Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell
Kultura21.cz

Milovala život, skauting i svého muže. Autobiografie Lady Olave Baden-Powell

zrcadlo meho srdce perexNa autobiografii o 295 stranách jsem narazila při rešerších k článku do časopisu o historii dívčího skautingu. Publikace obsahuje autobiografii zakladatelky skautingu, prokládanou úryvky z autorčina deníku. Velmi cenná knížka pro zapálené skauty a zájemce o počátky tohoto hnutí a životě Olave Soamesové, provdané Baden-Powellové, světové náčelní skautek.

 

Po předmluvě od Patricie Baden-Powellové následují kapitoly Viktoriánské dětství, Nové století, o Olavině uvedení do společnosti a potom se dočítáme o seznámení se s generálem Robertem Baden-Powellem na parníku Arcadian.

zrcadlo meho srdce 1

Od strany 128 Olave popisuje přímo v kapitole Dívčí skauting začátek svého působení v hnutí, dále nesčetné cesty za skauty do téměř všech zemí světa, opakované stěhování se, často tragické osudy rodinných příslušníků a také poslední dny života Robina, jak svého manžela Roberta Baden-Powella nazývala. Text je kombinován s dobovými fotografiemi a na konci doplněn pasážemi o návštěvě této ženy v Československu v roce 1946 z pera Romana Šantory–Boba a Heleny Smitkové. Příjezd Olave do naší země zprostředkovala zakladatelka českého dívčího skautingu Vlasta Koseová.

Autobiografii jsem přečetla jedním dechem za dva dny. Kromě mnoha cenných a zajímavých informací ze života manželky generála Baden-Powella a začátcích světového skautingu, zvláště toho dívčího, mě upoutal také autorčin humor a nadhled.

Kniha byla pěkná a dobře se mi četla. Jediné, co bych vytkla, může být ne zcela dokonalá korekce, což ovšem není chyba autorky.

 zrcadlo meho srdce

Zrcadlo mého srdce (Window on My Heart)
Autor: Lady Olave Baden-Powell, převyprávěla Mary Dreweryová, přeložila Hana Bouzková
Žánr: autobiografie
Nakladatelství: Junák - český skaut, Tiskové a distribuční centrum, z.s.
Rok vydání: 2015
Počet stran: 306


Hodnocení: 100 %


Zrcadlo mého srdce - Olave Baden-Powellová | KOSMAS.cz - vaše internetové knihkupectví


Zdroj foto: Petra Sýkorová


 

Zobrazit další články autora >>>

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Bílá voda si zaslouží být knihou roku

Na jaře vyšla v nakladatelství HOST dlouho očekávaná kniha Kateřiny Tučkové s názvem Bílá Voda, která rozhodně stojí za to!
HOST

Pohádky z Kouzelného palouku si děti přečtou i samy

V nakladatelství Fragment vyšel unikátní Čtenářský systém, který má za cíl usnadnit orientaci v knižní nabídce pro začínající čtenáře. Soustředili se nejen na prvňáčky a druháčky, ale i na předškoláky a spolupracovali se zkušenou pedagožkou Kamilou Balharovou.
Fragment (Albatros Media)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor s Monikou Váňovou

200rozS uměleckou fotografkou Monikou Váňovou jsem se před časem seznámila na kurzech tvůrčího psaní a velmi brzy jsem pochopila, že tato křehká blondýnka má nejen výrazně tvůrčího ducha, ale že si také dokáže tvrdě jít za svými sny a dovést je až k realizaci...

Hledat

Rozhovor s Ondřejem Neffem. Jak se mu vyhodnocovaly soutěžní povídky?

Ondřej Neff se stal patronem naší literární soutěže sci-fi a fantasy povídka, jejíž výsledky jsme nedávno vyhlásili. Osobně měl tu čest vybrat tři nejlepší povídky a my jsme měli tu čest s ním spolupracovat. Jak se mu povídky hodnotily, kterou svou knihu má nejraději a co pro své čtenáře chystá do budoucna?
Sledovat články Ondřeje Neffa můžete zde.

Z archivu...

Čtěte také...

Myšlení o fotografii / I : Průvodce modernitou v antologii textů

mysleni o fotografiiPrincip fotografie krystalizoval během 30. let 19. století - protnuly se v něm dvě důležité položky, jednak znalost chemických látek citlivých na světlo, které dovolily fixaci snímaného obrazu, jednak princip...


Literatura

Kniha o Nesmrtících zbraních potěší hlavně odborníky

nesmrtici zbrane 200V nakladatelství Universum vyšla kniha Nesmrtící zbraně a další technické prostředky. Pojďte do ní nahlédnout.

 

...

Divadlo

Divadelní Flora nabídne Mikuláška, Komedii i tanec

altHned tři dramaturgické linie připravila pro své diváky letošní – již šestnáctá – Divadelní Flora. Tradiční festival s mezinárodní účastí, který v Olomouci spolupořádá občanské sdružení Divadlo Konvikt a Mor...

Film

Čas je jejím sluhou, nikoliv pánem


princezna zakleta v case perexPrincezna Ellena (Natalia Germani) je od narození prokletá. Kletba, kterou na ni uvrhla čarodějnice Murien (Simona Zmrzlá), se má naplnit o jejích dvacátých narozeninách. Na její oslavě se plán...