Válečný zločinec nebo jen loutka svého otce?

Válečný zločinec nebo jen loutka svého otce?

Tisk

dedictvi valky perexNěmecko, rok 1946. Klára Falkenbergová, která během války řídila významný rodinný podnik, přišla o všechno. Má pouze falešné doklady a naději, že svatba vyřeší její většinu jejích problémů. Poté, co jí nejlepší přítelkyně Elisa neodpoví na dopis, odhalí také temné tajemství svého snoubence, a tak se sbalí a vydá se na cestu do Essenu, svého rodného města.

 


Chce zjistit, co se s Elisou a jejím synem Willym stalo, ale ve vlaku ji zatkne britský kapitán specializující se na hledání válečných zločinců. Kláře se však podaří uprchnout a dostat se až do Essenu. Tam zjišťuje, že čtvrt, ve které přítelkyně žila, byla vybombardována a že Elisa a Willy beze stopy zmizeli. Když potká Jakoba, obchodníka na černém trhu, který také hledá Elisu, rozhodne se začít s ním spolupracovat. Pátrání po Elise jí však komplikuje kapitán, který ji nepřestává pronásledovat.   


Poválečný příběh z německého pohledu
Americká spisovatelka Anika Scott ve svém prvním románu, který nese název Dědictví války, vykresluje poválečné události z německé perspektivy. Proto mohou některé Klářiny názory působit kontroverzně. Vykreslení prostředí, společnosti i nálad, které v ní vládly, je autentické, i když z pohledu dnešního člověka těžko uvěřitelné.


Tři propletené příběhy
V knize sledujeme tři příběhy – Klářin, Willyho a Jakobův. Již od samého začátku se začínají nenápadně proplétat, až se nakonec spojí v jeden. Jejich setkání pomůže Kláře odhalit špinavá rodinná tajemství, které ji donutí přehodnotit všechno, co si o svém životě a rodině myslela. Jakob je laskavý mladý muž s nelehkým osudem a Willy osamělý a zmatený kluk, který žije v dole a myslí si, že válka pořád probíhá. Jakobovy kapitoly jsou tedy předvídatelné, zatímco ty Willyho zajímavé a svým způsobem strašně smutné.


Nejlepší jsou kapitoly rozporuplné Kláry. Její vzpomínky na období před válkou i na ni samotnou se prolínají celou knihou a ukazují, jak vypadal život bohaté a vlivné dědičky, která se stala součástí nacistické propagandy. Firma, kterou na otcův příkaz řídila, využívala vězně na nucené práce a Klára to tolerovala, protože chtěla ochránit rodinu před hněvem a trestem nacistů. Zároveň se potají snažila vězňům co nejvíc pomoct. Dělá to z ní válečného zločince nebo byla jen loutkou v rukách svého otce? Snažila se dost nebo mohla či měla pro ty nešťastné lidi udělat víc? Na tyhle otázky si musí odpovědět nejen Klára, ale i čtenář.

 dedictvi valky

DĚDICTVÍ VÁLKY
Autorka: Anika Scott
Originální název: Finding Clara
Překlad: Dana Krejčová
Žánr: historický román, román pro ženy
Vydáno: Ikar, 2021
Počet stran: 304

Hodnocení: 80%


www.knizniklub.cz/knihy/372997-dedictvi-valky


 

PřihlášeníMartin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Klára Janečková: „Psychologie je poslání, psaní je láska.“

klara janeckova200Klára Janečková se narodila v roce 1979 ve Chvalčově u Bystřice pod Hostýnem. Vystudovala psychologii na UPOL v Olomouci a nyní pracuje jako školní psycholožka na dvou velkých základních školách, zároveň působí jako lektorka psycholog...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Moudrost koní

Moudrost koniVšechno, co v životě opravdu potřebujete znát, se můžete naučit od koní. Je to pravda? Po přečtení Moudrosti koní o tom začnete přemýšlet. Je obecně známo, že koně mají vyšší citlivost a znamenitě vycítí rozpoložení lidí kolem nich. Jejich st...


Literatura

PS: Pozor na depresi! Silný příběh o smrti partnera a trnité cestě jeho ženy zpět do života

ps miiluji te200Považuji se za emočně stabilního člověka, ale na straně 34 jsem si uvědomila, že je to už potřetí, co při této knize roním slzy.

...

Divadlo

Studio Marta zažije ROZPAD

rozpadani200Sezonu brněnského Studia Marta uzavře projekt ROZPADÁNÍ. V jeden večer se představí dvě inscenace autorských her, které spojuje téma rozpadu. Aktovky Bublifuk a Je potřeba změna! tak uvidí diváci na jevišti poprvé, a to v podání budoucích absolve...

Film

Lze vůbec nalézt cestu z beznaděje?

Cesta ven perexRoku 1971 se poprvé uskutečnil Mezinárodní romský sjezd, který doporučil, aby namísto prý urážlivého termínu „cikáni“ bylo přijato pojmenování „Romové“. Takže bělošská majorita – aspoň v oficiální rovině – přešla na politicky korektní v...