Hyperkorektní román o záhadné nemoci

Hyperkorektní román o záhadné nemoci

psanci perexZhýralá rocková hvězda. Hluboce věřící rozhlasový moderátor. Zostuzený vědec. Dívka, která je možná poslední nadějí lidstva. Když se Shana jednoho dne vzbudí, zjistí, že její mladší sestřička trpí zvláštní nemocí. Je náměsíčná, není možné ji vzbudit a míří k cíli, který zná jen ona sama.

 


Shana a její sestra nejsou jediné, které mají tuto zkušenost. Náměsíčnost se jako mor šíří celou Amerikou a brzy se na tajemnou pouť vydává celý zástup nemocných. Kromě Shany je doprovázejí i další lidé, kteří jsou odhodláni chránit během cesty své přátele a příbuzné. Co když je však strach z epidemie větším problémem než epidemie samotná? Je možné nakažené nešťastníky zachránit nebo je jejich vyhlazení jediným možným řešením?


Sci-fi román Psanci vyšel v Nakladatelství Laser-books a napsal ho americký spisovatel Chuck Wendig, který kromě knih píše o scénáře k filmům a PC hrám. V roce 2017 vyšla v českém překladu jeho kniha Nuly.

Hyperkorektnost jako sci-fi


Kniha Psanci zaujme především svým námětem. Epidemie náměsíčnosti a tajemství, které s ní souvisí, postapokalyptický svět, netradiční hlavní hrdinové a příslib ničivého konfliktu, to všechno vytváří poutavý mix, kterému lze jen těžko odolat. Když se k tomu všemu připočte i poutavý a čtivý styl psaní, měla by být výsledkem kniha, která nabídne strhující příběh, propracovaný svět, znepokojivou atmosféru a otázky vybízející k zamyšlení. Tak to ale bohužel není.


Autor nabízí nezáživný černobílý příběh, v němž je celá zápletka o záhadné nemoci odsunuta na vedlejší kolej. Místo ní se řeší nekonečné náboženské úvahy a otázky, barva kůže jednotlivých postav a politická situace, která přesně kopíruje situaci v Americe. Text vyznívá tak, jako by autor z každé strany křičel: „Já jsem tak chytrý, já mám ten správný názor!“ Jako by úplně zapomněl, že píše sci-fi.

Uspokojivý a logický závěr to nezachrání


Kdyby společenské problémy, na které se snaží upozornit, podal nevtíravě a bez naivních představ o světě, kde je přesně určeno, kdo je dobrý a kdo špatný, mohl svému příběhu dodat hloubku. Místo toho kniha působí jako hyperkorektní manifest, který zcela ignoruje fakt, že vznik společenských problémů způsobuje kombinace různých faktorů a že jejich řešení není nikdy jednoduché.


Změna v monotónním a opakujícím se vyprávění přichází přibližně v poslední čtvrtině, kdy se konečně odhalí myšlenky Náměsíčníků. Závěr je uspokojivý a logický, ale celkový dojem z knihy už nezachrání.

psanci

PSANCI
Autor: Chuck Wendig
Originální název: Wanderers
Překlad: Daniela Orlando
Žánr: sci-fi
Vydáno: Laser-books, 2021
Počet stran: 752

Hodnocení: 30 %


www.knizniklub.cz/knihy/424495-psanci


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Richard Műller - rozhovor pro festival Benátská! s Impulsem

mullerSlovenská legenda, která je na špici československé hudební scény již třicet pět let, vystoupí na festivalu Benátská! s Impulsem v pátek 26. července v doprovodu 11 famózních hudebníků. Nádherné skladby Richarda Müllera zazní jak ještě nikdy předtím. Ci...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Lekavé povídky Daphne du Maurier

neohlizej se milacku mottoPovídková kniha Daphne du Maurier přináší romantické, trošku strašidelné povídky – proto je nazývám „lekavé“ (je to naprosto výstižný termín, který vytvořila má přítelkyně, režisérk...


Literatura

Sladká pomsta

Sladká pomstaČetli jste Stoletého staříka? Pokud ano, vězte že se opět máte na co těšit. Autor bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, Jonas Jonasson, napsal již svou pátou knihu. Tentokrát je to Sladká pomsta, ktero...

Divadlo

Divadlo LETÍ uvede novou hru Davida Jařaba. Doprovodí ji originální hudba Katarzie

Autor200Nastávající divadelní sezónu Divadlo LETÍ odstartuje světovou premiérou hry Davida Jařaba Autor. Uznávaný režisér, scénárista a dramatik napsal svůj nejnovější text přímo pro Divadlo LETÍ. Hru, která si do poslední chvíle pohrává s očekáváním diváka, režír...

Film

Mládí bez naděje aneb když spravedlnost dostává na frak

altTen den mě docela rozhodilo zpravodajství. Řidič automobilu, který jel nepřiměřenou rychlostí pod vlivem léku, při jejichž užívání by se nemělo řídit, srazil jiné osobní auto a jeho řidiče zabil, vyvázl s podmínkou. Kdežto “tykadlový malíř” bude sedět n...