a nedokázala jsem se na to naladit ani na konci knihy. K Josefovi jsem se snažila najít sympatie, ale vůbec se mi to nedařilo a celý příběh kolem mě jako by jen proplul. Nicméně nepochybuji o tom, že spoustu čtenářů právě tohle zaujme a ocení autorovu hru s jazykem i některé názory.

Petr Šesták (nar. 1981) vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze, dva roky žil v obytné dodávce a křižoval Evropu s pojízdnou výstavou fotografií. Zkušenosti z nomádského života zachytil v poeticko-filozofickém cestopisu Kočovná galerie (2014). Ze zahraničních pobytů čerpal také ve své povídkové knize Štvanice (2015). V současné době žije především v Praze, provozuje analogové fotokabiny a organizuje kulturní akce v jednom malém příhraničním městě.

kontinuita-parku

Kontinuita parku
Autor: Petr Šesták
Žánr: beletrie
Nakladatelství: HOST
Rok vydání: 2021
Počet stran: 252
Hodnocení: 65 %

https://www.hostbrno.cz/kontinuita-parku/


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Balet a Twerk? V dnešní turbulentní době je třeba upoutat vždy netradičně

balet twerk 200Dva natáčecí dny, 15 lidí na place, 3 kamery, 1 jeřáb a 1 smeták, to je bilance tvorby kontroverzního propagačního videa baletu Národního divadla Brno s názvem Balet a Twerk. Jeho cílem bylo přiblížit ...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...

Čtěte také...

Sluníčko Helena Illnerová hovoří o světle

Illnerova perexČeská fyzioložka a biochemička Helena Illnerová je i ve světě uznávanou autoritou v oboru chronobiologie. V knize s příhodným názvem Čas pro světlo se může čtenář ponořit do dobrodružství vědeckého výzkumu, ...


Literatura

Jak to bylo v Kaddáfího Libyi?

Kaddafi 200Můžeme se dozvědět podrobně i z knihy Miroslava Belici Naši lidé v Kaddáfího Libyi. Její podtitul zní: Nejen o zbraních, semtexu a Lockerbie.

 

...

Divadlo

Divadlo v Řeznické do toho v červnu řízne českou premiérou Jeden německý život

reznicka 200Ani my v Řeznické nezahálíme, a mimo premiéry, připravujeme pro diváky program na letní scény. Věříme, že nám všechny naše plány vyjdou a stráví už letní večery v naší společnosti. V tuto chvíli prozradíme, že 25. a 26. června se můžeme potkat...

Film

Olga – objekt, který si dělal, co chtěl

Olga perexPoté, co MagicBox vydal na DVD dokument Století Miroslava Zikmunda, postaral se i o distribuci dokumentu o další významné české osobnosti, ke kterým Olga Havlová bezesporu patří. Jak Olga ovlivňovala život prvního českého prezident, jak prožívala dl...