Silný válečný příběh inspirovaný skutky Nicholase Wintona

Silný válečný příběh inspirovaný skutky Nicholase Wintona

 Dítě na nástupišti 100Dítě na nástupišti britské autorky Gill Thompson nabízí fiktivní zápletku odehrávající se zejména během druhé světové války, v níž najdete řadu skutečných míst, osob i událostí. Podíváte se do koncentračních táborů, okupované Prahy i o něco bezpečnější Británie.

Po většinu čtení budete mít možnost sledovat dvě dějové linky, které se ovšem díky některým postavám navzájem propojují. Na jedné straně je mladá židovská dívka Eva, její manžel Josef a dcera Miriam. Tato rodina bydlí v pražské čtvrti Josefov a příchod války pro ni znamená zejména velký strach o malou dceru. Eva se ji rozhodne poslat do Anglie, kde by mohla být více v bezpečí.

A potom tu máme Pamelu, jejího manžela Hugha a syna Willa, kteří žijí v Londýně. Oproti pražské rodině jsou o poznání bohatší a válka se jich vlastně přímo nedotýká, dokud Will nenastoupí k RAF, díky čemuž mu hrozí velké nebezpečí. Pamela nachází „náhradu“ v malé židovské dívce, která patří mezi dětské uprchlíky z okupovaných zemí.

Čtenář se tedy pohybuje zejména mezi těmito dvěma rodinami, přičemž větší důraz je kladen na ženské zástupce - Evu a Pamelu. Poznáte jejich minulost, životní názory, strachy a koníčky. U Pamely je to především charitativní činnost, u Evy zase hudba. Ostatně právě muzikální sféra patří mezi důležité součásti celé zápletky.

Zajímavý je i pohled na odlišnou atmosféru v Československu a Británii. Zatímco naši zem přímo okupovali nacisti, v Anglii je situace alespoň z počátku přecijen rozdílná a zdánlivě klidnější. Stav v obou zemích pozorujete od prvních náznaků války až po její vrchol.

Samotná zauzlení má jako předlohu skutečný útěk židovských dětí v takzvaných Kindertransportech z okupované Evropy do Londýna, za kterými stál později velice známý muž Nicholas Winton. Nejedná se však o jedinou inspiraci reálnými událostmi. Podíváte se i do Terezína a zúčastníte se zkoušení her Brundibár a Rekviem nebo natáčení filmu Vůdce daroval židům město.

Hlavním posláním knihy je ovšem vyjádřit emoce spojené s odloučením od dětí a obrovským nebezpečím, které jim hrozilo. Budete se moci vcítit do matek, kteří o svých dětech nic nevědí. Ani jestli jsou ještě naživu. Podobně jako v mnoha jiných titulech z prostředí druhé světové války je i tento plný bolesti a žalu.

Celý děj je velice zajímavě propojen a nabízí úžasný příběh, který je v tomto případě fiktivní. Neznamená to ovšem, že by se nemohl stát. Během nacistického řádění a následného konce války se odehrávaly opravdu neskutečné věci, některé končily dobře, jiné bohužel tragicky.

Podíváte se i do poválečných let, nakouknete k norimberskému procesu a budete svědky dojemných setkání i velice smutných ztrát. Celý román je velice čtivý a nabízí řadu zajímavých faktů upravených do beletristické podoby. Určitě bych ho doporučil i ženám, jimž zapůsobí na jejich mateřské city a nabídne velice silný zážitek.

Dítě na nástupišti rozhodně patří k románům, které si mohou získat pozornost nejen zajímavou formou vyprávění, ale i svou poučností. Vlastně v něm můžete být svědky mnoha důležitých momentů a míst. Poznáte život těsně před válkou, koncentrační tábory nebo poválečné obnovování systému. Ale především budete svědky velkých dramat, jež v této době zažívali miliony lidí po celé Evropě.

Dítě na nástupišti 450

Dítě na nástupišti

Autor: Gill Thompson

Žánr: Historický román

Nakladatelství: Ikar

Edice: Světový bestseller

Rok vydání: 2021

Počet stran: 336

Hodnocení: 95 %

www.knizniklub.cz/knihy/459260-dite-na-nastupisti


 

PřihlášeníSoutěže

Zrození hrdinů na ostrově Socci

Dobrodružný pohádkový příběh ze současnosti vypráví o zlovolném diktátorovi Pepinovi, který chce ovládnout svět. S pomocí generálů a celého vojska kuje své dobyvatelské plány, vyhlašuje okolním státům a jejich panovníkům válku. Zarazí někdo jeho řádění? Nakladatelství Omar el Karib

Dívka s dýkou v duši a s nožem v ruce

Ožehavé téma incestu tvoří děj psychologického románu Markéty Harasimové. Tato autorka má na svém kontě již pěknou řádku románů cílených zejména na ženy. Jedná se jak o klasické romantické příběhy s prvky erotiky, tak o psychologicky laděné thrillery. Tentokrát zvolila opravdu silný námět. Jedenáctiletou Eriku začne sexuálně zneužívat otec a matka před tím zavírá oči. Dá se žít s touto trýznivou zkušeností? Platí i zde, že zlo plodí další zlo? Nakladatelství MaHa
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Richard Müller: „Jednoznačným hitom je skladba Po schodoch.“

richard mullerJak vznikla právě píseň Po schodoch? Jak to vypadá na olympiádě? To a mnohem více si můžete přečíst v tomto rozhovoru s osobitým zpěvákem Richardem Müllerem.

 

...

Hledat

Videorecenze knih

Láká vás včelařství? Pak si nenechte ujít tuto audioknihu

V nakladatelství Kazda vyšla po knize i audioverze titulu Srdce včely má pět komor s podtitulem Jak jsem se stala včelařkou od autorky Helen Jukes. Nakladatelství Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Pondělní blbnutí s Oscarem
ImageV pondělí 20. 2. 2012 se v Paláci knih Luxor sešli fanoušci Ivony Březinové, aby s ní vypravili do světa už šestý literární cestopis Blbnutí s Oscarem. Tato knižní série, kterou odstartoval v roce 2005 Básník...

Literatura

Stojí Francisco úplně sám proti inkvizici?

Sám proti inkvizici, perexUž když jsem po nové knize nakladatelství Vyšehrad sahala, bylo mi jasné, že nepůjde o úplně jednoduché čtení. Sám proti inkvizici je román, se kterým vás chci seznámit ještě dříve, než se pročtu až na poslední z 528 stran. Proč? A pora...

Divadlo

4 aktéři, 3 verze, 2 manželské páry a 1 nepovedený večírek

3verze perexKaždý z nás si jistě stačil hned několikrát za svůj život položit otázku: „Co by se stalo, kdyby …“ Stačilo by totiž jedno jediné odlišné slůvko či gesto a vývoj celé situace by okamžitě nabral zcela jiné tempo a směr. Pokud vá...

Film

Ace Ventura je dětinský parchant s morálními principy

ace ventura plakat200Ace Ventura 2: Volání divočiny (1995) je druhým pokračováním detektivního žánru, který může fungovat i trochu jinak, než jak jsme zvyklí. Schopnost dedukce nemají jenom namyšlení obtloustlí páni, ale i normální ...