Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Soumrak monster: Zrození apokalypsy

Tisk

Apokalypsa diskPražské divadlo DISK uvádí čtvrtou inscenaci studentů absolventského ročníku katedry činoherního divadla DAMU pod názvem Soumrak monster: Zrození apokalypsy. Tento projekt představuje hned dvě hry v jeden večer.

 


Jejich autorem je současný německý dramatik Marius von Mayenburg. Ten se v těchto dílech soustředí především na ostrou společenskou kritiku. Režie se ujala Klára Vosecká.

Soumrak monster

Vilém Schrumpf zoufale touží po reprodukci. Pro to, aby měl dítě, je schopný udělat opravdu všechno, avšak nic nepomáhá a potomek je pořád v nedohlednu. Co by se ale stalo, kdyby byl schopný vyrovnat se Bohu a stvořit nový život sám? Jeho pokus dopadne úspěšně, ale výsledek je jiný, než Vilém očekával…

Apokalypsa disk1

Toto krátké dílo je plné satiry, kterou ozvláštňují fantaskní prvky. Na první pohled jednoduchá dějová linka v sobě ukrývá spoustu zajímavých myšlenek s přesahem. Ukazuje, jak může dopadnout člověk, který se až příliš nechává unášet svým egem, je přesvědčený o své jedinečnosti a nenahraditelnosti, a jak jeho činy mohou nenávratně zničit všechny v jeho okolí.

Ve hře má své místo i hodně černý a místy až drastický humor, a tak je možné, že citlivější diváky může znechutit či pohoršit.

Režie: Klára Vosecká
Dramaturgie: Róbert Štefančík
Výprava: Anna Šmídová, Barbora Klenová
Obsazení: Kristýna Jedličková, Štěpán Pospíšil, Daniel Toman

Hodnocení: 80 %

Bang

„Všichni trčí ve svejch nudnejch životech, který řídí někdo jinej, a tak lidi chtěj, aby se aspoň trochu střílelo.”

Přímý přenos z ideálního domova. Dokonalí rodiče, geniální dítě, perfektní výchova. Ralf je zkrátka výjimečné a výrazné dítě. Má obrovský talent a zdá se, že to tady brzo celý převezme. Jak dlouho je ale možné schovávat problémy za perfektní image? A dokáže pětiletý Ralf najít řešení? A pokud ano, jaké to bude mít následky?

Apokalypsa disk2

Hlavním vypravěčem tohoto příběhu je malý Ralf. Ten komentuje události, které se odehrály před jeho narozením, i všechno, co se děje kolem něj. Nebojí se mluvit upřímně a otevřeně, a tak bez mrknutí oka zvládne zkritizovat pokrytectví současné společnosti, egoisty, kteří vládnou světu, i poměry ve vlastní rodině. No a protože všechno ví a na všechno má názor, rozhodne se, že moc nad světem převezme on. Jeho tyranské chování se rychle stupňuje, avšak nevygraduje do strhujícího závěru, a tak se poselství hry rozplývá do ztracena.

Protože ale obě hry spojují skvělé herecké výkony, hlavní myšlenka i groteskní prvky, stojí tento celek za zhlédnutí.

Režie: Klára Vosecká
Dramaturgie: Marie-Luisa Purkrábková
Výprava: Jakub Peruth, Anna Šmídová
Hudba: Štěpán Krtička / Dominik Neudeker
Obsazení: Anna Glässnerová, Simona Lewandowska, Lenka Netušilová, Tomáš Krutina, Goran Maiello, Matěj Polák, Petr Šindler

Hodnocení: 70 % 

SOUMRAK MONSTER: ZROZENÍ APOKALYPSY
Autor: Marius von Mayenburg
Překlad: Michal Kotrouš
Produkce: Emma Horká, Eliška Drbohlavová
Pedagogické vedení: prof. Daria Ullrichová, Jan Nebeský, MgA. Michal Syrový
Grafika: Matěj Polák
Trailer: Vojtěch Kunc, Juras Karaka, Ondřej Nuslauer, Václav Pavlíček
Premiéra: 27.1. 2023
Délka: 120 minut včetně přestávky

www.divadlodisk.cz/repertoar/soumrak-monster-138


 
Banner

PřihlášeníRáda bych si zazpívala s Jaroslavem Svěceným

Zpěv ji okouzlil již v dětství. Studium na konzervatoři nevyšlo, touha po zpěvu ale zůstala a nakonec se na základě konkurzu dostala do operetního souboru Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde pak zpívala i v opeře. Po odchodu z angažmá v divadle nadále hostovala. Pak několik let vystupovala v Německu a skandinávských zemích. Po návratu do Čech působila ve finančnictví a nakonec se ke zpěvu Miriam Čížková vrátila. Dnes nejen koncertuje, ale také vede dětský pěvecký kroužek Svět kvítek.

Olomoucká Liška B. je inscenace půvabná a svébytná i díky silné hudební složce

Kdysi jsem viděl v hukvaldském amfiteátru operu Příhody lišky Bystroušky, což na mě natolik zapůsobilo, že jsem se stal milovníkem hudby Leoše Janáčka. Jenomže očekávaná premiéra inscenace nazvaná Liška B., která proběhla v pátek 19. ledna v Moravském divadle Olomouc, je přece jenom jiná písnička. Nicméně i hudební stránka nové inscenace je velmi silná.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Signal festival je povinnost!

200signalPraha se chystá na festival světla – Signal. Půjde o půvabné videomappingové projekce, které přiveze dohromady 30 domácích i zahraničních umělců světového formátu. Praha bude zářit a svítit! Více nám o tom prozradili členové skupiny Telenoika a Caitl...

Machiavelliho Vladař – cynik nebo realista?

Politika je umění, jak zacházet s mocí, aby se dosáhlo úspěchu. Má se zabývat tím, co je, nikoli tím, co by mělo být. V politice neexistují zcela bezpečné směry, obezřetnost spočívá ve výběru těch nejméně nebezpečných.

Čtěte také...

Malované na skle: Jánošík po brněnsku

malovane na skle divadlo radostJuraj Jánošík je pro někoho národním hrdinou, který bohatým bral a chudým dával, někdo ho považuje pouze za zbojníka, který loupil, aby se sám obohatil. V brněnském divadle Radost můžete zhlédnout h...


Literatura

Jak se zbavit Mstivý Soni

jak se zbavit mstivy soni200V listopadu 2016 vydalo JaS nakladatelství šikovnou knížečku Jiřího Holuba s kouzelnými ilustracemi Juraje Martišky Jak se zbavit Mstivý Soni. Pokud hledáte vtipnou knihu pro děti, u které se zasmějí i dospělí, mu...

Divadlo

Vzhůru do šapitó! To nejlepší z nového cirkusu a pantomimy na Dramoxu

Walls & HandbagsDivadlo, akrobacie a tanec. Novému cirkusu propadá stále více diváků. Na Dramoxu si užijete hned několik fascinujících představení z Česka i zahraničí, v nichž můžete sledovat neuvěřitelné výkony akrobatů.

...

Film

FLIM – festival tibetských filmů a filmů o Tibetu

alt18. – 20. dubna proběhne v pražském kině Aero již 6. ročník festivalu FLIMFestivalu tibetských filmů a filmů o Tibetu. Letošní ročník oproti předchozím nabídne pohled na tibetskou kulturu zprostředkovaný převážně...