O Koreji vážně i nevážně

O Koreji vážně i nevážně

Tisk

korejske halusky200V nakladatelství JOTA vyšla další kniha Dominiky Sakmárové, tentokrát s názvem Korejské halušky a podtitulem Veselé historky z cest po Jižní Koreji.

 

 

V předchozí recenzi knihy Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi, kde byly příhody z Číny, Taiwanu i Slovenska, jsem napsala, že si autorčinu další knihu nenechám ujít. Tak jsem učinila a rozhodně jsem nešlápla vedle.

Dominika má tentokrát příležitost přestěhovat se s celou rodinou do Jižní Koreje a po této možnosti velmi rychle a nadšeně skočí. Díky tomu mají čtenáři příležitost dozvědět se odlehčenou formou spoustu zajímavostí o životě v této asijské zemi. Velmi překvapivé například je, jak zde přistupují k malým dětem, ale také jak to mají s procházkami a počasím obecně, nebo jak to probíhá ve školkách.

Je toho však mnohem více. Smát i žasnout můžete nad tím, jak spotřebiče mluví, jaká jsou zde oblíbená jídla nebo co znamená naše. V Jižní Koreji je spousta věcí, ze kterých nám přechází zrak, připadají nám humorné a musela si na ně zvykat i autorka, ale na druhou stranu je i něco, z čeho bychom si mohli vzít příklad. Z tohoto soudku mě překvapilo například stěhování studentů z vysokoškolských kolejí, nebo i přístup k maturitám.

„Když nastal ten obávaný den maturit, probudili jsme se do nezvykle tichého rána. Jako by se celá země zastavila. I ten smog vypadal, že si vzal den volna. Jakpak by ne, když se v tento den přerušují mnohé stavební práce a ruší se i odlety letadel, jen aby studenty neobtěžovaly svým hlukotem. Je odkláněn provoz, je posilována veřejná doprava. Banky, úřady, dokonce i burza – všechno se otevírá později než obvykle. A to jen kvůli tomu, aby ráno byly cesty prázdné a aby se studenti stihli dopravit na dané místo včas. (str. 152)

Pobavilo mě, když jsem si v jednom ohlase na knihu přečetla, že čtenářka chtěla vždy navštívit Koreu a teď už nechce. A něco na tom je – díky vyprávění Dominiky Sakmárové zde už nemusíte, protože ona to tady prozkoumala za vás. Dobrým závěrem a bonusem knihy je i ukázka korejských pohádek.

Korejské halušky se velmi dobře čtou, v desítkách krátkých kapitolách je rozebíráno několik fenoménů této země. Autorka vychází nejčastěji ze svých vlastních zkušeností a občas jí v nějakém vysvětlení pomůže její kamarád Šikjok. Já se dozvěděla spoustu nového, hodně jsem se pobavila a knihu tak doporučuji nejen obdivovatelům Asie.

Na slovenském Doniu běžela před pár dní kampaň týkající se autorčiny třetí knihy, a byla úspěšná, takže doufám, že se brzy můžeme těšit na české vydání titulu s názvem Mačkohlavý orol slibující cestu do tajů čínské a korejské kultury.

Dominika Sakmárová pochází z východního Slovenska, z města přímo pod Spišským hradem. Vedle sinologie, kterou vystudovala na Univerzitě Karlově v Praze, si její srdce získal také folklór. Vystupovala v rámci pěveckého uskupení Rusínske trio a také vede vlastní folklórní skupinu, která působí na Spiši už téměř desetiletí. Dobrodružství z cest do Číny a na Taiwan mapuje kniha Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi. Nedalekou Jižní Koreu, kde Dominika dokonce žila, mohou čtenáři prozkoumat v knize Korejské halušky, která vyjde v Nakladatelství JOTA v roce 2024. O svých zážitcích ze zemí Dálného východu, které nejdříve publikovala na svůj blog, se rozepisuje i na instagramovém účtu @dominika.sakmarova. V současnosti žije s rodinou v rumunské Bukurešti.

korejske halusky

Korejské halušky
Veselé historky z cest po Jižní Koreji
Autor: Dominika Sakmárová
Překlad: Milena Machalová
Žánr: cestopis, humor
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2024
Počet stran: 192
Hodnocení: 92 %

https://www.jota.cz/korejske-halusky.html


 

Přihlášení



Cesta ke hvězdám. Román o nezlomné vůli jít si za svým snem

Příjemné čtení, ženský román o velkých ambicích, dřině i cestě za svým snem je kniha nazvaná Cesta ke hvězdám od autorky Renée Rosen. Hlavní postava, bohatá Glorie Downingová, odchází z domova po krachu na burze a odsouzení otce za majetkové podvody. Zcela bez peněz a s pocitem, že vůbec nic neumí, si našla práci v kadeřnictví, kde myla lidem hlavy. A právě tam se seznámila s později slavnou a úspěšnou Estée Lauder, staly se z nich kamarádky a to všechno odstartovalo další životní kroky a úspěchy obou dívek. Kniha vypráví příběh známé zakladatelky slavné kosmetické značky.

Vymahačka. Thriller inspirován životním příběhem matky autora

Šedivá dýmající Ostrava, zelené Jeseníky. Na severní Moravě je v devadesátých letech minulého století nebezpečně rušno. Když si člověk moc nedělá hlavu se zákonem, může tu snadno přijít k pořádnému bohatství. Tak se hraje ve světě Anastázie a Hanky, dvou mladých dívek, které si nesou šrámy minulosti a potřebují rychlé peníze. Práce vymahaček jim je pomůže sehnat, ale taky je dokáže dostat do velkého maléru.

Banner

Videorecenze knih

Hledat

Rozhovor

Pavlína Senić: „Posluchačům vážné hudby přeji, aby v ní vážně objevili její nesmrtelnost!!!“

senic perexTentokrát vám přinášíme rozhovor s velmi příjemnou dámou, vokalistkou Pavlínou Senić. Jak pečuje o své zlato v hrdle, jak si rozumí s manželem Tomášem Úlehlou a jaká je matka? V tomto rozhovoru se dozvíte plno dalších zajímavých věcí… 

Komorní inscenace Chvilky překvapí moderním tónem i zralým herectvím

Komorní příběh v současných kulisách, obyčejní lidé a jejich problémy, v hlavní roli Natálie Tichánková – to jsou atributy prozatím poslední činoherní premiéry na velké scéně Moravského divadla Olomouc. Název nové inscenace zní Chvilky a premiérové uvedení na prkna (jež znamenají svět) proběhla v pátek 2. května.

Z archivu...


Divadlo

Laskonky v Divadle Na Maninách o osudových láskách i zklamáních

laskonky perexLaskonky. Představení na námět spisovatelky Báry Nesvadbové zařadilo do svého programu pražské Divadlo Na Maninách. Premiéra se uskutečnila v pátek 30. listopadu.

 

...

Film

Festival Film a architektura 2023 nabídne dosud nejbohatší filmový výběr, speciální doprovodný program i výjimečná místa promítání

filmarchitektura 200Mezinárodní festival Film a architektura představí ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 v Praze, Brně a v dalších 26 městech po celé České republice i na Slovensku téměř čtyřicítku dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury, t...