„Jmenuji se Maryte a jsem katolička“ – slova, která mohou zachránit život

„Jmenuji se Maryte a jsem katolička“ – slova, která mohou zachránit život

Tisk

jmenujisemaryte perexNa začátku roku 1946 ve Východním Prusku vládnou tvrdou rukou vítězní Rusové. Berou si, co chtějí, a tyranizují původní německé obyvatelstvo. Malá Renata, její maminka, teta a sourozenci museli opustit hezký dům, kteří zabrali Rusové, a nastěhovat se do kůlny.

 


Je jim zima, mají hlad a při životě je drží jen vzpomínky na lepší časy a naděje na šťastnější budoucnost. Renatin nejstarší bratr se vypravil do Litvy, aby pro rodinu sehnal jídlo, ale když se ze své druhé výpravy nevrátil, rozhodly se jeho tři sestry vydat na cestu a také zkusit štěstí. Nešťastnou náhodou se však Renata ocitla na litevském území sama. Najde lidi, kteří jí dají jídlo a postarají se o ni? A setká se ještě někdy se svou rodinou?

Fenomén vlčích dětí
Slovním spojením „vlčí děti“ byly označovány německé, ruské i litevské děti, které po skončení druhé světové války bloudily samotné po území Litvy a žebraly, kradly, pracovaly výměnou za jídlo nebo se snažily najít někoho, kdo by se jich ujal. Tuto málo známou část historie zpracovává ve svém románu litevský spisovatel Alvydas Slepikas, který se o tohle téma dlouho zajímal, takže když se mu naskytla šance napsat román inspirovaný skutečnými příběhy, neváhal. Výsledkem je útlá kniha nesoucí název Jmenuji se Maryte.

Zimní příběh, ve kterém nenajdete popisy pocitů postav
Příběh překvapí svou dokonale popsanou atmosférou a básnickým jazykem. Popisy zimní přírody i života v zimě jsou stručné a strohé, ale dokážou vtáhnout do děje. Ten je pochmurný a plný beznaděje, která nakonec vždy přehluší touhy po lepších zítřcích. Protože když o všechno přijdete a ocitnete se v cizí zemi, jejíž jazyk téměř neovládáte, když vás trápí hlad a strach a ani to, že jste našli hodné lidi, neznamená, že jste v bezpečí a že o vás bude postaráno, je nemožné udržet si pozitivní myšlení.

Jak se však postavy cítí, si můžeme jen domýšlet. Autor jejich pocity zásadně nepopisuje a nechává čtenáře, aby si je interpretovali z jejich chování.

Dívka Renata, která si zachraňuje život větou „Jmenuji se Maryte a jsem katolička“, a její sourozenci hledají své místo ve světě na pozadí nelehké doby. Při čtení tak nějak podvědomě víte, že i když tyhle děti potká trochu štěstí, nevydrží to dlouho, ale i tak doufáte. Protože vědomí, že se tohle opravdu dělo a že to nekončilo dobře, tíží. Sílu tohoto příběhu umocňuje i epilog, v němž autor prozrazuje, co ho k napsaní knihy přimělo.

jmenujisemaryte

Jmenuji se Maryte
Autor: Alvydas Slepikas
Originální název: Mano Vardas – Maryté
Žánr: historický román, společenský román
Překlad: Věra Kociánová
Vydáno: Odeon, 2020
Edice: Světová knihovna
Počet stran: 208

Hodnocení: 95%

Jmenuji se Maryte - nakladatelství Odeon


 
Banner

PřihlášeníVzpoura oceánů ohrožuje lidstvo

Tento fascinující ekothriller, v němž autor zobrazuje vzpouru přírody proti lidstvu jako hororový scénář, nad nímž se tají dech, se stal světovým bestsellerem. Jeho druhé vydání přináší na knižní trh nakladatelství Laser ze společnosti Euromedia Group. První díl už leží na pultech knihkupectví, díl druhý je aktuálně v předprodeji a můžeme se na něj těšit již v únoru 2023.


Laser

Zjistěte, jak přežít ve městě i v přírodě

Kurz přežití je název knihy od Amara Ibrahima, který se dlouhodobě věnuje přežití – pořádá kurzy i o něm přednáší. Tento titul by si měl přečíst každý.


BizBooks
Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Rozhovor

CLARINET FACTORY: NEUSTÁLÉ HLEDÁNÍ NOVÝCH CEST

ClarinetFactory perexClarinet Factory patří k souborům, které vždycky něčím překvapí. Nikoliv virtuózní bravurou, o té už každý dávno ví, ale třeba propojováním žánrů a oblastí, ve kterých se doká...

Hledat

Je libo dystopii?

Kdo sleduje knižní svět, nemohl minout knihu Znamenitá mrtvola od argentinské spisovatelky Agustiny Bazterricy. Jaká je?


Fobos

Z archivu...

Čtěte také...

Thriller Poslední lov úspěšně následuje Purpurové řeky

Poslední lovVynikající thriller francouzského autora Jeana Christopha Grangé s názvem Poslední lov úspěšně následuje jeho Purpurové řeky z roku 2001. Žádná z těchto knih není pro slabé povahy. Poslední lov vydalo nakladatelstvé XYZ pod společností...


Literatura

Předala jí své dítě. A pak skočila

Na pokraji sil perexMorgan to v životě nemá snadné. Její manžel okradl téměř všechny jejich přátele prostřednictvím svého investičního fondu a poté spáchal sebevraždu. I když Morgan o jeho podvodech nevěděla, všichni si myslí, že lže, a ob...

Divadlo

Super komedie Hnízdečko a šunkofleky

hnizdecko a sunkofleky divadlo radostJak může dopadnout situace, kdy si do svého sdíleného sklepního prostoru, který považují dva dlouholetí kamarádi za byt, oba přivedou novopečené manželky a snaží se jim vysvětlit, jak se jim krásně v tomto hnízdečku bude...

Film

S nadšením a díky za knihy o filmu, dvakrát ze Slovenska

Rozhovory o filme perexNa Slovensku občas vyjdou knihy, které můžeme jen tiše závidět. Mám na mysli zejména ABECEDÁR SLOVENSKÉHO FILMU 1921-2021. Nejsou to dějiny národní kinematografie (ty ostatně – na rozdíl od Česka – vyšly rovněž), je to spí...