„Teče voda mezi domy, teče voda z hor“

„Teče voda mezi domy, teče voda z hor“

pred povodni 200Nakladatelství Odeon přineslo čtenářům závěrečný díl takzvané řecické trilogie Anny Bolavé. Po úspěšném titulu Do tmy, dalším díle Ke dnu je zde kniha Před povodní.

 

 

 

Anna Bolavá je pro mě velmi zajímavou osobností. K její první knize jsem se dostala náhodou a byla jsem za ni opravdu vděčná. Její styl je velmi zvláštní, ale v tom nejlepším slova smyslu. Dokáže navodit zajímavou atmosféru a předvádí unikátní hru se slovy. Stylově se vymyká knihám, které běžně čtu, ale zkrátka mě něčím přitahuje, což byl i důvod, proč jsem se těšila na tento závěr.

Před povodní začíná ukázkou z předchozího dílu, Závěrem I. a následuje Část první. Na tento chaos jsem si musela trochu zvyknout a připomenout si v hlavě některé postavy, nicméně jsem se i díky krátkým kapitolám brzy začetla a sdílela osudy s velmi zajímavými obyvateli vesnice i hostem v podobě doktorky Borské. Ta je bývalou psycholožkou Hany Strnadové a pozve si ji nešťastně zamilovaný Jarda Vávra, aby mu poradila s řešením komplikovaného vztahu. Ta je zpočátku nadšená, ale vesnice ji nepřímá a čekají ji nelehké chvíle.

Autorka tentokrát pracuje s poněkud nadpřirozeným motivem, který mi ne úplně sedl. Nicméně ke knize pasuje a v ději má rozhodně své místo. Vilu na břehu řečovické řeky, kde žije Hana navštěvuje neznámý host, který přichází starou studnou a nepatří do suchozemského světa. Také Hanu přitahuje svět pod hladinou mnohem více než vesnický život. Na pilu rodiny Vávrových navíc chodí anonymní dopisy a dny začínají chutnat jako zkažená ryba. Do toho si řeka žije vlastním životem a vrací obyvatelům to, co do ní během zimy nerozvážně naházeli…

Dějově se mi Před povodní příliš nelíbilo, předešlé knihy hodnotím podstatně lépe, ale čtení pro mě bylo opět zážitkem z hlediska lingvistického. Obdivuji Annu Bolavou za to, jak pracuje se čtenářem, jak dokáže navozovat atmosféru i popsat nejrůznější osoby. A co teprve její styl, některá líčení opravdu stojí za to a četla jsem je se zatajeným dechem. Trilogie Do tmy se tak uzavřela a já jsem hodně zvědavá, co přijde nyní a nenechám si to ujít.

Anna Bolavá je literární pseudonym Bohumily Adamové, která se narodila a vyrostla v jižních Čechách. Studovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, krátce pracovala v Ústavu pro jazyk český a nyní pracuje jako stomická poradkyně. Pod různými jmény publikovala například v Tvaru nebo Hostu a vydala sbírku básní Černý rok (2013) a o dva roky později její románový debut Do tmy, za který získala Magnesii Literu. Volným pokračováním díla bylo Ke dnu (2017) a závěrem trilogie je právě Před povodní.

 

pred povodni

Před povodní
Autor: Anna Bolavá
Žánr: beletrie, česká literatura
Nakladatelství: Odeon (Euromedia Group)
Rok vydání: 2020
Počet stran: 248
Hodnocení: 75 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/494018-pred-povodni.html


 

PřihlášeníSoutěže

Hana Zagorová dokázala oživovat písničky, byla v nich krása, oduševnělost a poetika

I kdyby nazpívala třeba jen třetinu toho, co ve své kariéře Hana Zagorová skutečně natočila, tak by byla pořád tou milovanou zpěvačkou. I když nevyzpívala tři oktávy, uměla chytit za srdce, zaujmout. Už od svých uměleckých začátků dokázala oživovat písničky. Textem, výrazem, atmosférou a pak ještě čímsi, co v sobě nemá každý zpěvák.

Bouřlivé ticho po pobřežní cestě

Po tisícikilometrové Jihozápadní pobřežní cestě se manželé Raynor a Moth snaží vrátit k normálnímu životu a zase žít mezi čtyřmi zdmi. Jenže to pro ně není vůbec jednoduché. Raynor bojuje se strachem z lidí i z budoucnosti a Moth vzdoruje postupující nemoci. Ale postačí neuvěřitelné gesto někoho, kdo si přečetl o jejich putování a ztrátě domova, a znovu se v nich probudí síla a odhodlání.
Kazda
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Videorecenze knih

Rozhovor

Michal Singer: „Šílení vůbec nejsou umělci a další jim podobní. Praštění jsou přece – ti všichni ostatní….“

singer michal 200Na slovíčko jsme tentokrát pozvaii umělce Michala Singera, o jehož poslední výstavě s názvem Argonautika se v poslední době hodně mluvilo. Jak ho tento epos oslovil a jak dílo vznikalo, si můžete přeč...

Hledat

Odvážná rebelka, která jako jediná může zachránit království

Malá Mia je sirotek žijící ve středověkém městě, v němž zná každý kout. Je samostatná a velmi vynalézavá, a tak se jí a jejím třem lasičkám daří přežít na ulici, a to zejména díky krádežím jídla. Jednoho dne Mia prchá před strážemi a narychlo se převlékne do princeznovských šatů.
Kazda

Z archivu...

Čtěte také...

Milovníci islandské Yrsy opět zaplesali

poprava 200Titulem letošního jara se pro milovníky severské krimi rozhodně stal titul Poprava od Yrsa Sigurdardóttir, který pod značkou Metafora přineslo nakladatelství Grada.

 

...

Literatura

Zaklínač 3: Prokletí vran

zaklinac200Příběhy o Zaklínači zná v naší zemi snad každý fanda fantasy- jedná se přece o kultovní sérii polského autora Andrzeje Sapkowského. Díky komiksovému nakladatelství Crew si je můžeme vychutnat i ve formě grafického románu, tentokráte s poetickým ná...

Divadlo

Listopadová D21

divadlo 21Divadlo D21 má v posledních dnech skutečně napilno. Blíží se premiéra Gulliverových cest, listopadový program je nabitý a stále roste obliba tohoto koutku divadelní kultury známého i jako divadlo Malé Vinoh...

Film

Přehlídka La película zpřístupní španělsky mluvené filmy

lapelica plakat200Jako každoročně se také letos - v druhé půli února - mohou zájemci o španělsky mluvené filmy seznámit s tvorbou nejen španělskou, ale také zemí Jižní a Střední Ameriky (samozřejmě s výjimkou Brazílie, kde se mluví portugalsky). Přehlí...