Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?
Kultura21.cz

Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?


Holky od spitfiru perexDruhá světová válka zuří naplno po celém světě a britské letectvo začíná pociťovat nedostatek pilotů. Ti nejlepší umírají při bojích s Luftwaffe a není nikdo, kdo by je mohl nahradit. Na výzvu velitelství se ale kromě mužů přihlásí i řada žen.

 


Rázná Američanka Lizzie, tichá Ruby, prakticky založená May i další dívky však musí čelit předsudkům, pohrdání i prohlížení. Když létají a bojují s nepřítelem, mohou své schopnosti uplatnit naplno, jakmile jsou zpátky na zemi, jsou znovu jen ženami, které podle většiny mužů nemají v letectví co hledat. Dívky tak musí vybojovat vítězství i ve své vlastní válce.


Válečný ženský román
Holky od spitfirů jsou již druhou knihou Soraye M. Lane, které vyšla v českém překladu. Stejně jako předchozí román Sezdány válkou jsou i Holky od spitfirů ženským románem odehrávajícím se na pozadí druhé světové války. Létání, dobové reálie i historické události tak slouží spíš k ozvláštnění příběhu, v němž je kladený důraz především na lásku, přátelství a snahu o získání uznání.

Sympatické hrdinky s propracovaným charakterem
Kniha si vás získá zejména díky třem hlavním hrdinkám Lizzie, Ruby a May. Tyhle dívky jsou nejen sympatické, ale každá z nich má i jedinečnou povahu, zajímavý charakterový vývoj, promyšlenou minulost a uvěřitelnou motivaci. Vztahy mezi nimi a dalšími postavami jsou dynamické, a tak navzdory jisté předvídatelnosti nenudí. Potěší i hezky zpracované poselství o ženské síle a odhodlání.


Soraya M. Lane píše čtivě. Na začátku každé kapitoly uvede, kde a kdy se odehrává, i jméno dívky, o které vypráví. Kapitoly jsou krátké, a i když většina z nich vypráví o životě za války, ty závěrečné prozradí, jak dívky žily bezprostředně po válce a poskytnou i krátký náhled do současnosti, v němž se jejich příběhy symbolicky uzavřou.

 Holky od spitfiru

HOLKY OD SPITFIRŮ
Autorka: Soraya M. Lane
Originální název: The Spitfire Girls
Překlad: Jiří Janák
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 344

Hodnocení: 85 %


www.knizniklub.cz/knihy/437819-holky-od-spitfiru


 

Pro dobrou náladu...

PřihlášeníSoutěže

Pyrografie aneb antistresové tvoření pro milovníky dřeva

V nakladatelství Grada vyšla kniha Vypalování do dřeva aneb Pyrografie pro každého, která potěší každého kreativně založeného milovníka dřeva.
Grada

Třešně v rumu jsem zhltla jako malinu

V nakladatelství Cosmopolis vyšla kniha novinářce Michaele Janečkové s názvem Třešně v rumu, která pojednává o její cestě na Kubu.
Cosmopolis (Grada)
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr a Pavel Baťkovi aneb velký rozhovor nejen o umění

batkovi 200Herci a muzikanti Petr a Pavel Baťkovi. Můžeme je vidět jak na divadelních prknech, tak působí v kapele The End of Colours, která je lidmi velice dobře přijímána. Coverová kapela se soustřeďuje na skladby jedné z...

Hledat

Anketa

Pomalu nastává čas dovolených. Kde byste tu svou nejraději strávili?
 

O čmelácích vážně i nevážně

V nakladatelství Kazda vydali další knihu přírodovědce Dava Goulsona. Po Divočině v zahradě přichází Návrat čmeláků.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

DVOJITÁ RECENZE: Noe – vše, co se plazí po zemi

Noe2 200Jana Vyskotová

Druhý díl komiksu Noe: vše co se plazí po zemi je netrpělivě očekávaným pokračováním čtyřdílné série, která vznikla podle první verze scénáře výpravného filmu. Strhující biblic...


Literatura

Dva silné sociální příběhy z Brazílie – zcela jiné a přesto podobné

brazil200Kniha Dva bratři, film Campo Grande. Oba příběhy jsou zcela odlišné, odehrávají se v jiném období i místě Brazílie. Přesto lze najít spojující linku – sociální rozdíly, které mají obrovský vliv na život a šance lidí.  

...

Divadlo

Zlínské divadlo přináší další komedii od Francise Vebera

draha legrace 200Francis Veber je proslulý francouzský scenárista, producent, režisér, filmař a divadelník známý například díky filmu Drž hubu! nebo filmu a divadelní hře Blbec k večeři. Zřejmě právě díky jejímu úspěchu se v Městském divadle pustili do...

Film

38. Letní filmová škola: Na jihovýchod do ráje

letni filmova skola 38. Letní filmová škola v Uherském Hradišti ( LFŠ), která se každoročně koná na přelomu července a srpna, je minulostí. Na Slovácko přilákala přes pět tisíc návštěvníků a řadu významných hostů. Pro výroční cenu Aso...