O Koreji vážně i nevážně

O Koreji vážně i nevážně

Tisk

korejske halusky200V nakladatelství JOTA vyšla další kniha Dominiky Sakmárové, tentokrát s názvem Korejské halušky a podtitulem Veselé historky z cest po Jižní Koreji.

 

 

V předchozí recenzi knihy Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi, kde byly příhody z Číny, Taiwanu i Slovenska, jsem napsala, že si autorčinu další knihu nenechám ujít. Tak jsem učinila a rozhodně jsem nešlápla vedle.

Dominika má tentokrát příležitost přestěhovat se s celou rodinou do Jižní Koreje a po této možnosti velmi rychle a nadšeně skočí. Díky tomu mají čtenáři příležitost dozvědět se odlehčenou formou spoustu zajímavostí o životě v této asijské zemi. Velmi překvapivé například je, jak zde přistupují k malým dětem, ale také jak to mají s procházkami a počasím obecně, nebo jak to probíhá ve školkách.

Je toho však mnohem více. Smát i žasnout můžete nad tím, jak spotřebiče mluví, jaká jsou zde oblíbená jídla nebo co znamená naše. V Jižní Koreji je spousta věcí, ze kterých nám přechází zrak, připadají nám humorné a musela si na ně zvykat i autorka, ale na druhou stranu je i něco, z čeho bychom si mohli vzít příklad. Z tohoto soudku mě překvapilo například stěhování studentů z vysokoškolských kolejí, nebo i přístup k maturitám.

„Když nastal ten obávaný den maturit, probudili jsme se do nezvykle tichého rána. Jako by se celá země zastavila. I ten smog vypadal, že si vzal den volna. Jakpak by ne, když se v tento den přerušují mnohé stavební práce a ruší se i odlety letadel, jen aby studenty neobtěžovaly svým hlukotem. Je odkláněn provoz, je posilována veřejná doprava. Banky, úřady, dokonce i burza – všechno se otevírá později než obvykle. A to jen kvůli tomu, aby ráno byly cesty prázdné a aby se studenti stihli dopravit na dané místo včas. (str. 152)

Pobavilo mě, když jsem si v jednom ohlase na knihu přečetla, že čtenářka chtěla vždy navštívit Koreu a teď už nechce. A něco na tom je – díky vyprávění Dominiky Sakmárové zde už nemusíte, protože ona to tady prozkoumala za vás. Dobrým závěrem a bonusem knihy je i ukázka korejských pohádek.

Korejské halušky se velmi dobře čtou, v desítkách krátkých kapitolách je rozebíráno několik fenoménů této země. Autorka vychází nejčastěji ze svých vlastních zkušeností a občas jí v nějakém vysvětlení pomůže její kamarád Šikjok. Já se dozvěděla spoustu nového, hodně jsem se pobavila a knihu tak doporučuji nejen obdivovatelům Asie.

Na slovenském Doniu běžela před pár dní kampaň týkající se autorčiny třetí knihy, a byla úspěšná, takže doufám, že se brzy můžeme těšit na české vydání titulu s názvem Mačkohlavý orol slibující cestu do tajů čínské a korejské kultury.

Dominika Sakmárová pochází z východního Slovenska, z města přímo pod Spišským hradem. Vedle sinologie, kterou vystudovala na Univerzitě Karlově v Praze, si její srdce získal také folklór. Vystupovala v rámci pěveckého uskupení Rusínske trio a také vede vlastní folklórní skupinu, která působí na Spiši už téměř desetiletí. Dobrodružství z cest do Číny a na Taiwan mapuje kniha Kočičí kožich a velbloud u Velké čínské zdi. Nedalekou Jižní Koreu, kde Dominika dokonce žila, mohou čtenáři prozkoumat v knize Korejské halušky, která vyjde v Nakladatelství JOTA v roce 2024. O svých zážitcích ze zemí Dálného východu, které nejdříve publikovala na svůj blog, se rozepisuje i na instagramovém účtu @dominika.sakmarova. V současnosti žije s rodinou v rumunské Bukurešti.

korejske halusky

Korejské halušky
Veselé historky z cest po Jižní Koreji
Autor: Dominika Sakmárová
Překlad: Milena Machalová
Žánr: cestopis, humor
Nakladatelství: JOTA
Rok vydání: 2024
Počet stran: 192
Hodnocení: 92 %

https://www.jota.cz/korejske-halusky.html


 

PřihlášeníRomán Všechny naše životy je skvělé čtení na léto. Je snazší žít životy druhých, než ten vlastní

Jako závan letního vánku, který nese chvíle pohody, přátelské atmosféry a příslibu blížících se prázdnin. Takový je román „Všechny naše životy“ od francouzské spisovatelky Sophie Astrabie. Pohladí vás po duši a zahřeje u srdce. Nemusíte nad ním hlouběji přemýšlet, stačí se jen nechat unášet jeho jemným kouzlem. Co si více přát, když si potřebujete prostě jen odpočinout a uvítáte společnost nenáročné a milé knihy.

Setkání s C. G. Jungem poskytlo nakladatelství Portál. Schůzka je to parádní!

Pokud patříte mezi příznivce C. G. Junga, nová knížka z nakladatelství Portál bude pro vás opravdovou lahůdkou, která vám rozzáří oči. Publikace přináší výběr z Jungovy tvorby i pozůstalosti, ale i vzpomínky jeho blízkých či dalších osob, které se s ním setkaly a spolupracovaly. Knížka je velmi pestrá a zajímavá, můžete se k ní opakovaně vracet. Já jsem neskutečně nadšená, protože patřím mezi velkou obdivovatelku Junga a takovou knihu jsem si nemohla nechat ujít.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Léto se snažím spravedlivě rozdělit mezi odpočinek a prací na knize, říká Jiří Bartoň

Bartoň Povídání o létě, prázdninách či okurkové sezóně poskytl v těchto dnech Kultuře21 herec, šansoniér a filmový historik Jiří Bartoň. I když přiznává, že léto trávil na Moravě a navštívil řadu míst, která má rád, pře...

Výchova štěněte – ideální příručka nejen pro nováčky!

Nakladatelství Kazda vydalo v únoru úžasnou praktickou příručku Výchovu štěněte od trenérky psů Kathariny Schlegl-Koflerové. Pokud si plánujete pořídit malé chlupaté štěstí nebo vás zajímají aktuální trendy ve výchově štěňátek, tato kniha je pro vás nutnost!

Z archivu...


Literatura

Může dívka jen tak beze stopy zmizet ze světa?

zdroj - anag.czUznávaný psychiatr Viktor Larenz měl všechno. Skvělou kariéru, bohatství, fungující manželství a roztomilou dcerku Josy. Ta trpěla zdravotními potížemi, a proto se Viktor snažil najít lékaře, který by jí pomohl. Jednou Josy zmizela přímo ...

Divadlo

Záhada Jablůňkov witch

altČarodějnici, která stojí za ztrácením dětí, nemají jen v Blair. Jedna jí podobná řádí i ve vesnici Jablůňkov. Tu z Blair “jen” mapovali studenti s kamerou v ruce, proti čarodějnici od Jablůňkova byl nasazen detektiv Lupa. Její záhadu rozpl...

Film

Na dovolenou kolektivně, se zpěvem a hrami

Dovolena perexUž jsme asi pozapomněli, že ještě před čtvrtstoletím byly běžné kolektivně organizované závodní dovolené, přidělované odbory (jednotné, komunistické nadvládě podřízené Revoluční odborové hnutí - neboli ROH) pr...