Nakladatelství Albatros Media se rozhodlo převést na papír knih Legendy kriminalistiky – dokumentární krimi seriál České televize z pera Miroslava a Dany Vaňurových. Pokud se chcete podívat do zákulisí vyšetřování nejznámějších zločinů divokých 90. let, máte nyní příležitost, ale připravte se na nelehké čtení.
Kniha mě zaujala především proto, že se jedná o možnost podívat se pod pokličku vyšetřovatelům a také jsem se chtěla dozvědět více o případech, které člověk jen občas zahlédl v televizi. Navíc je to takový protipól nebo spíše setkání s realitou oproti čtení všelijakých krimi a thrillerů.
Pořad Legendy kriminalistiky jsem nesledovala, a právě proto pro mě bylo čtení mnohem lepší. V knize tedy najdete celkem 10 případů kopírujících jednotlivé díly pořadu (Stodolovi, DNA: Odložená spravedlnost, Já, nebohý vrah, Smrt ve službě, Orlické vraždy, Vražda nadvakrát, Kolínský gang, Roubal, Rodiče na obtíž a Torzo).
Kapitoly mají podobnou strukturu – nejprve případ představí, poté podrobně popisují případ, jeho vyšetřování a informace o rozsudku. Vše je doplněno různými citacemi například z dopisů, záznamy z výslechů a také fotografiemi. Ty zobrazují pachatele, jindy jsou z místa činu, nebo přímo z natáčení pořadu Legendy kriminalistiky. Díky tomu všemu jsou informace komplexní, nejde o žádné suché čtení a také je to mnohem emotivnější.
Při čtení mě někdy opravdu mrazilo a musela jsem si dát pauzu. Někdy z obsahu, jindy z bezcitnosti a celkových myšlenkových pochodů daných kriminálníků. Náladu a atmosféru dotvářejí také výpovědi vyšetřovatelů, kteří mají mnohdy dané situace dodnes před očima nebo přiznávají, že je stále trápí noční můry. Kpt. Bc. Jan Štoček například vzpomíná na případ Orlických vražd: „To činnost toho Černýho gradovala a on tam potom veřejně chodil a nabízel: „Potřebuju prachy, udělám kohokoliv, dejte mi zakázku, dejte mi třeba i rodinu s dětma.“ (132) Slzy v očích jsem měla ve čtvrté kapitole nazvané Smrt ve službě věnující se Michalu Branišovi a Jiřímu Linhartovi, kteří se nevrátili z práce ke svým rodinám…
JAROSLAV STODOLA: „Nevím, jestli jsem ho uškrtil.“
RENÁTA VESECKÁ: „Uškrtil myslíte co? Rukama?“
JAROSLAV STODOLA: „To si nevzpomenu právě. Jestli jsem ho neudusil polštářem, nebo něčím neuškrtil. Nevím.“
RENÁTA VESECKÁ: „Proč vy to nikdy nevíte?“
JAROSLAV STODOLA: „Až potom, co to provedu tak… tak mám takovej… Já to neumím vysvětlit.““(str. 42)
Legendy kriminalistiky nepředstavují lehké čtení, ale jedná se o výjimečnou knihu, která ukazuje co se dělo tady u nás a co musela policie zažít. Miroslav Vaňura odvedl skvělou práci a je fajn, že ji dělá.
Miroslav Vaňura se narodil 27. dubna 1970 v Hradci Králové. Jako absolvent konzervatoře vystudoval hru na klarinet a saxofon a od roku 1991 se začal objevovat v televizi i rozhlase. Hrál například v pořadu 112 – V ohrožení života, nebo stojí za edukačními videi Seznam se bezpečně nebo dokumentárním pořadem Tísňová linka představující práci záchranářů, policistů a hasičů. S nimi se setkal i v sérii Legendy záchranářství. Jeho seriál Legendy kriminalistiky odvysílala Česká televize v loňském roce.
Legendy kriminalistiky
Autor: Miroslav Vaňura
Žánr: populárně naučná
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2018
Počet stran: 256
Hodnocení: 90 %
http://www.albatrosmedia.cz/tituly/38738554/legendy-kriminalistiky/
< Předchozí | Další > |
---|