Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu

Biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu

Tisk

Ptaci smysl 200V nakladatelství Kazda vyšla kniha Ptačí smysl s podtitulem Jaké je to být ptákem. Nahlédnete díky ní do světa těchto opeřených tvorů.

 

 

 

V předmluvě autor vysvětluje, že je knížka o tom, jak ptáci vnímají svět a že čerpá z celoživotního ornitologického výzkumu a z přesvědčení, že soustavně podceňujeme, co se děje v ptačí hlavě. „Už teď víme docela hodně a jsme připraveni na další objevy. Je to příběh o tom, jak jsme se dostali až sem a co přinese budoucnost,“ píše dále. V této souvislosti bych ráda poznamenala, že originál knihy spatřil světlo světa v roce 2012 a bylo by velmi zajímavé sledovat, co se od té doby změnilo.

Jednotlivé kapitoly knihy se, jak název napovídá zaměřují na smysl: Tim Birkhead začíná zrakem, sluchem, pokračuje hmatem, chutí a čichem a v závěru se zabývá velmi zajímavým magnetickým smyslem a emocemi.

Díky knize jsem si uvědomila, jak je opravdu složité některé věci určit. Ono se sice zdá, že vědci mají své metody výzkumu, ale vcítit se do kůže živých tvorů opravdu ještě nedokáží. Například u zraku mohou porovnat stavbu ptačího oka s ostatními obratlovci, nebo provést behaviorální testy. Podobně u sluchu musí sledovat, jak ptáci reagují na zvuky. V tomto případě se často využívá jednoduchých úkolů jako je zobnutí do tlačítka a podobně. Z kapitoly o hmatu v tématu orgasmu jsem si zvýraznila tuto větu: „Způsob, jakým Mark došel k odpovědi, se může zdát podivný či dokonce perverzní, ale biologové někdy musejí dělat nezvyklé věci, aby našli pravdu.“

Ptačí smysl je dílem odborníka, což se na několika místech projevuje. Rozhodně ví, o čem mluví a má co říct, ale občas se mi zdálo, že až moc odskakoval. Své vlastní zkušenosti prokládal s výzkumy, až se kniha mnohdy hůře četla. Je populárně naučná, ale oproti jiným jako je například Genialita ptáků alespoň za mě vyžadovala mnohem více pozornosti. V tomto ohledu bych uvítala výraznější členění textu, alespoň nějaké podnadpisy, a především více nákresů. Ty se nachází jen na začátku kapitoly a musím přiznat, že jsem se na ně vždy velmi těšila a že se ilustrátorce Katrině van Grouw opravdu povedly.

Když se textem prokoušete, dozvíte se však spoustu nového a zajímavého. Mě například překvapily informace o snůšce vajec. Ornitologové ptáky rozdělili podle toho, zda snáší pevně stanovený neměnný počet vajec nebo jejich neomezený počet vajec a zjistili, že jestliže jsou vejce odstraněna ihned potom, co byla snesena, není jejich hnízdní nažina stimulována dotykem a mozek není zpozorněn, že má ukončit snášení vajec. Datel zlatý takto při testech snesl místo 5 až 8 vajec až 71 vajec za 73 dní. Také jsem nikdy nepřemýšlela nad jedovatými ptáky (je fascinující, kolik jich vlastně je) a zajímavá byla i souvislost mezi barvou a chutí živočichů. Se zájmem jsem si přečetla také o čenichání a hledání potravy kiviho. Tím spíše, že se nachází v naší zlínské zoo a dokázala jsem si tak vše lépe představit.

Tim Birkhead je přední světový ornitolog, profesor na univerzitě v Sheffieldu a autor úspěšných knih ověnčených řadou cen. Při jejich psaní čerpá ze svých bohatých vědomostí, které získal celoživotním studiem ptáků. 

Ptaci smysl obalka

Ptačí smysl
Jaké to je být ptákem
Autor: Tim Birkhand
Překlad: Alena Klvaňová
Žánr: zvířata, populárně-naučná
Nakladatelství: Kazda
Rok vydání: 2020
Počet stran: 272
Hodnocení: 75 %

Knihu můžete vyhrát v naší soutěži: Zjistěte, jaké je to být ptákem

https://www.knihykazda.cz/ptaci-smysl/


 
Banner

PřihlášeníKdo zabil Malého prince?

Autor policejních detektivek Michel Bussi se nechal inspirovat záhadnou smrtí Saint-Exupéryho a napsal napínavý příběh, který je hrou nejrůznějších náznaků a stop a zároveň je výjimečnou poctou Saint-Exupérymu a jeho malému hrdinovi.


JOTA

Dobrodružství mývala Gianlucy začínají na půdě malířské dílny mistra Leonarda da Vinciho

Fantasy plná napětí, záhad a humoru, odehrávající se v renesanční Itálii, se sice tváří jako četba pro děti a mládež, ale vůbec tomu tak nemusí být. Autor knihy Adam Folta totiž stvořil hrdinu – mývala Gianlucu, šibala, pohádkáře, dobrosrdečného naivku – který je sympatický jak svými kladnými vlastnostmi, tak svými nedokonalostmi.


65. pole
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Autor Psí bible říká: „Zásadní je právo psa snažit se, učit se s radostí a uspět. A být pak i odměněn.“

psi bible200A taky bezpečí, jistota, láska a porozumění. Přátelství, důvěra. Poslušnost. Tak nějak si představujeme ideální vztah člověka a jeho psa. Dokud si psa opravdu nepořídíme a nezjistíme, že mnoho věcí je úplně jinak. Pokud ne úplně všechny. A my t...

Hledat

Epocha nároků: Christopher Caldwell o soumraku demokracie

Epocha nároků s podtitulem Zákon o občanských právech a soumrak americké demokracie popisuje na příkladu Ameriky od šedesátých let do současnosti, jak se může dobře míněný zákon zvrhnout ve svůj protiklad. Dílo v překladu Aleše Valenty vychází v edici Agora, ve které nakladatelství Leda představuje nekonformní knihy zaměřené na politiku a společnost.


LEDA

Z archivu...

Čtěte také...

Brutální Anděl smrti

andel perexS Richardem Sklářem a jeho hlavní hrdinkou Bo, jsme se měli možnost poznat minulý rok. Tehdy Bo místo klidného života po padesátce, musela vytáhnout starou výzbroj z let, kdy aktivně pracovala v tajných službách ministerstva vnitra, a bojovat na ži...


Literatura

Mýtné – co je jednou moje, to už nevydám

mytne 200Mladý pár si vyrazí na svatební cestu do kempu, do oblasti močálů a tak trochu do území nikoho. Není tu pořádně signál, ale novomanžel Titus to bere právě jako dobrou věc – odpočinout si od moderní doby a techniky. Jeho žena Melanie, si to vůbecnemy...

Divadlo

Kdo natropí nejvíce hloupostí?

Eva perexDivadlo Na Fidlovačce frčí letošní sezonu na „prvorepublikové“ vlně, a tak není divu, že přidalo na svůj repertoár vedle britské konverzačky z 20. let i oblíbenou českou retro komedii Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti

Film

Byl Koniáš jen synem své doby?

temno obalka 200Postava jezuity Antonína Koniáše, nejen v 18. století proslulého ničitele kacířské literatury, odedávna vzbuzuje vášně spojené s výrazně negativním hodnocením. Když se některý veřejný činitel chová "nekulturně" (třeba o...