Hyperkorektní román o záhadné nemoci
Banner

Hyperkorektní román o záhadné nemoci

psanci perexZhýralá rocková hvězda. Hluboce věřící rozhlasový moderátor. Zostuzený vědec. Dívka, která je možná poslední nadějí lidstva. Když se Shana jednoho dne vzbudí, zjistí, že její mladší sestřička trpí zvláštní nemocí. Je náměsíčná, není možné ji vzbudit a míří k cíli, který zná jen ona sama.

 


Shana a její sestra nejsou jediné, které mají tuto zkušenost. Náměsíčnost se jako mor šíří celou Amerikou a brzy se na tajemnou pouť vydává celý zástup nemocných. Kromě Shany je doprovázejí i další lidé, kteří jsou odhodláni chránit během cesty své přátele a příbuzné. Co když je však strach z epidemie větším problémem než epidemie samotná? Je možné nakažené nešťastníky zachránit nebo je jejich vyhlazení jediným možným řešením?


Sci-fi román Psanci vyšel v Nakladatelství Laser-books a napsal ho americký spisovatel Chuck Wendig, který kromě knih píše o scénáře k filmům a PC hrám. V roce 2017 vyšla v českém překladu jeho kniha Nuly.

Hyperkorektnost jako sci-fi


Kniha Psanci zaujme především svým námětem. Epidemie náměsíčnosti a tajemství, které s ní souvisí, postapokalyptický svět, netradiční hlavní hrdinové a příslib ničivého konfliktu, to všechno vytváří poutavý mix, kterému lze jen těžko odolat. Když se k tomu všemu připočte i poutavý a čtivý styl psaní, měla by být výsledkem kniha, která nabídne strhující příběh, propracovaný svět, znepokojivou atmosféru a otázky vybízející k zamyšlení. Tak to ale bohužel není.


Autor nabízí nezáživný černobílý příběh, v němž je celá zápletka o záhadné nemoci odsunuta na vedlejší kolej. Místo ní se řeší nekonečné náboženské úvahy a otázky, barva kůže jednotlivých postav a politická situace, která přesně kopíruje situaci v Americe. Text vyznívá tak, jako by autor z každé strany křičel: „Já jsem tak chytrý, já mám ten správný názor!“ Jako by úplně zapomněl, že píše sci-fi.

Uspokojivý a logický závěr to nezachrání


Kdyby společenské problémy, na které se snaží upozornit, podal nevtíravě a bez naivních představ o světě, kde je přesně určeno, kdo je dobrý a kdo špatný, mohl svému příběhu dodat hloubku. Místo toho kniha působí jako hyperkorektní manifest, který zcela ignoruje fakt, že vznik společenských problémů způsobuje kombinace různých faktorů a že jejich řešení není nikdy jednoduché.


Změna v monotónním a opakujícím se vyprávění přichází přibližně v poslední čtvrtině, kdy se konečně odhalí myšlenky Náměsíčníků. Závěr je uspokojivý a logický, ale celkový dojem z knihy už nezachrání.

psanci

PSANCI
Autor: Chuck Wendig
Originální název: Wanderers
Překlad: Daniela Orlando
Žánr: sci-fi
Vydáno: Laser-books, 2021
Počet stran: 752

Hodnocení: 30 %


www.knizniklub.cz/knihy/424495-psanci


 

PřihlášeníSoutěže

Má cesta za štěstím - autobiografie Mistra

gottPrávě vychází unikátní autobiografie největší legendy české a československé hudební scény všech dob. Autentický obraz fascinující životní dráhy výjimečného umělce s mezinárodním renomé, který na hudebním nebi začal zářit ve svých dvaceti letech.
SUPRAPHON

V hlavní roli Tomáš Holý a jeho nesnadný život i tragický konec

Český spisovatel, básník a držitel Magnesie Litera – Kosmas Ceny čtenářů za rok 2018 Ota Kars přichází s již druhou knihou o jednom z nejslavnějších českých dětských herců. V hlavní roli Tomáš Holý, tentokrát prostřednictvím krásně zpracovaného grafického románu.
Nakladatelství Argo
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Hledat

Videorecenze knih

Vymazlené dítě harfistky Jany Bouškové – sólové album Má vlast

Dokážete si představit harfu jako plnohodnotný sólový nástroj, který dokáže znít jako celý symfonický orchestr? Harfistka Jana Boušková pojala tuto otázku jako výzvu a v průběhu čtyř let upravila vybrané skladby českých velikánů, jakými jsou Smetana, Dvořák a Suk, do zcela unikátní podoby.
Supraphon

Z archivu...

Čtěte také...

Návrat kurtizány

Navrat kurtizany perexRok 1576 byl pro Benátky těžký. Město se zmítalo v chaosu způsobeném morem a zločinem. Uprostřed zmatku se však najdou obyvatelé, kteří navzdory všemu v sobě našli odvahu v téžce zkoušaném měste zůstat. Patří k nim i Ti...


Literatura

Pobavte se u Zápisníku cholerika

zapisnik cholerika 200Zápisník cholerika přibližuje peripetie jednoho Pražáka odehrávající se na pracovním poli, v osobním životě i v rámci šermířství. Kniha vyšla v nakladatelství Pointa a vychází ze stejnojmenného blogu.

Divadlo

Muzikál Edith a Marlene se v Národním divadle moravskoslezském dočká čtyřiačtyřicáté reprízy

edith a marlene perex1Jubilejní 44. reprízy se dočká v pondělí 28. prosince na jedné ze scén Národního divadla moravskoslezského Ostrava, konkrétně na jevišti Divadla Jiřího Myrona, komorní muzikál Edith a Marlene, jehož autorkou je maďar...

Film

Nataša Gollová dostávala role bezstarostných dívek, ale její život nebyl peříčko

natasa 200Kdyby na začátku své filmové kariéry Nataša Gollová vytvořila postavu princezny, možná by to byla ta nejněžnější a nejkřehčí princezna, jakou mohl kdy český film mít. Takovou roli však na Barrandově nikdy nedostala. Ale přece ji role éterických dívek...