Monology vaginy: „lascivní“ název s hořkým obsahem

Monology vaginy: „lascivní“ název s hořkým obsahem

Tisk

monology vaginy perex

„Člověk má strach to vyslovit. ‚Vagina.‘ Ze začátku máte pocit, jako byste se museli probourat neviditelnou stěnou. ‚Vagina.‘ Cítíte se provinile a bídně, jako by se vás za to chystal někdo srazit k zemi,“ píše v úvodu své knihy americká dramatička a aktivistka Eve Enslerová. „To, co nevyslovujeme, začne být utajené, a tajnosti často plodí stud, strach, dohady a předsudky. Vyslovuji ten termín, protože se chci někdy v budoucnu cítit příjemně a vyrovnaně, když ho budu používat, a nikoli zahanbeně a provinile.“ Proto… a z mnoha dalších důvodů vznikl projekt se zdánlivě provokativním názvem Monology vaginy.

Píšu „projekt“, neboť v popředí tohoto fenoménu nestojí ani tak kniha, jako spíše angažované hnutí bojující proti násilí páchanému na ženách. Monology vaginy jsou pak jeho ústředním dílem, respektive divadelní hrou, která byla napsána, aby upozorňovala na skutečnosti, o nichž se nemluví. Aby promluvila do ticha. Prolomila tabu. Eve Enslerová tento dramatický kus vytvořila v roce 1996, sama ztvárňovala všechny role žen vypovídajících své monology a během následujících let tímto uměleckým způsobem šířila své poselství. Od té doby se hra stala známou nejen v USA, ale též ve světě, a stejnojmenná kniha je vlastně z velké části jejím přepisem do papírové podoby.

A nyní tedy k samotné publikaci se symbolickým zipem na obálce. Kniha se skládá ze tří logických částí, z nichž první by se dala svým způsobem charakterizovat jako hravá - tady jde totiž skutečně o vaginu jako takovou. Texty zde byly vytvářeny na základě rozhovorů se ženami různých věků a kultur, které autorka pobízela, aby se o svém Orgánu rozpovídaly. Výsledkem je pak svérázný soubor jejich prožitků - někdy depresivních, jindy pikantních, a sem tam dokonce narazíme na pozitivně laděné okénko kreativního typu, v němž se blyští nápadité odpovědi žen na autorčiny neobvyklé otázky. Jinými slovy, navzdory vážnosti tématu se v této části i občas pousmějete:

„Kdyby se vaše vagina oblékala, co by nosila?“

Baret.
Koženou bundu.
Hedvábné punčochy.
Norka.
Růžové boa.
Pánský smoking.
Džíny.
Něco přiléhavého.
Smaragdy.
Večerní róbu.
Korálky.
Výhradně modely od Armaniho.
Baletní sukénku.

(Monology vaginy, str. 28)

Na následujících stránkách už pak nacházíme to hlavní, tj. monology. A… ty už tak veselé nejsou. Možná, že teď trochu váháte, co si pod pojem „monolog“ ve spojitosti s autorčiným dramatem vlastně představit. Čili vysvětlím - zjednodušeně se jedná o jakousi umělecky ztvárněnou zpověď ženy, která reprezentuje určitý typ traumatu či sociální nerovnosti přímo související s ženským pohlavím (například domácí násilí, znásilnění či život pod burkou). A protože ani tato pasáž nepostrádá reálný základ, citlivému čtenáři či čtenářce po pár řádcích rychle zatuhne úsměv. Pravdou je, že v tomto konkrétním případě bude zážitek z divadelní hry mnohonásobně silnější než pouhá čtenářská zkušenost. Text zde přece jenom slouží především jako základ, jemuž je třeba přiřadit tvář a propůjčit výraz. Nicméně nutno zdůraznit, že se jedná o základ obstojný, což ostatně dokládá celosvětový věhlas dramatu a jeho dopad na soudobou společnost. (Pro zajímavost – Monology vaginy již byly uvedeny ve sto čtyřiceti zemích.)

A nakonec neopomeňme zmínit poslední (leč neméně podstatnou) část knihy ryze informativního charakteru věnující se samotnému hnutí s názvem V-Day. Tomu hnutí, které usiluje o ukončení násilí proti všem ženám a dívkám. Radím nepřeskakovat, neboť právě zde se seznamujeme s veškerým kontextem umělecké aktivity Eve Enslerové a o smyslu její práce. Jak již bylo řečeno na začátku, Monology vaginy jsou ve své podstatě prostředkem sloužícím k vyššímu účelu, a je tedy příhodné se s ním co nejdůvěrněji obeznámit.

Ať už se tedy rozhodneme shlédnout divadelní inscenaci či sáhnout po knize, v žádném případě by to neměl být zbytečně investovaný čas. Někdy je zkrátka dobré (… třebaže skrze umělecké vyjádření) nahlédnout mimo naši sociálně-kulturní bublinu a připomenout si, že ne všude svět funguje tak, jak by měl.

 

monology vaginy obalka

 

Monology vaginy / The Vagina Mologues: 20th Anniversary Edition

Autorka: Eve Enslerová
Překlad: Eva Hauserová
Obálka: Veronika Cágová
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2019
Počet stran: 192
ISBN: 978-80-7565-459-5

https://www.jota.cz/monology-vaginy


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Hudba je pro mě naprosto přirozenou součástí každodenního života

Marie Kocian Matlova200Odmala se věnovala současně hře na klavír a housle, nakonec se díky tatínkovi soustředila na hru na housle, kterou studovala na několika prestižních hudebních školách. Od sezóny 2015/16 působí houslistka Marie Kocián Mátl...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Punisher: Barracuda

punisher 200Akce, sex, násilí! Hlavní tři prvky vyskytující se v šestém pokračování série o Punisherovi. Náš slavný zmrdobijec se v této části své cesty dostane z New Yorku až do sluncem oděného Miami. Jeho úhlavním nepřítelem je drsnej za...


Literatura

Ruská próza: Satanův deník

satanuv denik200V září vydalo nakladatelství Odeon novelu Leonida Andrejeve s ponurým názvem Satanův deník. Budeme přemítat o konci civilizace a o tom, jak k tomu přispívá člověk. Pokud máte rádi Dostojevského, Satanův deník sedne právě vám!

Divadlo

Půjdeš mi za svědka? To je nová komedie o mnohdy neuvěřitelných vztazích mezi lidmi

Pujdes mi za svedka200Mam pozve na svoji svatbu s Lili, se kterou již 12 let chodí, za svědka svého nejlepšího přítele Toma, kterého několik let neviděl, protože mu Lili zakázala se s ním stýkat, a to proto, že kdysi opustil jejich kamarádku. Tom p...

Film

Fichtelberg vypráví příběh mladého rytíře

Fichtelberg nataceni 00Do konce října natáčí režisér Šimon Koudela podle vlastního námětu a scénáře film Fichtelberg. Vypráví příběh mladého rytíře – sirotka, který se hnán touhou po lásce a uznání vydává na cestu, odkryje kriminální k...