Doušek magického realismu v japonském podání

Doušek magického realismu v japonském podání

Tisk

Nez vystydne kava perexPředstavte si, že vstupujete do docela malé japonské kavárny. Usadíte se u jednoho ze stolků, objednáte si hořký tmavý nápoj a necháte se pohltit místní atmosférou. Je to tichá kavárna. Slyšíte jen tlumené rozhovory ostatních hostů, bublání horké vody, cinkot nádobí. Cítíte příjemnou nasládlou vůni linoucí se z malebných cukřenek, která se étericky snoubí s poctivým aromatem pražených kávových zrn. Tak… a přesně taková je kniha Než vystydne káva japonského autora Toshikazu Kawaguchiho.

Naše příběhová kavárna (jménem Funiculi funicula) má však k tomu všemu ještě jednu nadpřirozenou zvláštnost - umožňuje hostům přemístit se v čase. Pravidla pro takový přesun jsou, pravda, dosti omezující. Například je dáno, že ať už v minulosti uděláte cokoli, přítomnost tím nezměníte. Nesmíte se hnout z místa. Navíc ve vybraném momentu můžete setrvat jen na tak dlouho, „než vám vystydne káva“ (odtud ten název). I přesto se však občas objevují lidé, kterým podobná zkušenost stojí za to, a právě o čtyřech takových knížka vypráví.

Zajímavostí je, že titul Než vystydne káva je původem divadelní hrou, která dokonce získala hlavní cenu na jednom z japonských divadelních festivalů (Suginami engekosai, 2013). Tuto skutečnost zmiňuji mimo jiné proto, že vysvětluje mnohé - prozaická podoba díla si totiž do značné míry uchovává svůj divadelní ráz. A když knihou listujete s vědomím, že jde ve své podstatě o drama, nebudete se kupříkladu podivovat, proč postavě cestující v čase není dovoleno opustit prostor kavárny (jakoby zde ožívala Aristotelova jednota místa). Nebo pochopíte, z jakého důvodu se autor uchyluje k (možná trochu kostrbatým) psychologickým zkratkám - umělecká licence má zkrátka v případě divadelní hry podstatně rozvolněnější hranice, než jak je tomu u literatury.

Dále v knize vystupuje jen omezené množství postav, které se navíc opakovaně objevují „na scéně“ (přestože jejich příběh ještě nezačal, či už naopak skončil). To je svým způsobem sympatické. Pokud se totiž některý z aktérů v jednu chvíli vyskytne „jen tak bokem“ a pak sehraje významnou roli o kapitolu dále, navodí se tím dojem větší provázanosti a nakonec to působí i opravdověji. A když se to tak vezme, v životě se vám také lidé většinou poprvé nezjevují až ve chvíli, kdy jsou pro vás zásadní. Nějakou dobu prostě chodí kolem, často si jich ani nevšimnete.

Nicméně, je tady ještě jeden důsledek vyplývající z provedené žánrové metamorfózy, a tím je sugestivní pocit, „jako byste tam byli“. S každým otevřením knihy jako byste zároveň otevírali i dveře do té kouzelné kavárny, vstupovali dovnitř a sledovali dění kolem. Nepozorovaně. Vně všech těch příběhů. Jako byste seděli ve stínu hlediště, přičemž hledištěm tentokrát není myšlena řada divadelních sedadel, nýbrž jeden z místních dřevěných stolků. A to je úžasný efekt, díky kterému knize Toshikazu Kawaguchiho odpustíte vše ostatní.

Máte-li tedy chuť na kávu a doušek magického realismu v japonském podání, tohle je jednoduše skvělá příležitost. Je to tiché, emotivní, posmutnělé a provoněné jedinečnou, lehce surrealistickou atmosférou. 

