Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?

Britské letectví potřebuje pomoc. Na výzvu odpovídá i řada žen. Mohou se vyrovnat mužům?


Holky od spitfiru perexDruhá světová válka zuří naplno po celém světě a britské letectvo začíná pociťovat nedostatek pilotů. Ti nejlepší umírají při bojích s Luftwaffe a není nikdo, kdo by je mohl nahradit. Na výzvu velitelství se ale kromě mužů přihlásí i řada žen.

 


Rázná Američanka Lizzie, tichá Ruby, prakticky založená May i další dívky však musí čelit předsudkům, pohrdání i prohlížení. Když létají a bojují s nepřítelem, mohou své schopnosti uplatnit naplno, jakmile jsou zpátky na zemi, jsou znovu jen ženami, které podle většiny mužů nemají v letectví co hledat. Dívky tak musí vybojovat vítězství i ve své vlastní válce.


Válečný ženský román
Holky od spitfirů jsou již druhou knihou Soraye M. Lane, které vyšla v českém překladu. Stejně jako předchozí román Sezdány válkou jsou i Holky od spitfirů ženským románem odehrávajícím se na pozadí druhé světové války. Létání, dobové reálie i historické události tak slouží spíš k ozvláštnění příběhu, v němž je kladený důraz především na lásku, přátelství a snahu o získání uznání.

Sympatické hrdinky s propracovaným charakterem
Kniha si vás získá zejména díky třem hlavním hrdinkám Lizzie, Ruby a May. Tyhle dívky jsou nejen sympatické, ale každá z nich má i jedinečnou povahu, zajímavý charakterový vývoj, promyšlenou minulost a uvěřitelnou motivaci. Vztahy mezi nimi a dalšími postavami jsou dynamické, a tak navzdory jisté předvídatelnosti nenudí. Potěší i hezky zpracované poselství o ženské síle a odhodlání.


Soraya M. Lane píše čtivě. Na začátku každé kapitoly uvede, kde a kdy se odehrává, i jméno dívky, o které vypráví. Kapitoly jsou krátké, a i když většina z nich vypráví o životě za války, ty závěrečné prozradí, jak dívky žily bezprostředně po válce a poskytnou i krátký náhled do současnosti, v němž se jejich příběhy symbolicky uzavřou.

 Holky od spitfiru

HOLKY OD SPITFIRŮ
Autorka: Soraya M. Lane
Originální název: The Spitfire Girls
Překlad: Jiří Janák
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 344

Hodnocení: 85 %


www.knizniklub.cz/knihy/437819-holky-od-spitfiru


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

S paní Jarmilou se hezky »pracovalo« i výborně »kamarádilo«

Hlasatelka 200Televize provází náš život víc jak šedesát let. Tato fascinující instituce prošla řadou etap, stále se vyvíjí. Mnohé profese zanikly, nové vznikají. Právě tohoto tématu se dotýká kniha Daniela Růžičky, v které první televizní hlasatelka J...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Haiku, kresba, kaligrafie – velmi stručná poezie

oci vazky 200Chcete zažít něco výjimečného? Zaslechnout zašustění křídel vážky či zahlédnout třpytící se krůpěj rosy? Postřehnout takové vjemy, k jejichž zachycení potřebuje člověk klid a čas? Přečtěte si haiku!

 

...

Literatura

Introverti jako odporní individualisté? Mýtus!

Kontakty perexBýt introvertem ve světě plném extrovertů není snadné. Protože introverti jsou vnímáni jako ti divní, ti, kteří se nehodí pro týmovou práci nebo ti, kteří nemají rádi společnost. A přitom to tak vůbec nemusí být! Devora Zack, autorka knih...

Divadlo

Sváteční představení v Národním divadle

nd pan z praseckova 200Na období Vánočních svátků připravil soubor činohry Národního divadla pestrou nabídku inscenací, které vám mohou zpříjemnit atmosféru tohoto jedinečného ročního období.

...

Film

Kino-Ikon osloví též českého čtenáře

Kino ikon perexV českém prostředí máme jediný veskrze teoretický filmový časopis, a sice Iluminaci. Tento čtvrtletník zhusta bývá obtížně stravitelný, takže nezasvěcený laik zděšen prchne, sotva se začte do prvních vět, navíc tento časopis je sotva sehn...