Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?

Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?


Holky od spitfiru perexDruhá světová válka zuří naplno po celém světě a britské letectvo začíná pociťovat nedostatek pilotů. Ti nejlepší umírají při bojích s Luftwaffe a není nikdo, kdo by je mohl nahradit. Na výzvu velitelství se ale kromě mužů přihlásí i řada žen.

 


Rázná Američanka Lizzie, tichá Ruby, prakticky založená May i další dívky však musí čelit předsudkům, pohrdání i prohlížení. Když létají a bojují s nepřítelem, mohou své schopnosti uplatnit naplno, jakmile jsou zpátky na zemi, jsou znovu jen ženami, které podle většiny mužů nemají v letectví co hledat. Dívky tak musí vybojovat vítězství i ve své vlastní válce.


Válečný ženský román
Holky od spitfirů jsou již druhou knihou Soraye M. Lane, které vyšla v českém překladu. Stejně jako předchozí román Sezdány válkou jsou i Holky od spitfirů ženským románem odehrávajícím se na pozadí druhé světové války. Létání, dobové reálie i historické události tak slouží spíš k ozvláštnění příběhu, v němž je kladený důraz především na lásku, přátelství a snahu o získání uznání.

Sympatické hrdinky s propracovaným charakterem
Kniha si vás získá zejména díky třem hlavním hrdinkám Lizzie, Ruby a May. Tyhle dívky jsou nejen sympatické, ale každá z nich má i jedinečnou povahu, zajímavý charakterový vývoj, promyšlenou minulost a uvěřitelnou motivaci. Vztahy mezi nimi a dalšími postavami jsou dynamické, a tak navzdory jisté předvídatelnosti nenudí. Potěší i hezky zpracované poselství o ženské síle a odhodlání.


Soraya M. Lane píše čtivě. Na začátku každé kapitoly uvede, kde a kdy se odehrává, i jméno dívky, o které vypráví. Kapitoly jsou krátké, a i když většina z nich vypráví o životě za války, ty závěrečné prozradí, jak dívky žily bezprostředně po válce a poskytnou i krátký náhled do současnosti, v němž se jejich příběhy symbolicky uzavřou.

 Holky od spitfiru

HOLKY OD SPITFIRŮ
Autorka: Soraya M. Lane
Originální název: The Spitfire Girls
Překlad: Jiří Janák
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 344

Hodnocení: 85 %


www.knizniklub.cz/knihy/437819-holky-od-spitfiru


 

PřihlášeníSoutěže

Umělkyně světových parametrů mají kromě talentu vždy něco navíc

Mám rád umělce, ale nejvíc asi ty, kteří něco umějí, a přitom si na nic nehrají. Vypadá to jako protimluv, ale možná mi rozumíte. A pak mám rád umělkyně, které – ačkoliv jsou talentované, inteligentní a krásné – mají ještě něco navíc. Kromě talentu, půvabu a kouzla osobnosti disponují schopností zaujmout ve více směrech.

Herečka Bára Lukešová v rozhovoru o svém otci a pražské výstavě jeho filmové tvorby

Výběr z realizovaných i nerealizovaných návrhů filmového architekta Rudolfa Lukeše (1923 – 1976) přinese výstava v galerii Lucerna. Očekávaná expozice nazvaná „Rudolf Lukeš – Filmové návrhy“ bude otevřena od 5. října a potrvá do 9. listopadu. O připravované výstavě je i rozhovor s dcerou tohoto filmového kumštýře, divadelní, filmovou a televizní herečkou Bárou Lukešovou.
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

Ozvěny ze Světa knihy/ 65. pole

Pole perex20. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2014 je sice již minulostí, ale protože zde zástupci redakce Kultury21 objevili spoustu novinek a skvělých knižních titulů a navíc se potkali s kolegy různých nak...

Hledat

Videorecenze knih

Příhody telátka potěší malé poplety i rodiče

Ve vydavatelství Radioservis vyšla audiokniha Příhody telátka poplety určená pro malé děti, ale určitě pobaví a potěší i dospělé.
Radiotéka

Z archivu...

Čtěte také...

Další příběh pro knihomoly, tentokrát z Paříže

divka200Čteme často, čteme rádi, čteme všude, kde se dá. Knih, které knihomolům představují jejich vlastní svět, není mnoho, ale jsem ráda, když si mě najdou. A přesto, že v názvu titulu je metro, knihu jsem přečetla v tramvaji a nebylo to na škodu.


Literatura

John Marrs je tu s dalším psychologickým thrillerem

kdyz jsi odesel 200Nakladatelství XYZ vydalo druhou knihu britského spisovatele Johna Marrse. Po Spřízněných duších tak přichází s titulem nazvaným Když jsi odešel.

...

Divadlo

Pejsek a kočička bavili děti první festivalové odpoledne

altDivadelní přehlídka Setkání 2012 Stretnutie není jen o věhlasných divadelních souborech a profláklých tvářích prken, která znamenají svět. Není ani o výhradně dospělém divákovi. Děti jsou ve zlínském divadle vítány, a tak hned první od...

Film

Někdy smrt není tím nejhorším, co nás může potkat

hrbitov 200Román Řbitov zviřátek (název je skutečně gramaticky špatně, protože je odvozen z nápisu na hřbitově, který napsaly malé děti, které ještě neumí pravopis) patří k tomu nejlepšímu a zároveň nejděsivějšímu, co kdy nap...