 

 Nez vystydne kava obalka


Než vystydne káva / Kōhī ga samenai uchi ni

Autor: Toshikazu Kawaguchi
Překlad: Ivona Barešová
Źánr: beletrie
Nakladatelství: Kniha Zlín
Rok vydání: 2019
Počet stran: 192
ISBN: 978-80-7473-769-5

Hodnocení: 82 %

www.albatrosmedia.cz/tituly/43818112/nez-vystydne-kava/


 
Banner

Přihlášení



Občanská válka, draci a dvě dívky. Jak nás ovlivňuje původ naší rodiny?

Aurora a Eva. Dvě odlišné dívky. Aurora je sirota, o kterou se stará její babička. Eva má milující rodiče. Jejich cesty se protnou během války, která obě poznamená.

Knihy s úsměvem

Dagmar Pecková nežije z podstaty, neusíná na vavřínech a je kreativní, což dokládají i její alba

Mezzosopranistky Dagmar Peckové si vážím nejen pro její umění, ale je mi sympatická i tím, že je taková, jaká je. Přímá, bezprostřední a neskutečně agilní co se týče nejrůznějších uměleckých projektů – ať už je to hudební festival Zlatá Pecka nebo činoherní inscenace Mistrovská lekce, kde má hlavní roli. Jako jako jediná z pěvkyň své generace neustrnula, nežije z podstaty a neusíná na vavřínech. Jde o umělkyni hodně širokého záběru, o čemž svědčí i její tři „různobarevná“ alba…

www.dagmarpeckova.com

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Rozhovor

Dasha & Epoque Quartet a jejich album Ellaboration, to je jako diamant vybroušený do dokonalosti

dasha200Ellaboration je název nového alba zpěvačky Dashy a smyčcového Epoque Quartetu, který vydali u Supraphonu před koncem minulého roku. Jeho základ tvoří písně z repertoáru americké jazzové zpěvačky Elly Fitzgerald, které protagonisté rozvedli, tedy elaborova...

Videorecenze knih

Kdo jsem a co tady dělám?

Novinkou nakladatelství Portál je knížka supervizora, lektora a poradce obětí trestných činů Rostislava Honuse s názvem Kdo jsem a co tady dělám? Tato publikace vycházející z existenciální filozofie nabízí praktickou sebezkušenost pro každého, kdo by jen na okamžik zapochyboval o tom, že je právě tam, kde má být a že jeho život má svůj smysl.

Portál

Z archivu...

Čtěte také...

Nejsou lázně jako lázně! Přečtěte si novinku od Liane Moriarty

Úplně cizí lídé obalMnoho lidí ve svém životě dojde k bodu, kdy potřebuje změnu. Ať už se lidé chtějí smířit s konkrétní životní situací, shodit pár kil, nebo začít znovu. Většinou vše odstartuje myšlenka na oddech...


Literatura

Pojďte se naučit cvičit! Malá škola Pilates
skolaV červnu vyšla pod hlavičkou nakladatelství Esence příručka s příznačným názvem Malá škola Pilates. Britská autorka Anya Hayesová nás uvede do tohoto typu cvičení, naučí nás základy, ale i složitější cviky a sestavy. Hlavně je vše srozumitelně popsáno a ...

Divadlo

Švandovo divadlo uvede poetickou komedii Happy End. Dlouholetý pár v ní ztvární Bohdana Pavlíková s Lubošem Veselým

Happy End 200Poetickou komedii Happy End zvoucí diváky na návštěvu bytu dlouholetých manželů uvede Švandovo divadlo v Praze. Režisérem a spoluautorem inscenace je Daniel Hrbek, ředitel smíchovské scény, premiéra se uskuteční 25. března ve Studiu Švandova di...

Film

Zázraky v České televizi

ct1  perexZázraky se dějí. O tom jsou přesvědčeni autoři podzimního schématu České televize, který se na obrazovkách představí divákům již s prvními zářijovými dny. Zazářit by tak měly vedle stálic především novinky hrané tvorby, kde se dle slov autorů uro...