„Teče voda mezi domy, teče voda z hor“
Banner

„Teče voda mezi domy, teče voda z hor“

Tisk

pred povodni 200Nakladatelství Odeon přineslo čtenářům závěrečný díl takzvané řecické trilogie Anny Bolavé. Po úspěšném titulu Do tmy, dalším díle Ke dnu je zde kniha Před povodní.

 

 

 

Anna Bolavá je pro mě velmi zajímavou osobností. K její první knize jsem se dostala náhodou a byla jsem za ni opravdu vděčná. Její styl je velmi zvláštní, ale v tom nejlepším slova smyslu. Dokáže navodit zajímavou atmosféru a předvádí unikátní hru se slovy. Stylově se vymyká knihám, které běžně čtu, ale zkrátka mě něčím přitahuje, což byl i důvod, proč jsem se těšila na tento závěr.

Před povodní začíná ukázkou z předchozího dílu, Závěrem I. a následuje Část první. Na tento chaos jsem si musela trochu zvyknout a připomenout si v hlavě některé postavy, nicméně jsem se i díky krátkým kapitolám brzy začetla a sdílela osudy s velmi zajímavými obyvateli vesnice i hostem v podobě doktorky Borské. Ta je bývalou psycholožkou Hany Strnadové a pozve si ji nešťastně zamilovaný Jarda Vávra, aby mu poradila s řešením komplikovaného vztahu. Ta je zpočátku nadšená, ale vesnice ji nepřímá a čekají ji nelehké chvíle.

Autorka tentokrát pracuje s poněkud nadpřirozeným motivem, který mi ne úplně sedl. Nicméně ke knize pasuje a v ději má rozhodně své místo. Vilu na břehu řečovické řeky, kde žije Hana navštěvuje neznámý host, který přichází starou studnou a nepatří do suchozemského světa. Také Hanu přitahuje svět pod hladinou mnohem více než vesnický život. Na pilu rodiny Vávrových navíc chodí anonymní dopisy a dny začínají chutnat jako zkažená ryba. Do toho si řeka žije vlastním životem a vrací obyvatelům to, co do ní během zimy nerozvážně naházeli…

Dějově se mi Před povodní příliš nelíbilo, předešlé knihy hodnotím podstatně lépe, ale čtení pro mě bylo opět zážitkem z hlediska lingvistického. Obdivuji Annu Bolavou za to, jak pracuje se čtenářem, jak dokáže navozovat atmosféru i popsat nejrůznější osoby. A co teprve její styl, některá líčení opravdu stojí za to a četla jsem je se zatajeným dechem. Trilogie Do tmy se tak uzavřela a já jsem hodně zvědavá, co přijde nyní a nenechám si to ujít.

Anna Bolavá je literární pseudonym Bohumily Adamové, která se narodila a vyrostla v jižních Čechách. Studovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, krátce pracovala v Ústavu pro jazyk český a nyní pracuje jako stomická poradkyně. Pod různými jmény publikovala například v Tvaru nebo Hostu a vydala sbírku básní Černý rok (2013) a o dva roky později její románový debut Do tmy, za který získala Magnesii Literu. Volným pokračováním díla bylo Ke dnu (2017) a závěrem trilogie je právě Před povodní.

 

pred povodni

Před povodní
Autor: Anna Bolavá
Žánr: beletrie, česká literatura
Nakladatelství: Odeon (Euromedia Group)
Rok vydání: 2020
Počet stran: 248
Hodnocení: 75 %

https://www.knizniklub.cz/knihy/494018-pred-povodni.html


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

LukeUp: “Nabídnutou příležitost si chci prostě užít a budu rád, když v tom nebudu sám”

lukas 200Dalším, kdo si 15. srpna odbude na parníku Tyrš svou hudební premiéru, bude mladý DJ jménem LukeUp, jehož charakterizují dobrý vkus, přehnaná skromnost a absolutní oddanost poctivé trancové muzice. O tom všem se ostatně můžete přesvědčit v rozhovoru, ...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Život té druhé: Román, který vás odnaučí závidět

zivottedruhe perex1Díky ostravskému nakladatelství Domino se do Česka dostává jedna z nejčtenějších autorek současnosti – Adele Parks. Že jste o ní ještě neslyšeli? Tahle Britka má na svém kontě už dvanáct románů, přičemž první naps...


Literatura

Historický romantický příběh, toť Pandora

pandora200Nakladatelství Ikar nám v červenci přineslo historický příběh Pandora od britské autorky Susan Stokes-Chapman. Pokud máte rádi historii, starý Londýn a nějakou tu hádanku a do toho zamícháme ještě milostný příběh, máme tu vyprávění přesně pro vás!<...

Divadlo

Ve Švandově divadle přistane Spitfire Company. Společná inscenace prozkoumá genderovou rovnoprávnost

svandovo divadlo 200Jedinečné spojení kamenného a nezávislého divadla nabídne nový titul Švandova divadla. Pro smíchovskou scénu ho připravuje autorská a režijní dvojice Petr Boháč a Miřenka Čechová, vůdčí osobnosti umělecké skupiny Spitfire Com...

Film

Robotická figurka sjednává pořádek

altRobocop je člověk, který byl po těžkém zranění voperován do úplně nového mechanického těla. Při té příležitosti z něj udělali kulkámvzdorného, disciplinovaného… perfektního policistu, který jezdí ulicemi a zajišťuje zákon a pořádek.